Bielsko-Biała: Miejskim rowerem

  Bielsko-Biała: Miejskim rowerem pojeździmy od jutra

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiejszej nocy w stacjach BBbike znajdzie się 120 rowerów. System rowerów miejskich nad Białą zostanie rozbudowany.
  Od środy zielone miejskie rowery znów znajdą się w stacjach położonych w 12 miejscach Bielska-Białej

  Od środy zielone miejskie rowery znów znajdą się w stacjach położonych w 12 miejscach Bielska-Białej ©Facebook.com/SRM Bielsko-Biała

  Od jutra w Bielsku-Białej pełną parą rusza System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerowych. Miejskie jednoślady dzisiejszej nocy zostaną zamontowane w 12 stacjach zlokalizowanych w różnych częściach miasta - w sumie będzie to 120 rowerów.
  - Czeka nas całonocna praca, by użytkownikom od rana zagwarantować rower i usługę przez nas świadczoną - przyznaje Marcin Jeż, prezes firmy BikeU, która zawiaduje wypożyczalnią rowerów miejskich BBbike w Bielsku-Białej.

  Rower miejski nad Białą zadebiutował w październiku minionego roku, ale tylko na jeden miesiąc. Choć nie był to najdogodniejszy dla rowerzystów termin, w ciągu 31 dni do systemu zarejestrowało się dokładnie 1067 osób. System zarejestrował także 3,2 tys. operacji wypożyczenia rowerów. Najwięcej w weekendy.

  - Odbiór był znakomity. A przecież to końcówka sezonu rowerowego - mówi Jeż. - Październikowy termin był ryzykowny - wiadomo, pogoda nie zawsze sprzyja rowerzystom, którzy - teoretycznie - najczęściej jeżdżą od kwietnia do września - dodaje.

  Nie ukrywa, że po sukcesie październikowej próby sam jest ciekawy, jak system sprawdzi się wiosną, kiedy pogoda sprzyja rowerowym przejażdżkom.

  Aby skorzystać z roweru miejskiego należy zarejestrować się w systemie i wpłacić na swoje konto 20 zł. Można to zrobić przelewem na rachunek bankowy operatora systemu BBbike lub natychmiast poprzez system PayPal. Przez pierwszych 20 minut można jeździć za darmo. Jeśli do tego czasu nie zwrócimy roweru, to za jazdę od 20 do 60 minut zapłacimy 2 zł, za drugą godzinę - 3 zł, trzecią - 3 zł, a każdą następną - 4 zł.

  Z systemu wynika, że najczęściej użytkownicy korzystały z możliwości 20-minutowej jazdy bezpłatnej - tyle wystarczyło, by dostać się z jednej stacji wypożyczalni do drugiej.

  W przededniu uruchomieniu systemu miejskich wypożyczalni Jeż przyznaje, że biel-szczanie mogą liczyć na jego rozwój, bo miasto zadbało o bazę, która to umożliwia. Bielscy urzędnicy w lutym ogłosili plan budowy kolejnych 6 stacji wypożyczalni. Wpłynęła tylko jedna oferta, ale była za wysoka.

  - Przetarg został powtórzony, jednak na mniejszą liczbę stacji - na cztery. I tym razem wpłynęła jedna oferta, ale inna firma zajmująca się wypożyczalnią rowerów złożyła protest. Dlatego przetarg jest przedłużony - wyjaśnia Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Ratusza.

  System rowerów miejskich jest także przyczynkiem do dyskusji nad brakiem wystarczającej liczby wyznaczonych ścieżek rowerowych w mieście, choćby takich, którymi bezpiecznie można byłoby przejechać od jednej stacji do drugiej. Szef BikeU zwraca uwagę, że we wszystkich miastach, w których wypożyczalnie miejskie zostały uruchomione, w kolejnych latach dynamicznie rozwinęła się infrastruktura rowerowa.

  - Miasta z potencjałem Bielska-Białej skorzystały na tym systemie, bo władze dostrzegły problem, który wcześniej trudno było zauważyć -mówi Jeż.

  W bielskim Ratuszu podkreślają, że przy budowie lub modernizacji drogi powstają odcinki dla rowerzystów. Z kolei Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przyjrzy się w najbliższych miesiącach statystykom wypożyczalni, by stwierdzić, na jakich odcinkach zapotrzebowanie na ścieżkę rowerową jest najbardziej uzasadnione.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Amerykańskie wojsko jedzie w Beskidy i straszy Rosjan [ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama