Samobójcy: mamy ich trzy razy więcej niż ginących na drogach...

  Samobójcy: mamy ich trzy razy więcej niż ginących na drogach

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po samobójczym locie niemieckiego pilota Andreasa Lubitza pytamy: Dlaczego rośnie liczba samobójstw? Śląskie jest na pierwszym miejscu w Polsce.
  Nie wytrzymujemy wyścigu szczurów, stresu w pracy i nowych zadań. Powodem samobójstw bywa też utrata pracy albo długi

  Nie wytrzymujemy wyścigu szczurów, stresu w pracy i nowych zadań. Powodem samobójstw bywa też utrata pracy albo długi ©123 rf

  W ubiegłym roku na drogach województwa śląskiego w wypadkach zginęło 245 osób. Nie wszystkie ofiary były mieszkańcami naszego regionu. W tym samym czasie 720 osób odebrało sobie życie i wszystkie z nich mieszkały w Śląskiem. Liczba udanych prób samobójczych jest więc w naszym regionie niemal trzykrotnie większa niż śmiertelnych wypadków. Ze wyliczeń wynika, że w Śląskiem dochodzi do największej liczby samobójstw w Polsce. Kolejne miejsca w tej tragicznej statystyce zajmuje Dolny Śląsk i Małopolska.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Wybuch gazu w Bytomiu Miechowicach: Sprawca przyznał, że chciał popełnić samobójstwo - prokurator


  Przyczyny targnięcia się na własne życie


  Z policyjnych statystyk wynika, że największą grupę samobójstw stanowią te, które zostały zakwalifikowane do grupy o nieokreślonej przyczynie.

  - Taką kwalifikację otrzymują sprawy, w których prowadzący śledztwo policjanci nie znajdują wskazówek co do pobudek czynu. Przesłanek tych nie ma również np. w pozostawionym przez samobójcę liście i zakwalifikowanie targnięcia się na życie z powodów osobistych, finansowych czy choroby jest niemożliwe - mówi podkom. Paweł Łotocki z zespołu prasowego Śląskiej Policji w Katowicach.

  Wśród ustalonych przyczyn odebrania sobie życia, na pierwszym miejscu znajduje się stwierdzona choroba przewlekła lub psychiczna. Przy czym najczęściej jest to nieleczona depresja. Kolejnymi powodami popełniania samobójstw są kolejno: konflikty i nieporozumienia w rodzinie, zawody miłosne i trudna sytuacja ekonomiczna spowodowana utratą pracy czy długami. Patrząc na płeć, dramatyczną skuteczność odbierania sobie życia przejawiają mężczyźni zazwyczaj żonaci, nieco rzadziej kawalerowie. Wdowcy, rozwiedzeni stanowią jednocyfrowy procent.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  Wybuch kamienicy w Katowicach: Nie żyje prawdopodobny sprawca wybuchu i śmierci rodziny Kmiecików


  Największe problemy z poradniami dla dzieci


  Niestety, sporą grupę osób zagrożonych stanowią dzieci i młodzież, dla której niepowodzenia w szkole, zawód miłosny lub odrzucenie przez grupę rówieśniczą, bywa sprawą życia lub śmierci. Pomoc w takich przypadkach potrzebna jest niemal natychmiast. Tymczasem na wizytę u psychologa albo psychiatry czeka się nawet kilka miesięcy. Sprawdziliśmy, że według danych udostępnianych przez NFZ, najbliższy wolny termin w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci np. w Rybniku przy ul. Śląskiej jest anonsowany dopiero na 1 czerwca.

  - Jest bardzo duży problem z dostaniem się do psychologa albo psychiatry. Kolejki są długie, ale warto szukać specjalisty nawet w innym mieście by zostać przyjętym niezwłocznie. Jest też możliwość skorzystania z wizyty w prywatnym gabinecie, ale naturalnie barierą bywa odpłatność za poradę - mówi psychiatra dr n. med. Maciej Matuszczyk.

  Dla przykładu w Katowicach przy ul. Lompy albo Dworcowej można dostać się do specjalisty niemal z ulicy. Brak kolejki.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dups

   dups (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   o czym to swiadczy ze ludzie popełniaja samobujstwo z tego szemranego dobrobytu mamy wolnosc wiec kazdy moze sie zabic i isc do raju PO wybije nas wszystkich tym zadowolonym tez do d*** sie...rozwiń całość

   o czym to swiadczy ze ludzie popełniaja samobujstwo z tego szemranego dobrobytu mamy wolnosc wiec kazdy moze sie zabic i isc do raju PO wybije nas wszystkich tym zadowolonym tez do d*** sie dobiora!!!!!!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POlackie REALIA

   777 ALE WIESNIAKI POLACKIE ROBIOM ZE ŚLONSKA SWOISKIE KLimaTY atomowe KURY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   TO SOm CI CO WIDZOM ZA DURZO I NIYSOM ZE SITF I AFICH KÓtycHRYJI MAFIaFI UKŁADY POwionzania BIZNES WOŁoMINA I PRuszKUF ELYTA PolacKO.CI POza TO 0SStrACYZM I WYKLUCZYNIE.EMIGRANTY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lichwa

   Nasz Wspólny śląski Dom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Od kilku lat walczymy bezskutecznie z powszechnie uprawianą lichwą. Zainteresowaliśmy tym problem wszystkich sejm senat, pani premier. Prosiliśmy nawet profesora Modzelewskiego . On też milczy...rozwiń całość

   Od kilku lat walczymy bezskutecznie z powszechnie uprawianą lichwą. Zainteresowaliśmy tym problem wszystkich sejm senat, pani premier. Prosiliśmy nawet profesora Modzelewskiego . On też milczy Dlaczego uprawianie lichwy w Polsce jest bezkarne ? Bo państwo polskie także żyje z lichwy.
   Niestety. Takie mamy w Polsce prawo i taką sprawiedliwość
   Zobacz http://www.nwsd.pl/lichwa.pdf
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepsze to, jak polska propagnda sukcesu!

   Wał-koń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   A powodem są - jak zwykle - ONI!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Efekt zielonej wyspy

   fakt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   To od Polskiego dobrobytu........

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama