Konkurs Palm Wielkanocnych w Gilowicach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Konkurs Palm Wielkanocnych w Gilowicach [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  JVL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Konkurs Palm Wielkanocnych w Gilowicach
  1/44
  przejdź do galerii

  Konkurs Palm Wielkanocnych w Gilowicach ©JVL

  W tym roku konkurencja w konkursie na Palmę Wielkanocną w Gilowicach była na bardzo wysokim poziomie. Co zresztą jest tutaj niezmienne od wielu lat. Do Gilowic co roku zjeżdżają się turyści by podziwiać rękodzieła tutejszych mieszkańców.
  Jeden z sprzedawców Palm Wielkanocnych pod kościołem św. Andrzeja opowiedział nam, że w tym roku przybyło wyjątkowo mało osób. Chociaż i tak zebrani zapełnili dziedziniec i obejście wokół kościoła.

  Już o 10:30 zaczęły się pojawiać pierwsze osoby z Palmami Wielkanocnymi oraz turyści, którzy przybyli podziwiać dzieła wykonane przez tutejszych mieszkańców.

  Twórcy Palm Wielkanocnych zazwyczaj zaczynają wcześniej przygotowania do stworzenia swoich rękodzieł, chodź są i tacy, którzy swoja pracę na dobre rozpoczęli w sobotę, lecz ich dzieła nie zajmują nigdy wysokiego miejsca w konkursie.
  Tutejsze palmy to istne dzieła sztuki, ozdobione kwiatami i kolorowymi bibułami. Z palmami można było zobaczyć zarówno tych najmłodszych mieszkańców jak i tych, którzy pamiętają wszystkie poprzednie edycje konkursu.

  Gilowickie palmy różnią się między sobą i podzielone są na kawalerskie i babskie. Podstawową cechą kawalerskiej palmy powinna być wysokość, na jednym trzpieniu, czyli drągu. Babskie palmy są za to rozłożyste.

  Po mszy, która rozpoczęła się o godz. 11.00 wszyscy uczestnicy, którzy przybyli z swoimi Palmami Wielkanocnymi ustawili się w rządku wzdłuż zewnętrznej ściany nawy kościoła.

  Wiele z uczestniczących w konkursie osób ubranych było w stroje regionalne co dodawało całemu konkursowi dodatkowej atrakcji. Przybyli turyści nie mogli się wręcz zachwycić ilością kolorów i wciąż fotografowali uczestników konkursu.

  Wiele osób przybyło z oddalonych o ponad 100 km miejscowości. Najwięcej osób przybyło zobaczyć tutejsze palmy z Śląska i Małopolski. Były też jednak osoby, które przyjechały zza granicy i wizytując w Polsce postanowiły przyjrzeć się zwyczajowi tworzenia Palmy Wielkanocnej.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP[a]
  *[a]http://www.slaskplus.pl/

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama