Estakada w Chorzowie. Remontować ją czy nie?

  Estakada w Chorzowie. Remontować ją czy nie?

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedna z koncepcji zakładająca budowę ronda

  Jedna z koncepcji zakładająca budowę ronda ©arc.

  We wtorek były wiceprezydent Joachim Otte i architekt Łukasz Niewiara przedstawili dwie koncepcje odzyskania Rynku, które zakładają zburzenie estakady. Zrobili to podczas konferencji w Chorzowskim Centrum Kultury. Tymczasem prezydent Andrzej Kotala zapewnił, że w budżecie znajdą się pieniądze na remont wiaduktu.
  Jedna z koncepcji zakładająca budowę ronda

  Jedna z koncepcji zakładająca budowę ronda ©arc.

  Pierwsza koncepcja zakłada rozbicie ruchu w okolicach Rynku na dwie jednokierunkowe nitki ulicą Moniuszki i ulicą Katowicką. W efekcie mogłoby powstać duże rondo, które miałoby pozwolić na bezkolizyjne połączenie wielu ulic. Druga koncepcja zakłada, że dwie nitki idą wzdłuż ulicą Moniuszki. - Rozwiązanie z rondem jest na pewno bardziej przyjazne komunikacyjnie. Druga koncepcja generuje natomiast mniejszy ruch wokół rynku - wyjaśnia Joachim Otte. - Zamiast remontować estakadę można wykonać jedno z tych dwóch rozwiązań. Koszty będą bardzo zbliżone.

  Dlaczego Otte nie opracowywał koncepcji, gdy był wiceprezydentem? - To jest system prezydencki, a nie demokratyczny w pełni. Widocznie prezydent Kopel uznał, że woli mieć estakadę, a nie Rynek - tłumaczy.

  Będą pieniądze na remont estakady

  Rozmowa z prezydentem Chorzowa Andrzejem Kotalą
  Takie dyskusje i konferencje są potrzebne?

  Warto mówić na temat przyszłości Rynku. Traktuje tę konferencję, jako wstęp do dyskusji. Chciałem ją rozpocząć po ogłoszeniu konkursu na projekt urbanistyczny i komunikacyjny wokół i na Rynku, ale dopiero po wyburzeniu estakady i wybudowaniu obwodnicy.

  To się nie zgadza z przedstawioną tu koncepcją.

  Ona nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych i nie tworzy Rynku, który będzie miejscem spotkań. Sprowadza bowiem ruch pojazdów do poziomu Rynku. Budowanie drogi o parametrach krajowych w tym samym miejscu nie ma sensu. Obwodnica wyprowadzi go w inne miejsce.

  Ale do remontu estakady ciągle brakuje pieniędzy.
  Pewna machina została puszczona w ruch. Wykonawca jest prawie wyłoniony. Zatrzymanie dzisiaj wszystkiego jest niemożliwe - musielibyśmy oddać 25 milionów złotych. Przesunęliśmy pewne inwestycje o rok później. Pieniądze w budżecie są zapewnione, ale nie ukrywam, że będę zabiegał o nie też w innych miejscach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama