Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasistów 2015 już trwa. Sprawdź pytania na sprawdzianie szóstoklasistów

Aldona Minorczyk-Cichy
Sprawdzian szóstoklasistów 2015 w Sosnowcu
Sprawdzian szóstoklasistów 2015 w Sosnowcu Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Sprawdzian szóstoklasistów 2015 napisze dzisiaj w województwie śląskim ponad 38 tysięcy uczniów. Start godz. 9. Mimo przerwy przed i po świętach, uczniowie mogą w tym czasie pójść do szkoły na zajęcia. Czego się spodziewać na sprawdzianie szóstoklasistów 2015?

Sprawdzian szóstoklasistów 2015:

Sprawdzian szóstoklasisty 2015 już w środę 1 kwietnia [ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, ZASADY]

Sprawdzian szóstoklasisty już dzisiaj! Dwunastolatki sprawdzą, czego nauczyły się w szkole podstawowej i jak ich wyniki prezentują się na tle innych uczniów z klasy, szkoły i województwa. To pierwszy ważny egzamin w ich życiu i spore emocje.

RANKING GIMNAZJÓW W POLSCE. DO KTÓREGO WYSŁAĆ SZÓSTOKLASISTĘ

ZOBACZ KONIECZNIE:
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY PYTANIA + ODPOWIEDZI

ZOBACZ KONIECZNIE ZADANIA: PYTANIA Z ODPOWIEDZIAMI
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015 PO POLSKU I ANGIELSKU

Wyniki dopiero 29 maja

Szóstoklasistów mamy dokładnie 38 073. Wyniki sprawdzianu będą znane 29 maja, a zaświadczenia o wynikach uczniowie otrzymają na koniec roku szkolnego razem ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej - podkreśla Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, wyjaśnia: - Sprawdzian składa się z dwóch części. Pierwsza rozpocznie się o godz. 9.00. Trwa 80 minut. Obejmuje zadania z języka polskiego i matematyki. Po przerwie o godz. 11.45 uczniowie przystąpią do drugiej części sprawdzianu z języka obcego. Ta część trwa 45 minut. Na sprawdzianie można wybierać język angielski, francuski, niemiecki, rosyjski albo hiszpański i włoski.

ZOBACZ KONIECZNIE SERWIS EDUKACYJNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO:
PYTANIA I ODPOWIEDZI ZE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTÓW CKE NAJSZYBCIEJ TUTAJ

Egzamin w nowej formule

Dyrektor Dziedzic dodaje, że w tym roku sprawdzian będzie po raz pierwszy przeprowadzany w nowej formule, a zadania będą sprawdzały poziom opanowania wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej. Zadania w pierwszej części mają formę zamkniętą i otwartą (zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych, a w otwartych sam formułuje odpowiedź). Wśród zadań otwartych z języka polskiego jest dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z języka obcego nowożytnego mają formę zamkniętą.

A co będzie, jeśli ktoś np. z powodu choroby nie będzie mógł wziąć udziału w sprawdzianie? Dostanie drugą szansę. Będzie mógł przystąpić do egzaminu w czerwcu.
Wolne dni w szkole

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przypomina, że jutro i w piątek, a także w poświąteczny wtorek - mimo dnia wolnego od nauki - szkoły powinny zapewnić opiekę dzieciom niezdającym egzaminów. Oczywiście pod warunkiem, że rodzice, którzy sami nie mogą się dziećmi zaopiekować wystąpią do dyrekcji placówki z takim wnioskiem.

Wielkanocna przerwa w nauce rozpoczyna się 2 kwietnia i potrwa do wtorku, 7 kwietnia.

- Tak samo jak w przypadku Bożego Narodzenia, to są dni wolne od zajęć edukacyjnych. Są to też dni, w których - jeśli rodzice mają potrzebę wsparcia ze strony szkoły, szkoła powinna im takie wsparcie zapewnić - podkreślała minister Kluzik-Rostkowska.

W grudniu była awantura

W grudniu słowa minister wywołały burzę wśród nauczycieli. Kluzik-Rostkowska napisała list otwarty do rodziców, informując ich, że nauczyciele mają wolne jedynie dni świąt. W pozostałe powinni prowadzili zajęcia z dziećmi. Na tym liście suchej nitki nie pozostawiły Związek Nauczycielstwa Polskiego i Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". W krytykę minister włączyła się też Partia Zielonych, która zapewniała, że nauczyciele świetnie wypełniają swoje obowiązki i nie trzeba ich rugać.

Tak teraz, jak i przed Bożym Narodzeniem, byli rodzice chętni do wysłania dzieci do szkół. Dzięki temu nie musieli wypisywać urlopu, który wolą wykorzystać podczas wakacji.
Fakty

Egzaminy w szkołach

Co roku w całym kraju ponad milion uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów przystępuje do egzaminów zewnętrznych, których wynik wpływa na dalszą edukację młodych.

Według NIK, co czwarta praca egzaminacyjna w polskich szkołach, której ocena została zakwestionowana na wniosek zdającego, okazała się źle sprawdzona.

Kto sprawdza?

Dyrektor CKE informuje, że w bazie jest 180 tysięcy nauczycieli, mających uprawnienia do oceniania testów.

W sprawdzaniu bierze udział 70 tysięcy ludzi. Wybierani są najlepsi z dostępnej grupy. Jeżeli dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej uzna, że jakiś egzaminator nie wykonuje dobrze swojej pracy, to można go odsunąć od sprawdzania arkuszy.

Nie jest to jednoznacznie z usunięciem z grupy egzaminatorów.

Terminy egzaminów

Następni po szóstoklasistach są gimnazjaliści. Będą zdawać swoje egzaminy od21 do 23 kwietnia. Dodatkowy termin 1-3 czerwca.

Matury w tym roku rozpoczną się 4 maja i potrwają aż do 29 maja. Ewentualne poprawki w sierpniu.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP[a]
*[a]http://www.slaskplus.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!