Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC

Barbara Kubica
CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC
CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC
Umowa miasta Rybnik z Grupą PRC pod lupą prokuratury: Centralne Biuro Antykorupcyjne zainteresowało się umowami, jakie rybnicki urząd miasta podpisał w ubiegłym roku z firmą Grupa PRC na stworzenie strategii sportu oraz strategii promocji. Umowy UM Rybnik z PRC podpisane zostały za czasów kadencji byłego prezydenta miasta - Adam Fudalego. Dziś także poznaliśmy efekty wewnętrznej kontroli prowadzonej od początku tygodnia w rybnickim urzędzie miasta.

Umowa miasta Rybnik z Grupą PRC pod lupą prokuratury:

Centralne Biuro Antykorupcyjne domaga się przekazania wszystkich dokumentów związanych z umowami jakie urząd miasta w Rybniku podpisywał z firmą Grupa PRC z Czeladzi. Chodzi o zlecenia na wykonanie strategii sportu i strategii promocji miasta. Od kilku dni bowiem w Rybniku nie mówi się o niczym innym jak tylko o tym, że firma powiązana osobowo z szefostwem Grupy PRC, prowadziła także kampanię wyborczą byłego prezydenta miasta Adama Fudalego. Czy kampania byłego prezydenta była więc finansowana z miejskiej kasy? Czy doszło do korupcji? Na te pytania odpowiedzi poszukają teraz agenci CBA.

- Centralne Biuro Antykorupcyjne zwróciło się do nas z prośbą o wydanie dokumentacji co też niezwłocznie zrobimy. Przekażemy także protokół z kontroli wydziału audytu w czterech wydziałach naszego urzędu - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Wczoraj także prezydent Kuczera przedstawił wyniki audytu przeprowadzonego po publikacjach prasowych na temat możliwych nieprawidłowości przy podpisywaniu umów na linii urząd miasta- Grupa PRC. Ów kontrola została przeprowadzona w wydziale promocji, edukacji, polityki społecznej i zamówień publicznych. Rażących nieprawidłowości i przypadków złamania prawa audytorzy jednak się nie doszukali. Były jednak uchybienia.

- W trakcie kontroli stwierdzono uchybienia w zakresie stosowania obowiązującego w UM regulaminu postępowania w sprawach o zamówienia publiczne. Polegały one na niedochowaniu należytej staranności o dokumentowaniu dokonanych czynności w trakcie postępowań, a mianowicie na sporządzaniu informacji o uruchamianiu postępowania o zamówienie publiczne na opracowanie Strategii Promocji Miasta na lata 2014-2019 na której widnieje data sporządzenia 27 marca 2014 roku po rozpoczęciu procedury. Ustalono, że dokument o którym mowa wyżej został utworzony w systemie elektronicznego obiegu dokumentów dopiero 17 kwietnia 2014 roku - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Zastrzeżeń w protokole pokontrolnym było więcej. W jednym z dokumentów urzędnik wpisał złą, zaniżoną wartość jednego z zamówień. Zamiast kwoty 68 tysięcy złotych netto, powinna zostać wpisana kwota 78750 zł. Co więcej, gdyby szacunkowa wartość tego zamówienia została prawidłowo wpisana do zamówienia, a także gdyby obu zleceń wykonanych przecież przez tę samą firmę, nie rozbijano na dwa zlecenie, a zsumowano te kwoty wówczas, kwota łączna zamówienia byłaby ponad 32 tys. euro, a to oznaczałoby że urzędnicy musieliby udzielić zamówienia na zasadach przetargu, a nie jak miało to miejsce na zasadach bezprzetargowych.
Audytorzy, którzy wzięli zamówienia udzielane Grupie PRC pod lupę jednoznacznie wskazali, że braka jest jasnych przesłanek, jakoby w urzędzie w Rybniku doszło do korupcji. Zalecili jednak, by naczelników wydziałów zlecających stworzenie strategii oraz osoby w te działania zaangażowane, teraz skontrolowała działająca w urzędzie Komisja Etyki.

- Komisja ta już dziś otrzymała stosowne dokumenty. Do wtorku osoby wymienione w protokole mogą zgłaszać do niego swoje zastrzeżenia. Niemniej muszę jasno powiedzieć, że moje zaufanie do naczelnika wydziału promocji, którego nazwisko najczęściej pojawia się kontekście tej sprawy, drastycznie spadło - mówi prezydent Kuczera.

Naczelnik wydziału promocji - Krzysztof Jaroch, jak wynikało z naszych wcześniejszych publikacji prasowych na ten temat, działa wraz z jedną z osób powiązanych z Grupą PRC w śląskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Ta sama osoba pracowała także nad tworzeniem kampanii wyborczej prezydenta Fudalego.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Amerykańskie wojsko jedzie w Beskidy i straszy Rosjan [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: CBA zainteresowało się umowami urzędników z Rybnika z firmą Grupa PRC - Dziennik Zachodni