Wyburzanie DOKP w Katowicach: DOKP burzą ostrożnie, bo...

  Wyburzanie DOKP w Katowicach: DOKP burzą ostrożnie, bo Spodek i MCK tuż [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyburzanie DOKP w Katowicach
  1/20
  przejdź do galerii

  Wyburzanie DOKP w Katowicach ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Wyburzanie DOKP w Katowicach: W Katowicach od kilku lat przybywa nowych gmachów, za to starych sporo ubywa. W marcu ruszyła rozbiórka budynku DOKP
  Wyburzanie DOKP w Katowicach: Wysoka na ponad 70 metrów stalowa konstrukcja wieżowca DOKP, pierwszego wysokościowca Katowic, zostanie rozebrana ręcznie, piętro po piętrze. Wszystko po to, aby przy okazji trwającej rozbiórki nie ucierpiało cenne sąsiedztwo dawnego biurowca. Tuż przy budynku stoi bowiem symbol Śląska - Spodek, obok dopiero co otwarte Międzynarodowe Centrum Kongresowe, za ulicą Olimpijską jest jeszcze gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Trzeba też burzyć tak, aby przy okazji nie sparaliżować ruchu w aglomeracji na Rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, czyli na osi Katowice - Sosnowiec.

  Od kilku tygodni patroszą wnętrza 17-piętrowca  Rozbiórka już trwa, jeszcze w grudniu 2014 r. wyburzono parterowy budynek znajdujący się po wschodniej stronie DOKP, w którym dawniej działała restauracja. Z kolei na początku marca rozpoczęły się prace wewnątrz wysokościowca.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Uwierzycie? Przy Spodku jednak wyrosną dwie wieże zamiast DOKP


  - Zaczęliśmy od ręcznego, gruntownego oczyszczenia wnętrza budynku. Przy użyciu niewielkich, specjalistycznych urządzeń, demontowane jest wyposażenie, instalacje, ściany działowe, jak również inne części wymagające utylizacji - mówi Grzegorz Przybyłek, właściciel Carbo-Stal, firmy realizującej rozbiórkę. Ciekawy jest sposób transportu gruzu i zdemontowanych urządzeń z wyższych pięter (jest ich jest 17) na parter.

  - Wszystko transportowane są na dół za pomocą znajdujących się wewnątrz biurowca szybów, którymi wcześniej poruszały się windy - dodaje. Jak zapowiada etap "patroszenia" wieżowca potrwa od dwóch do trzech miesięcy. W drugim etapie rozbierany będzie sam budynek.

  - Konstrukcja biurowca jest stalowa, a to znaczy, że niewiele jest w nim betonu, dzięki temu rozbiórka będzie łatwiejsza - wyjaśnia Daniel Muc, z biura prasowego inwestora TDJ Estate.

  Demontaż szkieletu będzie w większości prowadzony ręcznie, piętro po piętrze. Ale na placu budowy pojawi się także największa w Polsce koparka wyburzeniowa, o wysięgu ramienia do 51 metrów, której zadaniem będzie rozrywanie fragmentów stalowej konstrukcji. Wykonawca planuje na czas tych prac montaż na budynku specjalnych siatek mających ograniczać przedostawanie się pyłu poza obszar budowy, zaś na wszelki wypadek w generujących zapylenie miejscach zostaną zainstalowane zraszacze.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na

   Pernak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Na wzór korytarzy siedzib wielu gmin gdzie widnieją portrety byłych wujtów , pomiędzy Spodkiem a wyburzanym gmachem ustawić galerię byłych szefów ... !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielu gmin gdzie widnieją portrety byłych wujtów ,POlsKI WSI AF SOSNOSZCZYZNY

   777 TAM AFYmajom BANANY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co TO MO Do NISZCZONEGO PRZEz WSIoKUF PIESSL PO OBCEGO ŚLONSKA pERnAKU AFI BURYSZ UJU.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ankieta

   Buka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ogłaszam ankietę na to co powstanie po wyburzeniu:
   1. Parking żwirowy
   2. Dyskont
   3. Biurowiec byle-klocek
   4. Ładny i reprezentacyjny biurowiec klasy A

   Liczę, że TDJ pomimo problemów...rozwiń całość

   Ogłaszam ankietę na to co powstanie po wyburzeniu:
   1. Parking żwirowy
   2. Dyskont
   3. Biurowiec byle-klocek
   4. Ładny i reprezentacyjny biurowiec klasy A

   Liczę, że TDJ pomimo problemów właścicieli z prokuratorami staną na wysokości pkt 4!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo