Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacyjna ulga - kto może na nią liczyć [FISKUS PODPOWIADA]

Mariusz Urbanke
Dziś kolejny odcinek porad podatkowych w naszej akcji "Fiskus podpowiada". Tym razem piszemy o uldze rehabilitacyjnej. Przy okazji przypominamy, że 5. odcinek jest zarazem ostatnim, który ukazuje się w naszym konkursie.

Dziś piąty odcinek porad w naszej akcji "Fiskus podpowiada". Ostatni, już 3 kwietnia, specjalny dodatkowy kupon i rozmowa podsumowująca akcję. Te daty są tym razem szczególnie ważne, bowiem na wniosek Czytelników nieco zmieniliśmy zasady konkursu.

Tym razem główny kupon konkursowy wydrukowaliśmy na początku zabawy - w magazynowym wydaniu "Dziennika Zachodniego" w piątek, 27 lutego. Do niego należy wkleić dodatkowe, mniejsze kupony z pytaniami i miejscem na odpowiedź, które drukujemy właśnie we wtorki wraz z poradami na stronie Naszych Spraw.

Natomiast 3 kwietnia - w wydaniu magazynowym "Dziennika Zachodniego" - opublikujemy wywiad z Eugeniuszem Budniokiem, wiceprezesem zarządu BCC, kanclerzem Loży Katowickiej BCC, w którym podsumujemy konkurs oraz ogłosimy dodatkowe otwarte pytanie, na które też należy zamieścić odpowiedź na dziś wydrukowanym kuponie.

Tak przygotowany kupon należy nadesłać do 17 kwietnia na adres: Loża Katowicka BCC, ul. Mickiewicza 14; 40-951 Katowice. W siedzibie Loży oraz "Dziennika Zachodniego" znajduje się regulamin konkursowy. Każdy zainteresowany może się z nim zapoznać. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i dobrej zabawy.

Zapraszamy też na naszą stronę internetową: http://katowice.naszemiasto.pl/biznes/podatki - można tam znaleźć cenne rady podatkowe oraz regulamin z zasadami konkursu.

Rozliczając samodzielnie PIT, można wesprzeć jednym procentem swojego podatku potrzebujących. Mogą to być fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje pożytku publicznego oraz indywidualne osoby. Do zeznania PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.

Odliczenie od dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przysługuje: osobom niepełnosprawnym i podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.
Do wydatków rehabilitacyjnych - ustalonych na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie - zaliczamy:

  1. adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych - stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
  2. przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnospra-wności,
  3. kupno i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych do rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych - stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności - z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,
  4. zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych - stosownie do potrzeb wynikających z niepełnospra-wności,
  5. odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,
  6. odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznic-twa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
  7. opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidzkiej,
  8. opłacenie tłumacza języka migowego,
  9. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci i osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia,
  10. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej.

Do wydatków rehabilitacyjnych podlegających odliczeniu należą wydatki na:

  1. opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób
  2. z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczonej do I grupy inwalidztwa,
  3. utrzymanie - przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczane do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełno-sprawnością narządów ruchu zaliczonej do I grupy inwalidztwa - psa asystującego,
  4. używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia - dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, każdy w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280,00 złotych i wydatki na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100,00 zł - jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.

(MU)


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Amerykańskie wojsko jedzie w Beskidy i straszy Rosjan [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!