Szansa na start na rynku pracy dla młodych bezrobotnych...

  Szansa na start na rynku pracy dla młodych bezrobotnych FUNDUSZE EUROPEJSKIE NOWE ROZDANIE

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szansa na start na rynku pracy dla młodych bezrobotnych FUNDUSZE EUROPEJSKIE NOWE ROZDANIE
  1/2
  przejdź do galerii
  Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Aktywne przeciwdziałanie bezrobociu ludzi młodych. W najbliższych latach wsparciem zostanie objętych około 700 tys. osób.
  Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Aktywne przeciwdziałanie bezrobociu ludzi młodych

  Brak możliwości zatrudnienia na starcie w dorosłe życie to najbardziej destrukcyjna forma bezrobocia. Młodzi ludzie, którzy nie dostają szansy na rozwój zawodowy, stają się często w konsekwencji ofiarami wykluczenia społecznego. Dlatego w programie Wiedza, Edukacja i Rozwój (PO WER) szczególny nacisk położony został na dofinansowanie projektów z zakresu aktywizacji zawodowej ludzi młodych. Z 5,43 mld euro w PO WER aż ponad 2 mld zostały przeznaczone właśnie na ten cel. W najbliższych latach wsparciem zostanie objętych około 700 tys. osób.

  Przy czym niezwykle istotne jest oddziaływanie na cały proces edukacji, a nie tylko reagowanie dopiero wtedy, gdy mamy już do czynienia z bezrobotnym absolwentem. Młodzi ludzie zbyt często dokonują bowiem nie do końca przemyślane wybory edukacyjne, nie kierując się możliwościami na rynku pracy po ukończeniu danej szkoły. Niektórzy z kolei z różnych względów przerywają naukę, stawiając się w jeszcze trudniejszej sytuacji. Dlatego część środków z PO WER zostanie przeznaczona na programy skierowane do młodzieży od 15.roku życia. Fundusze pomogą im w przygotowaniu się do przyszłej pracy, zdobyciu umiejętności wymaganych przez pracodawców czy ponownym podjęciu przerwanej nauki. Kolejny element to sam system edukacji i konieczność zbliżania programów nauczania do potrzeb rynku pracy. Konieczna jest współpraca z przedsiębiorcami przy tworzeniu programów szkoleń, praktyk i warsztatów.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z


  I wreszcie ostatni krok to reagowanie na bezrobocie zastane i pomoc osobom, które samodzielnie nie są w stanie znaleźć zatrudnienia. Właśnie I i II kwartał to okres, w którym wojewódzkie urzędy pracy prowadzą nabory konkursowe z zakresu projektów wspierających inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Wnioski składają z kolei powiatowe urzędy pracy, które obok ochotniczych hufców pracy i innych lokalnych podmiotów zajmujących się tą tematyką znają najlepiej problemy na swoim terenie i są w stanie w optymalny sposób wykorzystać dofinansowanie. Przykładami działań pomagających w walce z bezrobociem wśród młodych są projekty poszerzające kwalifikacje czy wręcz zmieniające profil wykształcenia. Wspierana jest też mobilność pracowników, czyli np. dofinansowanie dojazdów czy przeprowadzek do miejsca pracy oraz programy pracy zdalnej. To także np. dofinansowanie do płatnych staży pozwalających na zdobycie wymaganego na rynku pracy doświadczenia zawodowego.

  Programem PO WER zostaną objęte osoby bezrobotne do 30. roku życia, w szczególności te, które nie uczą się już i nie szkolą. Nacisk został położony na wsparcie grup, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Dlatego część funduszy została wydzielona i skierowana na pomoc dla osób opuszczających pieczę zastępczą, zakłady karne czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii.

  Inną grupą, która uzyska szczególne wsparcie, są osoby z niepełnosprawnościami. Przedsiębiorcy i instytucje będą mogły uzyskać dofinansowanie do pracy asystenta osoby niepełnosprawnej czy doposażenia stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kolejnym ze sposobów na walkę z bezrobociem jest wspieranie samozatrudnienia, np. poprzez przekazywanie bezzwrotnych dotacji na zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

  Kontakt

  Więcej na stronie:
  www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
  Główny Punkt Informacyjny:
  Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: punktinformacyjny@slaskie.pl

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP[a]
  *[a]http://www.slaskplus.pl/

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO LIKWIDACJI.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Do likwidacji nadaje się ta ekipa rozdzielająca,ponieważ tych pieniędzy tak na dobrą sprawę właściwy człowiek (student) nie zobaczy.! Otrzymają je Ci co już maja jak zwykle , dostaną dodatkowe...rozwiń całość

   Do likwidacji nadaje się ta ekipa rozdzielająca,ponieważ tych pieniędzy tak na dobrą sprawę właściwy człowiek (student) nie zobaczy.! Otrzymają je Ci co już maja jak zwykle , dostaną dodatkowe pieniądze na edukację. Pytanie bez odpowiedzi pozostanie ile tych miliardów zobaczy ten biedny i głodny student,
   ile pieniędzy zostanie przeznaczonych dla tych przejawiających swoje talenty.? Pieniądze pozostaną rozdzielone miedzy sobą za całokształt jak to niektórzy nazywają/czyli nic nie robienie/ oszustwo.!
   Tym sposobem oszukuje się obywateli którzy kiedyś muszą wyrzygać te miliardy Euro a z drugiej strony
   jesteśmy tyle warci do reszty co jest warta złotówka do EURO.!!! A więc chwała OSZUSTOM.!!!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   A co ze starymi bezrobotnymi?

   mistletoe

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Tymi po 50-ce?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam 52-letnim facetem

   Renault (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   i absolutnie nie uwazam sie za, nie czuje sie "starym".
   Nie jestem. Zarówno fizycznie jak i psychicznie jak i intelektualnie jak i co do fantazji, wiedzy, elastycznosci, komunikacji itd., nie...rozwiń całość

   i absolutnie nie uwazam sie za, nie czuje sie "starym".
   Nie jestem. Zarówno fizycznie jak i psychicznie jak i intelektualnie jak i co do fantazji, wiedzy, elastycznosci, komunikacji itd., nie wspominajac o fachowosci i doswiadczeniu, zostawiam 95% mlodych "w tyle". Od pompek i plywania do analiz systemów komputerowych i logistyki, ale tez psychologii, historii i polityki. :-) Jeszcze cos ? Chetnie sie doucze, bo chetnie i szybko sie ucze.

   Jak slysze "50+", to sie tylko smieje. Boze, ile ja juz widzialem mlodych "mumii", tez po studiach.
   Jedni naiwni i dziecinni, inni juz po 30-tce otepiali (np. urzednicy), niektórzy zwapnieni.

   "Gietkosc" i wydajnosc naprawde nie od wieku zalezy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Errata: JESTEM 52-letnim facetem (ojej, moze czas jesc juz knobloch ??!)

   Renault (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   j.w.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tymi po 50-ce?

   umiyrajom PO kryJOMu =POgram 50@PLusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   nieobecni BO niywy GODni eSTABLIŚ MYNTOM.prZEMYSŁ ZnISZCZOM A LUDZI ZOOstawiom na POstfa HAMUF I UDAczniKUF.FTORYCH POra PROCYNT.=FEUDALNO SOCJALISTYCZIESKAJA POń szCZYZNA.777.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   propaGAŃBa POLACKI WUSZT WYBORCZY

   777 TAM AFYmajom BANANY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   CIB CO MAJOM SWOJE FIRMY MAJOM PRACA A WYKSZTAUCYNIE WARZNE W UKrayINIE NA ZMYWAKU.PEWNO INO ŚMIERĆ I BOSKIafi KOmoR NIK,A POlACTFO OBCYCH DO PRYWATY NiY ZARTRUDNIO BO SAMI SWOJI A KOrPOruPCJE...rozwiń całość

   CIB CO MAJOM SWOJE FIRMY MAJOM PRACA A WYKSZTAUCYNIE WARZNE W UKrayINIE NA ZMYWAKU.PEWNO INO ŚMIERĆ I BOSKIafi KOmoR NIK,A POlACTFO OBCYCH DO PRYWATY NiY ZARTRUDNIO BO SAMI SWOJI A KOrPOruPCJE POtrzebUJOM NIYWOLNIKUF . A SZARY OBYWATEL EMIGRUJE Z TEGO SYFU AFImAFi.BOSSki SIELANKI WSIOKUF JELIT NOWOHAMSKICH.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama