Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa przejmuje ogólnopolski Festiwal Filmów Optymistycznych

Piotr Ciastek
Wszystko zaczęło się od dyplomowego filmu dokumentalnego pod tytułem "Szczęściarz". Zrealizował go w 2001 roku jeleniogórzanin Piotr Paweł Żukowski. Film przedstawia historię jeleniogórskiego pucybuta, który spełniał swoje marzenia.

Jego pozytywny odbiór uświadomił autorowi, że potrzeba więcej optymistycznego kina. Zainspirowany licznymi festiwalami Żukowski zapragnął stworzyć własny. Tak właśnie powstał Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End.

Początkowo festiwal szukał swojego miejsca. Pierwsza edycja Happy Endu odbyła się w Jeleniej Górze w 2003 r. Kolejna miała miejsce we Wrocławiu w 2004 r. Wtedy festiwal zyskał sponsora tytularnego. Od tego momentu festiwal nazywa się Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych. Po dwóch wrocławskich edycjach impreza przeniosła się w 2006 r. do Rzeszowa i tam odbywała się do ubiegłego roku. Teraz trafi do Częstochowy.

Filmowa Częstochowa

Szukaliśmy możliwości rozwoju festiwalu. Częstochowa zaoferowała nam atrakcyjne warunki i przyjazny klimat - mówi Piotr Żukowski, dyrektor Multimedia Happy End.

- Mieliśmy już doświadczenie we współpracy z miastem przy okazji organizacji pokazów pofestiwalowych poprzednich edycji. Cieszę się, że Urzędowi Miasta spodobała się koncepcja naszej imprezy. Rozpoczynamy nowy rozdział w historii festiwalu - dodaje Żukowski.

13. edycja festiwalu odbędzie się już w Częstochowie między 21 a 24 października w Ośrodku Kultury Filmowej Iluzja. Uroczysty finał zaplanowano za to w Filharmonii Częstochowskiej. Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty filmowe, spotkania z twórcami i pokazy dla dzieci.

Częstochowa to miasto, które ma swoje ślady w historii polskiej kinematografii. To tu powstał w 1913 r. jeden z najstarszych polskich filmów dokumentalnych "Pożar zapałczarni" braci Krzemińskich. Z Częstochowy i okolic pochodzi sporo osób związanych z polskim środowiskiem filmowym, m.in. Magdalena Cielecka, Artur Barciś, czy Sambor Czarnota.
Kto otrzyma Złotą Rybę?

Przedsmak dla festiwalu stanowił przegląd festiwalowych filmów z ubiegłego roku, który odbył się w OKF-ie.

- W Częstochowie od kilku lat organizujemy w lecie plenerowy festiwal filmowy - "Leżak". Lokalne twórcze tradycje filmowe są też podtrzymywane poprzez organizację corocznego miejskiego Konkursu Filmowego "Częstochowa w kadrze" - mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego propozycję przeniesienia, mającego już ponad 10-letnią tradycję, Festiwalu Filmów Optymistycznych Multimedia Happy End przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Liczymy, że dzięki niemu Częstochowa mocniej zaistnieje na filmowej mapie Polski i będzie mogła, przy okazji, szerzej zaprezentować swoje optymistyczne oblicze.

Znakiem rozpoznawczym festiwalu i jednocześnie nagrodą jest Złota Ryba dla osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do wspierania polskiego kina niezależnego. Laureatami tej nagrody byli m.in. Mirosław Baka, Jerzy Stuhr, Marcin Dorociński. Specjalna Złota Ryba trafia także w ręce najlepszych twórców wyłanianych w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Warto podkreślić, że udział w festiwalu jest bezpłatny.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP[a]
*[a]http://www.slaskplus.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!