Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Matuszczyk, psychiatra: Grupy podwyższonego ryzyka to osoby w wieku ponad 50 lat i poniżej 30 lat

Maciej Matuszczyk
Maciej Matuszczyk
Maciej Matuszczyk Arkadiusz Ławrywianiec
Rozmowa z psychiatrą dr. n. med. Maciejem Matuszczykiem. Jacy ludzie mają skłonności samobójcze i jak uchronić przed popełnieniem samobójstwa?

W województwie śląskim największa grupę samobójstw stanowią te bez określonej przyczyny. Policjanci zamykają śledztwa nie znajdując przesłanek tego kroku.
To nie jest zaskoczenie. Ludzie zazwyczaj nie obnoszą się z zamiarem popełnienia samobójstwa. Co więcej potrafią doskonale maskować swój zły stan psychiczny. Niektórym udaje się wywieść w pole nawet specjalistów, a koronnym tego przykładem jest ostatnio pilot airbusa Andreas Lubitz.

W dobie szerokiego dostępu do informacji, portali społecznościowych naprawdę tak trudno znaleźć pomoc?
Niestety, przyjaciele z facebooka raczej nie pomogą, na forach inter-netowych łatwiej o adres, gdzie pomogą przejść na drugą stronę życia, niż znaleźć pomoc. NFZ też nie pomaga informacją, że najbliższy termin w pobliskiej przychodni psychiatrycznej jest za kilka miesięcy. Tymczasem w tych poradniach nie ma rejonizacji ani skierowań. Można wybrać dowolnego specjalistę z kontraktem NFZ.

Sporą liczbę samobójców stanowią dwie grupy wiekowe: plus 50 i poniżej 30 roku życia.
To grupy wysokiego ryzyka. Po pięćdziesiątym roku życia pojawiają się różne dolegliwości, często ograniczające dotychczasowe możliwości, często zmuszające do zmiany trybu życia. Z drugiej strony, to czas gdy zazwyczaj dzieci opuszczają dom i małżeństwa tracą wspólnotę, która lepiła związek. Dochodzi do rozstań, a to w połączeniu np. z kłopotami w pracy stanowi prostą drogę do depresji i utraty sensu życia. Druga grupa to ludzie przed trzydziestką. Większość, którzy do mnie trafili miała kontakt z narkotykami czy dopalaczami, które powodują olbrzymie spustoszenie w psychice. Co gorsza, w wypadku dopalaczy nie mamy zielonego pojęcia jaki środek został przyjęty i jakie może to mieć następstwa.

Jak zatem pomóc ludziom, którzy wpadli w depresję i myślą o przejściu na drugą stronę życia?
Najprostsza odpowiedź to wizyta u psychiatry. Niestety, wskaźnik efektywności opieki psychiatrycznej określany liczbą samobójstw na 100 tysięcy mieszkańców jest u nas dużo niższy niż na przykład w Szwecji, której udało się nie tylko zatrzymać falę odejść ale wręcz zmniejszyć liczbę samobójstw. I to mimo znacznie gorszych warunków naturalnych sprzyjających depresji. Niestety, w Polsce dostęp do specjalisty jest trudny, a liczba gabinetów dla młodzieży z wizytami refundowanymi przez NFZ niewystarczająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dr Matuszczyk, psychiatra: Grupy podwyższonego ryzyka to osoby w wieku ponad 50 lat i poniżej 30 lat - Dziennik Zachodni