Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Chorzowie większy o połowę. Ma powstać tam park archeologiczny i sektor dworski

Kamila Rożnowska
Skansen w Chorzowie
Skansen w Chorzowie Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni
Dokładnie 10 ha nowych gruntów pozyskał skansen w Chorzowie. Do końca roku ma powstać projekt zagospodarowania tego terenu.

Dwa tereny: jeden od strony południowo - wschodniej o powierzchni 6 ha oraz drugi, 4-hektarowy, przylegający do dotychczasowego terenu muzeum od strony północno - zachodniej - właśnie o te nowe grunty powiększył się skansen w Chorzowie.

Ten pierwszy został oddany muzeum w użytkowanie wieczyste przez województwo śląskie, natomiast drugi - był wcześniej dzierżawiony przez skansen i częściowo wykorzystany przez muzeum, bo miało tam swoje magazyny. W jednym z nich przechowywane są np. elementy z rozebranego kościółka ewangelickiego z Bytomia - Bobrka. Dodajmy, że grunty te należały do firmy transportowej, której baza niegdyś się tam znajdowała, a na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku planowane jest ustanowienia prawa użytkowania tego terenu na rzecz skansenu. Jednak wymagana jest do tego zgoda sejmiku województwa - podkreśla Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Teren potężny i plany ich zagospodarowania to spore wyzwanie. Już wiadomo, że ma znaleźć się tam sektor dworski i przemysłu wiejskiego (większy teren) i park archeologiczny (mniejszy).

Przemysław Nocuń, pełnomocnik dyrektora muzeum mówi, że do końca tego roku powinien zostać opracowany projekt, w którym zostaną wskazane konkretne obiekty, mające się znaleźć w sektorze dworskim i przemysłu wiejskiego. -Muzeum prowadzi już od roku kwerendy archiwalne i badania terenowe celem wytypowania obiektów do przeniesienia lub raczej rekonstrukcji - informuje o pracy muzealników Nocuń.

Pełnomocnik dodaje także, że na tym terenie ma znaleźć się miejsce dla ekspozycji drewnianego budownictwa prefabrykowanego. I mógłby tam zostać odtworzony bytomski kościółek i np. domki fińskie.

Natomiast na części czterohektarowej skansen będzie miał swoje magazyny. Ale tam również znajdzie się trochę miejsca na nową ekspozycję. Powstanie tam park archeologiczny, a będzie można tam oglądać obiekty z okresu od paleolitu do czasów nowożytnych, które archeolodzy znaleźli w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera