Dni Kultury Śląskiej w Piekarach: Mówią piękną polszczyzną,...

  Dni Kultury Śląskiej w Piekarach: Mówią piękną polszczyzną, godają po naszymu [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dni Kultury Śląskiej w Piekarach
  1/12
  przejdź do galerii

  Dni Kultury Śląskiej w Piekarach ©Iwona Makarska

  Ostatnie dni marca były dla uczniów Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich, zwłaszcza tych wywodzących się z tradycyjnych, śląskich rodzin, wyjątkowe. Dni Kultury Śląskiej odbyły się już po raz 15.
  Występ zespołu „Piekarzanki", prezentacja laureatów konkursów w gwarze śląskiej i degustacja śląskich pierników to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji podczas Dni Kultury Śląskiej, które odbyły się 30 i 31 marca w MSP nr 1. Duże wrażenie zrobiło także widowiskowo teatralne o zapomnianym zwyczaju tzw. wyskubkach.  - To dawne szkubanie pierza. W kuchni któregoś ze śląskich domów zbierały się baby z córkami. Każda dostawała pierze do szkubania i potem z niego robiło się poduszki i kołdry - tłumaczy Justyna Fifer, nauczycielka języka polskiego z MSP nr 1, organizator imprezy.

  Przygotowania do wydarzenia trwały dwa tygodnie. Włączył się w nie Szymon Drewniok, uczeń klasy piątej, zwycięzca wielu konkursów regionalnych. Nie wyobraża sobie, by gwara śląska nie była obecna w jego życiu. Jest z niej dumny.

  - W moim domu są śląskie tradycje. Warto pamiętać o gwarze i pokazywać ją innym przez takie wydarzenia jak te, bo to język tego regionu. Ma bogatą historię - mówi.

  Dzieci nie trzeba zachęcać do dbania o swoją rodzimą, śląską kulturę. Wykonują projekty, czytają bajki w gwarze, zgłaszają się do konkursów. W szkole jest też izba regionalna, w której można zobaczyć śląską sypialnię, ubrania górnicze czy nawet pamiątki ślubne po przodkach, oddawane na użytek szkoły przez mieszkańców.

  A czy uczniom, którzy „godają", gwara może przeszkadzać na lekcji języka polskiego? - Dużo rodziców uważa, że naleciałości z gwary nie będą służyły dzieciom i sprawią im kłopoty w szkole. Ale to mylne - wyjaśnia Fifer. - Mamy dzieci, które startują zarówno w konkursach regionalnych, jak i w literackich czy polonistycznych. Język polski i gwara śląska wcale nie muszą się wykluczać - dodaje.

  I choć wiele lat wstecz gwarę śląską można było usłyszeć częściej, to dzięki takim inicjatywom jak coroczne Dni Kultury Śląskiej, ma ona szansę przetrwać. Zaangażowanie dzieci to dowód na ich świadomość, że Śląsk ma piękne tradycje i zwyczaje i że powinno się je stale pielęgnować.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy godo się mówi, ino mówi się godo!

   Oberministrant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ci z ...piękno polszczyzno...., to napewno 5 kolumna zza Brynicy!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   godojcie po swojemu pod warunkiem że po polsku

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Widać że o poprawności politycznej nie zapomniano nawet w szkole podstawowej nie może być tak normalnie że dzieci sobie godają i tylko godają bez przykręcenia ich mowy kogoś kto ma monopol na swój...rozwiń całość

   Widać że o poprawności politycznej nie zapomniano nawet w szkole podstawowej nie może być tak normalnie że dzieci sobie godają i tylko godają bez przykręcenia ich mowy kogoś kto ma monopol na swój język.
   A może tych dzieci wcale nie interesuje ile w ich mowie jest polskości tylko tak jak dzieci sobie godają jak im jest najwygodniej i tak jak usłyszały od swoich rodziców i tak zapewne jest ale nad tym aby tak nie było czuwa już od przedszkola oficer polityczny czytaj dyżurny nauczyciel polonista przypominając maluchom że rozmawiamy i modlimy się tylko w języku polskim .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A to ciekawe...

   haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Mam nadzieję, że udział biorą wszystkie szkoły ze Śląska. Te spod Częstochowy też - tamtejsze gwarę i obyczaje śląskie też warto prezentować.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mówią piękną polszczyzną i godająąąąąą po naszymu

   dr nagan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   hehehehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama