Rafał Musioł, Jacek Sroka
W Dublinie Polska zremisowała z Irlandią 1:1. Prowadziliśmy 1:0 po golu Sławomira Peszki w 26 minucie gry, ale Irlandczycy walczyli do końca i w doliczonym czasie gry wyrównał rezerwowy Shane Long (90+1). Biało-czerwoni nadal są niepokonani w eliminacjach Euro 2016 i po pięciu kolejkach spotkań pozostają liderem grupy D mając punkt więcej od Niemców i Szkotów. MECZ POLSKA-IRLANDIA

Mecz Polska-Irlandia:

Polacy wychodząc na murawę w Dublinie znali już wyniki pozostałych meczów w grupie D. Stawką spotkania dla biało-czerwonych było więc zachowanie przewagi nad konkurentami i - przede wszystkim - skomplikowanie sytuacji gospodarzy. Udało się połowicznie, chociaż sukces był bardzo, bardzo blisko.

Adam Nawałka wystawił jedenastkę, która co prawda od kilku dni była znana, ale nie zmienia to faktu, że była jedenastką zaskakującą. Niespodziankę stanowiła obsada bramki w postaci Łukasza Fabiańskiego, ale jeszcze ciekawiej było w środku boiska. Brak Sebastiana Mili oznaczał, że trudno było wskazać zawodnika predysponowanego do rzucania piłek w kierunku napastników. Jak się okazało selekcjoner miał własny przewrotny plan...

Początkowo wyglądało na to, że spotkanie wymyka się Polakom spod kontroli. Irlandczycy próbowali narzucić swój fizyczny styl gry, sprawdzali twardość i stabilność naszych obrońców, uparcie testowali też stronę, za którą odpowiadał Jakub Wawrzyniak. Szczególnie groźnych sytuacji nie udawało im się stworzyć, za to wynikający z ustawienia problem z przerzucaniem gry pod ich bramkę stawał się coraz bardziej jaskrawy.

Gospodarze też zdawali sobie z tego sprawę, ale umknął ich uwagi fakt, że do strzelania goli nie są wyznaczenie tylko Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik. W 26 minucie Marcin Rybus w stylu kadrowiczów z lat 70., zaatakował Robbie Brady'ego, zabrał mu piłkę, delikatnie ją trącił, a wbiegający z ostrego kąta w pole karne Sławomir Peszko tak samo mocno, jak genialnie, kopnął ją obok dalszego słupka do siatki!

Prowadzenie stało się dla biało-czerwonych okazją do powielenia błędu z meczu ze Szkocją: oddania piłki i gry rywalom. Irlandczycy na szczęście potwierdzili, że kochają rugby, i skupili się głównie na zdobywaniu terenu. Niewiele jednak zabrakło, by zdołali wyrównać, ale Aiden McGeady podkręcił piłkę zbyt mocno i minęła słupek z niewłaściwej - z punktu widzenia gospodarzy - strony. Na przerwę schodziliśmy więc z prowadzeniem i świadomością, że rywal nie jest taki groźny, jak go malują.

Po zmianie stron Polacy nadal nie potrafili opanować sytuacji, co było widać m.in. po minie Nawałki. Napór rywali kosztował - niezasłużoną - żółtą kartkę Kamila Glika, co oznaczało, że były piłkarz Piasta Gliwice nie zagra z Gruzją. To jednak był, póki co, najmniejszy problem liderów grupy: w powietrzu wisiało większe nieszczęście. W 54 minucie już właściwie spadło, ale zatrzymało się na słupku za Fabiańskim, gdy piłka po dośrodkowaniu Brady'ego odbiła się od głowy Pawła Olkowskiego.
W miarę upływu czasu taktyka Polaków zaczynała się zmieniać w obronę Częstochowy. Ich największym atutem stawało się serce do walki i... szczęście. Jak wtedy, gdy po główce Keane'a znów rozległ się trzask słupka.

Trup słał się gęsto, niebezpiecznie wyglądały urazy Glika i Milika, ale obaj wrócili do gry. W 85 minucie McCarthy uderzył Sebastiana Milę, który sekundy wcześniej wszedł na boisko, jednak arbiter pokazał mu tylko żółtą kartkę. Prawdziwy dramat nastąpił w doliczonym czasie gry, gdy po rzucie rożnym Glik i Wawrzyniak przepuścili między sobą irlandzkiego jokera, Shane'a Longa.

22.39 Koniec meczu. Polska remisuje w Dublinie z Irlandią 1:1

22.36 Pogubiła się nasza obrona po rzucie rożnym Irlandczyków i Long ratuje remis dla gospodarzy (90+1)

22.34 No i stało się 1:1 w doliczonym czasie gry Gola strzela rezerwowy Shane Long

22.33 Rozpoczęła się ostatnia minuta, ale pewnie sędzia coś doliczy

22.31 Druga zmiana Polaków za Peszkę Kucharczyk wchodzi w 87 min

22.28 McCarthy uderza w twarz Milę bez piłki. Irlandczyk powinien dostać czerwoną kartkę, a dostaje tylko żółtą. W dodatku Peszko też zostaje upomniany nie bardzo wiadomo za co

22.27 Pierwsza zmiana w polskiej kadrze. W 84 minucie meczu za Milika wchodzi Mila

22.26 Prosta strata Olkowskiego omal nie zakończyła się wyrównaniem. Na szczęście Coleman przestrzelił w polu karnym

22.25 Kontra Rybusa pozwala złapać naszym obrońcom chwilę oddechu

22.23 Irlandczycy coraz łatwiej dochodzą do sytuacji strzeleckich. Teraz strzał rywala blokuje Szukała

22.19 DO końca meczu jeszcze kwadrans. Biało-czerwoni muszą wytrzymać

22.15 Keane strzela głową i po raz drugi ratuje nas słupek

22.14 Bronimy się coraz głębiej. Chwila wytchnienia, bo po faulu na Lewandowskim żółtą kartkę dostaje Wiilson

22.09 Irlandczycy atakują coraz groźniej. Dobrze broni Fabiański

22.07 Kamil to twardy Ślązak - wraca na boisko

22.06 Kontuzja Glika, który najpierw skręcił nogę, a później został jeszcze kopnięty przez rywala

22.04 Brady z wolnego nad bramką. Tym razem Peszko mu nie pomógł

22.03 Żółta kartka dla Szukały. Obaj nasi stoperzy mają już na swoim koncie żółte kartoniki

22.02 To nie jest wielki mecz Polaków, ale liczy się wynik, a ten jest korzystny dla nas

21.55 Brady dośrodkowuje w pole karne, a piłka po głowie Peszki trafia w słupek. Wróciliśmy z dalekiej podróży

21.53 Żółta kartka dla Glika. Urodzony w Jastrzębiu piłkarz nie zagra w kolejnym meczu z Gruzją

21.49 Zaczynamy drugą połowę, choć biorąc pod uwagę wynik chcielibyśmy ją już skończyć

21.31 Koniec I połowy. Prowadzimy 1:0 po golu Peszki.

21.30 McGeady tuż obok słupka. Mieliśmy duuuuużo szczęścia

21.28 Irlandczycy próbują odrabiać straty, ale nie bardzo są w stanie zagrozić naszej bramce. Wszystkie wrzutki łapie Fabiański

21.25 Milik podaje do Olkowskiego. W grudniu obaj bawili się na weselu Pawła w Rudzie Śląskiej

21.19 Rybus z wolnego obok słupka, a przede wszystkim stanowczo za słabo, by zaskoczyć Givena

21.18 Druga żółta kartka dla Irlandczyka. Najpierw upomniany został Hoolahan, a teraz O'Shea

21.12 Poprzednim wpisem chyba zdenerwowaliśmy Polaków. Rywali do błędu zmusił Rybus. Piłkę w polu karnym przejął Peszko i zastępujący w kadrze Błaszczykowskiego pomocnik FC Koeln strzałem w długi róg pokonał Givena

Z Dublina Marcin Szczepański/Ekstraklasa.net

21.11 0:1 Sławomir Peszko

21.10 Za nami połowa pierwszej połowy. Na razie typowy mecz na remis

21.05 Krychowiak głową z bliska strzela niecelnie. Dobre dośrodkowanie Rybusa

21.00 Za nami już kwadrans. Na razie na stadionie są piłkarze i kibice. Tylko emocji jakoś nie ma

20.56 Hoolahan postraszył nas uderzeniem z dystansu, bo Polacy zostawili mu przed polem karnym sporo miejsca. Trafił w słupek napinający siatkę za bramką

20.55 Początek dość niemrawy i to z obu stron, czytaj Irlandczycy i Polacy darzą się wielkim respektem i doceniają klasę rywala

20.45 Zaczynamy mecz w Dublinie. Na trybunach 51 tys. widzów

20.40 Na Aviva Stadium Mazurek Dąbrowskiego brzmiał jak na polskim stadionie. Tylu jest na Zielonej Wyspie i na trybunach naszych rodaków

20.35 Rezerwowi biało-czerwonych: Wojciech Szczęsny, Artur Boruc, Grzegorz Wojtkowiak, Marcin Komorowski, Rafał Janicki, Thiago Cionek, Krzysztof Mączyński, Karol Linetty, Maciej Gajos, Sebastian Mila, Michał Kucharczyk, Łukasz Teodorczyk.

20.30 Skład reprezentacji Polski na spotkanie z Irlandią: Łukasz Fabiański - Paweł Olkowski, Łukasz Szukała, Kamil Glik, Jakub Wawrzyniak - Sławomir Peszko, Tomasz Jodłowiec, Grzegorz Krychowiak, Maciej Rybus - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik.

RELACJA LIVE

*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Amerykańskie wojsko jedzie w Beskidy i straszy Rosjan [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Materiał oryginalny: Mecz Polska-Irlandia 1:1 [WIDEO + ZDJĘCIA] Brutalne faule, gol Peszki i remis w doliczonym czasie - Dziennik Zachodni