Huta Częstochowa znowu płaci swojej załodze w ratach

  Huta Częstochowa znowu płaci swojej załodze w ratach

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ISD Hucie Częstochowa w marcu wynagrodzenia wypłacane są w ratach. Szefowie wszystkich pięciu związków zawodowych działających w hucie podpisali z zarządem spółki porozumienie o zaciskaniu pasa.
  - Pierwsza rata wypłaty za luty to 1700 złotych - mówi Andrzej Gwiazda, szef Związku Zawodowego Pracowników Huty Częstochowa. - Reszta pieniędzy trafi do kieszeni pracowników do końca marca.

  Powtarza się sytuacja z początku ubiegłego roku, gdy też płacono w ratach. Po pierwszym kwartale sytuacja huty poprawiła się, a w połowie roku proponowano pracownikom umysłowym przejście na produkcję, bo przybywało zamówień.


  - W zeszłym roku pierwsza rata była niższa o 200 zł - mówi Marek Lemański, pracownik huty, mieszkający pod Częstochową. - Ważne, że jest praca. Nie planowałem większych wydatków, więc poczekam spokojnie na drugą ratę. Żona też pracuje. Pamiętam sytuację sprzed prywatyzacji, gdy zakład stał na skraju bankructwa. Prywatyzacja nas uratowała - dodaje.

  Jacek Łęski, rzecznik ISD Polska, podkreśla, że sytuacja w światowej metalurgii jeszcze nie wróciła do prosperity sprzed kryzysu w 2008 r.

  - Rozumiemy, że właściciel huty ma poważne problemy finansowe - twierdzi Andrzej Gwiazda. - Staramy się dogadać w najważniejszych sprawach. Podpisane z zarządem spółki "kryzysowe" porozumienie przewiduje, że w kwietniu tego roku przeprowadzona zostanie indeksacja płac - dodaje.

  Wynagrodzenia z tytułu Karty hutnika są wypłacane zgodnie z umową. Za postojowe (przestoje zdarzają się na wydziałach produkcyjnych) do końca listopada tego roku pracownicy otrzymywać będą wynagrodzenia w wysokości 80 proc. pensji (tak jak na chorobowym). Jak przewiduje porozumienie, z przejścia na emeryturę przed 2015 r. (do tego czasu obowiązuje w hucie tzw. pakiet socjalny) będzie mogło skorzystać 700 osób. Wszyscy dostaną trzymiesięczne odprawy, a pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie będą musieli chodzić do pracy, choć będą pobierać pensje.

  W hucie jest zatrudnionych 3,5 tysiąca osób. Średnia płaca to ok. 3400 zł brutto.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gwiazda

   pirat1970 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 38

   gwiazda ty debilu na emyryture a nie sie zwioski za brame niech zyjom ze składek a nie z pesi menadzerski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Średnia?

   mała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 40

   Średnia płaca 3400 zł, dobre sobie, jeśli do średniej wciąga się prezesów to pewnie tak. Mój mąż pracuje na hucie, w warunkach szczególnych i zarabia ok. 1800 zł. No i gdzie ta średnia?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cytat

   t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 39

   Zacytowali pana Lemańskiego-"pracownika huty".SZkoda że nie cytowali kilku tys. innych może cytat brzmiał by tak :"Pracodawca wyprzedaje po kawałku majątek huty.Grube miliony chowa do kieszeni.Nie...rozwiń całość

   Zacytowali pana Lemańskiego-"pracownika huty".SZkoda że nie cytowali kilku tys. innych może cytat brzmiał by tak :"Pracodawca wyprzedaje po kawałku majątek huty.Grube miliony chowa do kieszeni.Nie kupuje materiałów potrzebnych do produkcji,nie płaci dostawcom za złom, nie stara się ograniczać strat np przez "postojowe"(80 % normalnej dniówki)źle zarządza zakładem.Później płaci pracownikom pensję w ratach i mówi o ciężkiej sytuacji.Widział że bierze zakład z gigantycznym przerostem urzędniczej kadry która będzie generować bardzo dużę koszty pracy i powinien przewidzieć wahania rynku stali- od tego jest.Natomiast dobrze owinął sobie związki koło palca i oni podpisują wszystko teraz "porozumienie o zaciskaniu pasa "...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   średnia płaca...

   hutnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 47

   "Średnia płaca to ok. 3400 zł brutto." to znaczy 2500 dla pracowników produkcji i 4000-7000 dla umysłowych co to są tak oderwani od rzeczywistości że nie wiedzą co się leje,tnie czy walcuje. I taki...rozwiń całość

   "Średnia płaca to ok. 3400 zł brutto." to znaczy 2500 dla pracowników produkcji i 4000-7000 dla umysłowych co to są tak oderwani od rzeczywistości że nie wiedzą co się leje,tnie czy walcuje. I taki gość ma przejść na produkcję ? hahaha już go widzę na nocnej zmianie o 02:30 jak wykonuje swoją pracę...albo walczy z awarią.. Przecież ci ludzie już nie umieją NORMALNIE zarabiać pieniędzy oni po prostu przychodzą do pracy i już za to dostają ciężką kasę a czy są w pracy czy ich niema to żadna dla huty różnica...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MANIFESTACJA

   RACOVIA1921 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 34

   MANIFESTACJA!!! RAKÓW CZĘSTOCHOWA IDZIE NA UM!!!! PLAC DASZYŃSKIEGO !!! PIĄTEK !!!! ZBIÓRKA GODZ. 12.45!!!! WYMARSZ GODZINA 13.00 !!! CZERWONO-NIEBIESKA CZĘSTOCHOWA!!! BYŁ BĘDZIE JEST!!!! RAKÓW...rozwiń całość

   MANIFESTACJA!!! RAKÓW CZĘSTOCHOWA IDZIE NA UM!!!! PLAC DASZYŃSKIEGO !!! PIĄTEK !!!! ZBIÓRKA GODZ. 12.45!!!! WYMARSZ GODZINA 13.00 !!! CZERWONO-NIEBIESKA CZĘSTOCHOWA!!! BYŁ BĘDZIE JEST!!!! RAKÓW RKS!!!!!!!! 90 LAT RAKOWA!!!!!!

   WSZYSCY, WSZYSCY NIECH BĘDĄ!!!!!!!!!!!!! TRZEBA POKAZAĆ NAJWIĘKSZĄ SIŁĘ W TYM MIEŚCIE!!!!
   ZA KLUB, ZA RKS!!!!!!!! ZA RAKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 90 LAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   " 15.03.2011 w Aktualności
   W piątek o 13 wszyscy na plac Daszyńskiego!

   Dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Miasta, w okrągłą 90. rocznicę powstania RKS Raków zakończyło się skandalem. Bo jak inaczej można nazwać słowa skarbnika Urzędu Miasta, który w ciężkiej sytuacji, w jakiej znalazł się klub, proponuje zamknięcie obiektu na Limanowskiego, bo generuje on długi? Całe spotkanie było jedną wielką farsą, gdzie władza wykonawcza i urzędnicy zapewniali o chęci pomocy dla Klubu, a swoim działaniem zaprzeczali tym słowom.

   W związku ze skandaliczną wypowiedzią skarbnika Urzędu Miasta, a także nierównym traktowaniem klubów sportowych w Częstochowie zapraszamy wszystkich, dla których los Rakowa nie jest obojętny na pokojowy przemarsz, który odbędzie się w najbliższy piątek, 18 marca o godzinie 13.00. Zbiórka na placu Daszyńskiego. "zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama