Drogowcy chcą zlikwidować czarne punkty. Dobrze czy źle?

  Drogowcy chcą zlikwidować czarne punkty. Dobrze czy źle?

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Drogowcy chcą zlikwidować czarne punkty. Dobrze czy źle?

  ©arc/mikołaj suchan

  Mamy bezpieczne drogi - mówią przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i policjanci. Znikną z nich nawet tzw. czarne punkty, ponieważ nie są już potrzebne. Czarne punkty to tablice, informujące kierowców, ile osób w tym miejscu zostało rannych, a ile zginęło.
  Drogowcy chcą zlikwidować czarne punkty. Dobrze czy źle?

  ©arc/mikołaj suchan

  Tymczasem tylko w tym roku na śląskich drogach zginęły 53 osoby. W 2010 - 351. Które miejsca są feralne, a których nie lubią kierowcy? Wielu unika jazdy DK88, która prowadzi przez Gliwice, Zabrze i Bytom. Wypadków nie było tam tylko podczas utrudnień związanych z budową autostrady A1.

  - Wielu kierowców pędzi tam na złamanie karku, jakby to była autostrada. Do tego wieczorami jest ciemno - opowiada Mariusz Kwiatkowski, gliwiczanin. - Jestem skazany na jazdę DK88, jeśli chcę sprawnie dojechać do Bytomia do pracy - narzeka.

  Na DK88 też jest czarny punkt. Zdaniem policjantów, na kierowcach nie robi już wrażenia. - Przyzwyczaili się do tych tablic i pędzą na prostej drodze - mówi podkom. Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji. Bo właśnie na równych, prostych odcinkach dróg dochodzi do największej liczby wypadków z powodu nadmiernej prędkości. Tak się dzieje np. na DTŚ w Katowicach w rejonie zjazdu z Silesia City Center, a także na DK94, czyli obwodnicy Pyskowic i alejach Korfantego w Zabrzu.

  Dorota Marzyńska, rzeczniczka katowickiego oddziału GDDKiA, podkreśla, że czarne punkty na naszych drogach są i będą stopniowo likwidowane.
  - Eliminujemy je w miarę przebudowy dróg. Poprawiamy przez to bezpieczeństwo, a także
  budujemy np. ronda, przejścia dla pieszych, przebudowujemy sygnalizacje w ramach programu
  "Drogi zaufania" - tłumaczy. Dodaje, że w województwie śląskim na drogach administrowanych przez GDDKiA pozostało jeszcze pięć czarnych punktów - trzy na krajowej "jedynce", jeden na DK nr 11 i piąty na DK nr 46.

  Kiedy wsiadamy za kierownicę, wychodzą nasze frustracje

  Rozmowa z dr. Zdzisławem Niedzielą z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Gliwicach
  Na Śląsku są dobre drogi?

  Mamy bardzo mało nowych dróg, które mają nowoczesne, bezpieczne rozwiązania. A drogi sprzed 20, 30 lat są wypadkogenne.
  W tym roku na śląskich drogach zginęły już 53 osoby. W ubiegłym roku ofiar było 351.

  Dlaczego na drogach szybkiego ruchu wciskamy gaz do dechy?
  Bo naszą narodową specyfiką jest nieprzestrzeganie wszelkich przepisów, więc przepisy ruchu drogowego też nagminnie łamiemy. Poza tym, kiedy wsiadamy za kierownicę, to jesteśmy do siebie źle nastawieni. Na drogach wychodzą wszelkie frustracje. Nie ma kultury jazdy za kierownicą. Kierowcy nie komunikują się ze sobą np. mrugając światłami, by podziękować za wpuszczenie do ruchu. Szkoły jazdy tego nie uczą. Kursanci za to wkuwają testy na pamięć.

  Czyli przestrzeganie przepisów i kultura jazdy wystarczą, aby wypadków było mniej?
  Z całą pewnością. Wydaje się to proste, prawda? Ale to trudniejsze niż wybudowanie kilometrów nowych dróg. Bo mentalność ludzi zmienić jest bardzo trudno. To praca dla kilku pokoleń.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czarne punkty

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   na czarne punkty nie zwracam uwagi, ale staram się jeździć bezpiecznie natomiast zawsze robiły na mnie wrażenie krzyże przy drodze to są tragiczne dowody tego że w tym miejscu należy zdjąć nogę z...rozwiń całość

   na czarne punkty nie zwracam uwagi, ale staram się jeździć bezpiecznie natomiast zawsze robiły na mnie wrażenie krzyże przy drodze to są tragiczne dowody tego że w tym miejscu należy zdjąć nogę z gazu i zwiększyć uwagę !!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama