Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon Samsung z godką śląską w menu [ZDJĘCIA + WIDEO + SŁOWNIK]

Justyna Przybytek
Samsung zaprezentował smartfony z godką śląską w menu
Samsung zaprezentował smartfony z godką śląską w menu Justyna Przybytek
Zamiast dotknij i zapłać - tyknij i zabul, zamiast tryb głośnomówiący - tryb głośne godanie, a zamiast urochom ponownie - sztartnij jeszcze roz - to tylko niektóre z komunikatów, jakie znajdziemy na smartfonach, na których Samsung Electronics Polska, wprowadził mowę śląską, jako jeden z języków menu telefonu.

Oficjalnej prezentacji smartfonów wyposażonych w menu w mowie śląskiej, przedstawiciele Samsung Electronics Polska dokonali w czwartek w Katowicach. Śląską godkę znajdziemy na razie na modelach z serii Galaxy S5 oraz Ace4. - Gama modeli wyposażonych w tę funkcję będzie stopniowo rozszerzana. Jako aktualizacja lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie, język śląski będzie dostępny m.in. na smartfony GalaxyA3, A5, S6 oraz Note 4 - zapowiadają przedstawiciele SEP. Na tych urządzeniach godka może być językiem głównym, w którym wyświetlane jest zarówno menu, ale też obsługiwane wszystkie funkcje smartfona.

Pomysł to odpowiedź na zapotrzebowanie. - Mieliśmy dużo pytań w tej sprawie, Ślązacy są coraz bardziej zainteresowani swoją kulturą, możliwością używania swojej mowy, więc stwierdziliśmy: czemu nie - tłumaczy Jerzy Łabuda z SEP.

Projekt został zainicjowany rok temu. Mejla w tej sprawie od producenta telefonów otrzymał Rafał Adamus, prezes zarządu Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. - Myślałem, że to spóźniony żart primaaprilisowy. Okazało się, że nie, propozycja była nie do odrzucenia, ale nie wówczas nie spodziewaliśmy się, ile pracy przed nami – mówił Adamus.

Do ubiegłego tygodnia w ramach projektu znawcy śląskiej godki i językoznawcy przetłumaczyli około 70 tysięcy haseł i zwrotów wykorzystywanych w telefonach oraz działających na nich aplikacjach. Kolejne, wynajdowane przez testujących urządzenia, są nadal tłumaczone.

- To był proces trudny, nikt z nas nie spodziewał się, że w telefonie jest aż tyle informacji technicznych, przez na przykład związane z aplikacjami medycznymi, gdzie musieliśmy tłumaczyć na przykład badanie krwi, po stricte prawnicze, które nastręczyły nam najwięcej trudności z dwóch powodów. Po pierwsze język śląski nigdy nie był językiem kancelaryjnym, a dwa: zwroty prawnicze muszą być bardzo precyzyjne – wyjaśniał Adamus. Dodał, że ma nadzieję iż godka w smartfonach przyczyni się do jej popularyzacji zwłaszcza wśród młodych mieszkańców regionu.

Samsung Electronics Polska, jako pierwszy producent smartfonów, wprowadził do wybranych modeli śląską mowę, jako jeden z języków menu telefonu. Dotąd firma Samsung instalowała w swoich urządzeniach menu m.in. w językach katalońskim i szkockim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!