Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu...

  Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego

  Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego ©arc.

  Do 15 maja jest czas na składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego Katowic. Mieszkańcy mogą wnioskować o realizację inwestycji za 20 mln zł, z tego 17 mln zł jest na zadania w dzielnicach, a 3 mln na zadania ogólnomiejskie.
  Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego

  Katowice: Do 15 maja można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego ©arc.

  Budżet Obywatelski 2016 reguluje zarządzenie prezydenta miasta. Sporo w nim zmian w porównaniu do ubiegłorocznej edycji, część z nich zaproponowali sami mieszkańcy, jednak nie wszystkie postulaty uwzględniono, nie będzie np. głosowania przez internet.

  Największa ze zmian, to jednak kwota na inwestycje w ramach BO - 20 milionów złotych. 17 mln zł będzie przeznaczono na projekty dzielnicowe (dzielnice dostaną 60 proc.
  proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a 40 proc. po równo dla wszystkich), 3 mln - na ogólnomiejskie, czyli projekty dotyczące kilku dzielnic, bądź takie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy całego miasta. Dla projektów dzielnicowych potrzeba będzie 15 podpisów poparcia, dla ogólnomiejskich - 45.

  Kolejna nowość: w tym roku mieszkańcy będą mogli wnioskować o realizację zadań na terenach należących do Skarbu Państwa, a będących w użytkowaniu wieczystym miasta. Mogą też, podobnie jak rok temu, zgłaszać projekty zlokalizowane na terenach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, ale pod warunkiem, że zarządca wyraża zgodę na ich realizację.

  - W II edycji Budżetu Obywatelskiego zmieniono również zasady głosowania. Każdy mieszkaniec będzie dysponował trzema punktami na projekty lokalne i trzema na ogólnomiejskie, które może rozdzielić na jeden projekt (3 punkty), dwa projekty (2 i 1 punkt) lub trzy wybrane przez siebie projekty (po 1 punkcie na każdy). Wprowadzony zostanie także próg minimalnego poparcia, jakie musi zdobyć w głosowaniu dany projekt, żeby mógł zostać zrealizowany - klarują urzędnicy katowickiego magistratu. W przypadku projektów lokalnych będzie on wynosił 45 punktów, a dla ogólnomiejskich 135 punktów. - Ten zabieg ma zapobiec rekomendowaniu do realizacji tych zadań, które na etapie głosowania uzyskały nikłe poparcie społeczności - dodają

  Zarządzenie ustala także harmonogram BO. I tak w maju rusza akcja informacyjna i promocyjna, zaś od 30 marca do 15 maja będzie czas na składanie projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego, ich weryfikacja ma nastąpić do 25 sierpnia, zaś dzień później zostanie ogłoszona lista projektów z oceną pozytywną i negatywną. Od 2 do 16 września w dzielnicach mają być prezentowane poszczególne projekty, zaś od 18 do 21 września odbędzie się głosowanie, którego wyniki poznamy 30 września.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo