CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą...

  CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC
  1/4
  przejdź do galerii

  CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC

  Umowa miasta Rybnik z Grupą PRC pod lupą prokuratury: Centralne Biuro Antykorupcyjne zainteresowało się umowami, jakie rybnicki urząd miasta podpisał w ubiegłym roku z firmą Grupa PRC na stworzenie strategii sportu oraz strategii promocji. Umowy UM Rybnik z PRC podpisane zostały za czasów kadencji byłego prezydenta miasta - Adam Fudalego. Dziś także poznaliśmy efekty wewnętrznej kontroli prowadzonej od początku tygodnia w rybnickim urzędzie miasta.
  Umowa miasta Rybnik z Grupą PRC pod lupą prokuratury:

  Centralne Biuro Antykorupcyjne domaga się przekazania wszystkich dokumentów związanych z umowami jakie urząd miasta w Rybniku podpisywał z firmą Grupa PRC z Czeladzi. Chodzi o zlecenia na wykonanie strategii sportu i strategii promocji miasta. Od kilku dni bowiem w Rybniku nie mówi się o niczym innym jak tylko o tym, że firma powiązana osobowo z szefostwem Grupy PRC, prowadziła także kampanię wyborczą byłego prezydenta miasta Adama Fudalego. Czy kampania byłego prezydenta była więc finansowana z miejskiej kasy? Czy doszło do korupcji? Na te pytania odpowiedzi poszukają teraz agenci CBA.

  - Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do nas z prośbą o wydanie dokumentacji co też niezwłocznie zrobimy. Przekażemy także protokół z kontroli wydziału audytu w czterech wydziałach naszego urzędu - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

  Wczoraj także prezydent Kuczera przedstawił wyniki audytu przeprowadzonego po publikacjach prasowych na temat możliwych nieprawidłowości przy podpisywaniu umów na linii urząd miasta- Grupa PRC. Ów kontrola została przeprowadzona w wydziale promocji, edukacji, polityki społecznej i zamówień publicznych. Rażących nieprawidłowości i przypadków złamania prawa audytorzy jednak się nie doszukali. Były jednak uchybienia.

  - W trakcie kontroli stwierdzono uchybienia w zakresie stosowania obowiązującego w UM regulaminu postępowania w sprawach o zamówienia publiczne. Polegały one na niedochowaniu należytej staranności o dokumentowaniu dokonanych czynności w trakcie postępowań, a mianowicie na sporządzaniu informacji o uruchamianiu postępowania o zamówienie publiczne na opracowanie Strategii Promocji Miasta na lata 2014-2019 na której widnieje data sporządzenia 27 marca 2014 roku po rozpoczęciu procedury. Ustalono, że dokument o którym mowa wyżej został utworzony w systemie elektronicznego obiegu dokumentów dopiero 17 kwietnia 2014 roku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

  Zastrzeżeń w protokole pokontrolnym było więcej. W jednym z dokumentów urzędnik wpisał złą, zaniżoną wartość jednego z zamówień. Zamiast kwoty 68 tysięcy złotych netto, powinna zostać wpisana kwota 78750 zł. Co więcej, gdyby szacunkowa wartość tego zamówienia została prawidłowo wpisana do zamówienia, a także gdyby obu zleceń wykonanych przecież przez tę samą firmę, nie rozbijano na dwa zlecenie, a zsumowano te kwoty wówczas, kwota łączna zamówienia byłaby ponad 32 tys. euro, a to oznaczałoby że urzędnicy musieliby udzielić zamówienia na zasadach przetargu, a nie jak miało to miejsce na zasadach bezprzetargowych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Tak trzymać urzędnicy państwowi myślą, że prawo ich nie dotyczy. Zwykłego człowieka za parę groszy ciągają, a oni przekręty robią ( bo mają księgowych) i myślą, że im to ujdzie. Każdy polityk,...rozwiń całość

   Tak trzymać urzędnicy państwowi myślą, że prawo ich nie dotyczy. Zwykłego człowieka za parę groszy ciągają, a oni przekręty robią ( bo mają księgowych) i myślą, że im to ujdzie. Każdy polityk, urzędnik powinien odpowiadać za błędne decyzje może 5000 razy zastanawialiby się co podpisują, czy wypali projekt, czy też narazi na koszty budżet. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no prosze

   olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Chachołek i nie mam pytań...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :)

   eco (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Och Seba:) Wszędzie robi tak samo:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   firma z Czeladzi???? czy taka z sosnofffca TO ZAWSZE DOCHODZI DO KORUPCJI

   otto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   oni tak maja te dziady zabryniczne . Jak to mowia w Krakowie "Jak ktos Kiepurze powiedzial, ze pochodzi z Sosnowca to lał w morde"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czekamy na CBA w Imago

   huba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   Dziwne, że mają tyle kontraktow i przetargow z miastem, a z żadnego nie mozna znaleźć wynikow w necie, co z miasta to do imago, dziwne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ups

   Gość z Rybnika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   No i ciemne występki najjaśniejszego z jasnych wyjdą wreszcie na światło dzienne. Dobrze że tę władze w koncu zmieniono.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama