Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cellulit to zmora, z którą zmaga się od 80 do nawet 95 proc. kobiet

Agata Markowicz
Cellulit to zmora, z którą zmaga się od 80 do nawet 95 proc. kobiet. Jeszcze do niedawna był uważany wyłącznie za problem kobiet, które mają nadwagę. Dziś wiadomo już, że może pojawić się także na ciele u bardzo szczupłych pań. Skórka pomarańczowa nie jest bowiem - jak sądzili niektórzy - zwykłym odkładającym się tłuszczem, a na jej powstanie ma wpływ wiele czynników.

Sprzymierzeńcy skórki pomarańczowej

Jednym z głównych winowajców są hormony. Dlatego cellulit pojawia się najczęściej u kobiet w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży lub menopauzy, kiedy w organizmie zmienia się gospodarka hormonalna. Ten problem może być też związany z antykoncepcją hormonalną. - Nadmiar estrogenów prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności, a w konsekwencji do powstawania miejscowych obrzęków i ucisku na sąsiadujące komórki, także te tłuszczowe. To zaburza ich pracę i sprawia, że przemieszczają się między włóknami tkanki łącznej, powodując jej odkształcanie i włóknienie - wyjaśnia Justyna Chorążewicz, kosmetolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Ten proces może też powodować zaburzenia krążenia krwi i limfy, co jest przyczyną zatrzymywania w tkankach toksyn i wody. Dodatkowo nasz organizm w komórkach tłuszczowych magazynuje tłuszcz "na czarną godzinę". W wyniku tego procesu przerośnięte komórki tłuszczowe naciskają na naczynia limfatyczne, co również ogranicza zdolność do wydalania przez nie niepotrzebnych produktów przemiany materii. Zaczynają one gromadzić się w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzęków. Skóra staje się nierówna i gąbczasta, pojawia się mnóstwo grudek i zagłębień. Efektem jest cellulit, widoczny m.in. na udach, pośladkach, brzuchu, ramionach i biuście, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej komórek tłuszczowych.
Powstawaniu cellulitu sprzyja także obfitująca w tłuszcze, węglowodany i sól dieta, a także brak ruchu i stres. Sprzymierzeńcami skórki pomarańczowej są także czynniki utrudniające krążenie krwi, m.in. palenie papierosów, noszenie ciasnych ubrań i butów na wysokich obcasach oraz częste gorące kąpiele. Niektórzy specjaliści zwracają też uwagę na to, że ten problem może mieć podłoże genetyczne.

Antycellulitowe manewry w domu

W przypadku cellulitu wyróżnia się trzy stadia rozwojowe. To znaczy, że jeśli nie podejmiemy z nim walki, ten problem będzie się pogłębiał i stawał się coraz bardziej widoczny. Na szczęście sposobów na zwalczanie skórki pomarańczowej jest kilka. - Najlepsze efekty możemy osiągnąć, gdy będziemy działać wielokierunkowo i długofalowo. Trzeba pogodzić się z tym, że walka z cellulitem to zadanie na całe życie - mówi kosmetolog Justyna Chorążewicz.
Podstawą jest zadbanie o racjonalną i dobrze zbilansowaną dietę. Należy więc przede wszystkim zrezygnować z zawierających dużo soli przekąsek, fast foodów i innych tłustych dań, białego pieczywa i słodyczy. W naszym jadłospisie powinny często gościć warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze, które są doskonałym źródłem regulującego pracę przewodu pokarmowego błonnika. W diecie antycellulitowej nie może zabraknąć kwasów omega-3, które przyśpieszają spalanie tłuszczu i zapobiegają jego odkładaniu. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach, orzechach i olejach roślinnych. Nie zapominajmy też o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, które ułatwią wypłukiwanie toksyn.

Niezbędna jest też regularna (minimum dwa-trzy razy w tygodniu) aktywność fizyczna, która pomaga redukować nadmiar tłuszczu w organizmie. Dla osób, które chcą pozbyć się cellulitu najlepszy będzie jogging lub nordic walking, jazda na rowerze, pływanie i inne ćwiczenia, które angażują przede wszystkim mięśnie brzucha, ud i pośladków.

Dla uzupełnienia właściwej diety i ćwiczeń warto zaserwować sobie serię domowych zabiegów wygładzających. Sprawdzonym sposobem jest peeling kawowy. Przepis jest prosty: wystarczy dodać parzoną kawę z solą i cynamonem do żelu do ciała i oliwki. Możemy przygotować także maseczkę aloesową, ze zmiażdżonych liści aloesu i mąki ziemniaczanej. Po wymieszaniu składników nakładamy ją na odpowiednie miejsce i przykrywamy folią na ok. 30 min. Po takich zabiegach warto intensywnie wymasować miejsca z cellulitem.

Fachowa pomoc u specjalisty

Właścicielkom skórki pomarańczowej przychodzą również w sukurs gabinety kosmetyczne. Jedną z najpopularniejszych metod redukcji cellulitu jest endermologia. - To bardzo intensywny, wykonywany w seriach masaż, podczas którego wykorzystuje się specjalną głowicę z rolkami. W ten sposób stwardniała tkanka skupiająca komórki tłuszczowe ulega rozbiciu, co pozwala uwolnić i usunąć tłuszcz, także ten oporny na dietę i gimnastykę - wyjaśnia Justyna Chorążewicz.
- Endermologia stymuluje też produkcję elastyny i kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i sprężysta - dodaje. Bezpośrednio po takim zabiegu zostają też rozszerzone naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra doskonale wchłania kosmetyki. Inną metodą walki z cellulitem jest mezoterapia bezigłowa. To zupełnie bezinwazyjny zabieg, w ramach którego aktywne składniki antycellulitowe są wprowadzane w głąb sk óry, stymulując mechanizmy naprawcze.


To warto wiedzieć

Cellulit pojawia się tylko u kobiet. Sprzymierzeńca ma w naturze, która kobiecą tkankę łączną ukształtowała inaczej niż męską. U kobiet włókna kolagenu i elastyny układają się wobec siebie równolegle, po to, by uczynić skórę i tkankę podskórną bardziej elastycznymi podczas ciąży.U mężczyzn te włókna są poprzeplatane, tworząc siateczkę, która podtrzymuje komórki tłuszczowe oraz naczynia krwionośne i limfatyczne. U kobiet równoległe ułożenie włókien sprawia, że komórki tłuszczowe łatwo zbijają się w grudki i przesuwają, deformując przy okazji tkankę łączną. Twardnieje ona i traci elastyczność. Tak rodzi się cellulit. Rozróżniamy trzy stadia cellulitu:

Stadium pierwsze. Początkowe. Kiedy siedzisz lub stoisz, powierzchnia ud jest gładka, bez żadnych nierówności. Jednak skóra na udach uchwycona i ściśnięta między kciukiem a resztą palców dłoni wykazuje wyraźne, regularne zagłębienia, przypominające do złudzenia... właśnie! - skórkę pomarańczy.

Stadium drugie. Cellulit atakuje. W tej fazie rozwoju pomarańczowej skórki nierówności skóry widoczne są przede wszystkim kiedy siedzisz na twardym podłożu, z rozluźnionymi mięśniami. Czasami wgłębienia cellulitowe uwidaczniają się w czasie chodzenia, zwłaszcza przy świetle padającym z boku. Natychmiast zacznij walkę z cellulitem! Jeżeli nawet nie uda ci się cofnąć lub złagodzić niektórych zmian, masz duże szanse na zahamowanie błyskawicznych postępów choroby. Szybkość w działaniu jest niezbędna zwłaszcza wtedy, jeśli właśnie zbliżasz się do czterdziestki lub ją przekroczyłaś. W tym wieku hormony, niestety bardzo często, bywają sprzymierzeńcami cellulitu!

Stadium trzecie. Sama nie dasz rady. W tym stadium nierówności skóry są dobrze widoczne w każdym położeniu ciała i przy każdym oświetleniu. Bardzo często osoby w tej fazie zaawansowania cellulitu z niechęcią myślą o włożeniu kostiumu kąpielowego i wyjściu na plażę. Zwalczanie cellulitu nie jest już sprawą wyboru ani chęci, teraz - to konieczność. W tym stadium cellulit nie jest już jedynie szpecącą dolegliwością - nie leczony może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Trzeba zasięgnąć porady w wyspecjalizowanym gabinecie dermatologiczno-kosmetycznym i poddać się serii zabiegów leczniczych (drenaż limfatyczny, masaże, stymulowanie laserem, akupunkturą lub impulsami prądowymi).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!