Mieszkańcy województwa śląskiego włączają się do akcji...

  Mieszkańcy województwa śląskiego włączają się do akcji Godzina dla Ziemi

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  26 marca o 20:30 Godzina dla Ziemi. Gasnące światła w milionach okien na całym świecie i wyłączane iluminacje charakterystycznych budynków mają być impulsem do zastanowienia się, jak na co dzień chronić przyrodę.
  Od rozpoczęcia akcji w 2007 roku, kiedy to inicjatywę podjęło jedno miasto - Sydney, do roku 2010, Godzina dla Ziemi urosła do wielkiej globalnej inicjatywy. W jej trackie setki milionów ludzi z każdego kontynentu łączy się, aby pokazać jak ważne są dla nich losy naszej planety.

  Idąc za przykładem tysięcy osób, których Godzina dla Ziemi zmobilizowała do zmiany swoich codziennych zwyczajów i nawyków, organizacja WWF zachęca w 2011 roku osoby prywatne, firmy i rządy państw na całym świecie, aby dodali coś do corocznego zgaszenia światła. Troska o przyrodę musi trwać dłużej niż godzina i powinna zacząć się od zmian codziennych przyzwyczajeń, tak by być ekologicznym przez cały rok.

  Jak ulżyć środowisku?

  Możliwości jest wiele. Możemy oszczędzać energię wyłączając zbędne oświetlenie i urządzenia elektryczne w domu czy w pracy. Możemy oszczędzać wodę poprzez zamianę codziennej kąpieli w wannie na prysznic. Można zmniejszyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery rozważniej korzystając z samochodu, decydując się na jazdę, gdy to naprawdę jest konieczne. Częściej przesiadać się na rower lub korzystać z transportu publicznego. Przy zakupie sprzętu AGD wybierać modele energooszczędne. Warto przypomnieć, że oprócz korzyści dla przyrody, takie postępowanie ograniczy też drenaż portfeli. W dobie rosnących cen, ten argument wyjątkowo zyskuje na sile.

  Kinga Rusin i Michał Piróg ambasadorami akcji

  Obydwoje znani z proekologicznych działań w życiu codziennym. Rusin i Piróg wyłączą światła w swoich domach 26 marca o godz. 20.30 na jedną symboliczną godzinę oraz będą promować swoim nazwiskiem tą największą na świecie akcję na rzecz Ziemi. Już niebawem podzielą się z nami zobowiązaniami, które podejmą zgodnie z hasłem tegorocznej akcji - Godzina dla Ziemi WWF. Spraw by trwała dłużej. Pomyśl jak pomagać Ziemi na co dzień.

  - Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za stan naszej planety! Każdy z nas, poprzez codzienne działania, ma wpływ na stan naszego środowiska. Sprawmy by nasze działania miały tylko pozytywny wpływ! Pamiętajmy, że Ziemia to nasz dom - mówi Kinga Rusin

  Zmiany klimatu


  Od początku XIX w. średnia temperatura na świecie wzrosła o ponad 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C oznaczać będzie katastrofalne zagrożenie dla naszej planety.

  Spowoduje gwałtowne topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz i oceanów oraz nasilenie
  ekstremalnych zjawisk pogodowych. Może wyginąć aż 1/3 gatunków istniejących dziś na Ziemi.

  Niestety, pesymistyczne scenariusze przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o ponad 5°C. Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla, wywołana spalaniem paliw kopalnych.

  Dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań, aby zahamować ten proces. Przed nami szczyt klimatyczny w Durbanie, na którym muszą zapaść wiążące ustalenia w sprawie ograniczenia globalnej emisji dwutlenku węgla. Aktywna postawa Polski, sprawującej w drugiej połowie roku unijną prezydencję będzie jednym z kluczowych warunków osiągnięcia porozumienia. Godzina dla Ziemi nabiera więc szczególnego znaczenia, jako sygnał dla polityków, że społeczeństwo domaga się od nich działania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama