Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Śląskiej w Piekarach: Mówią piękną polszczyzną, godają po naszymu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
Dni Kultury Śląskiej w Piekarach
Dni Kultury Śląskiej w Piekarach Iwona Makarska
Ostatnie dni marca były dla uczniów Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich, zwłaszcza tych wywodzących się z tradycyjnych, śląskich rodzin, wyjątkowe. Dni Kultury Śląskiej odbyły się już po raz 15.

Występ zespołu „Piekarzanki", prezentacja laureatów konkursów w gwarze śląskiej i degustacja śląskich pierników to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji podczas Dni Kultury Śląskiej, które odbyły się 30 i 31 marca w MSP nr 1. Duże wrażenie zrobiło także widowiskowo teatralne o zapomnianym zwyczaju tzw. wyskubkach.

- To dawne szkubanie pierza. W kuchni któregoś ze śląskich domów zbierały się baby z córkami. Każda dostawała pierze do szkubania i potem z niego robiło się poduszki i kołdry - tłumaczy Justyna Fifer, nauczycielka języka polskiego z MSP nr 1, organizator imprezy.

Przygotowania do wydarzenia trwały dwa tygodnie. Włączył się w nie Szymon Drewniok, uczeń klasy piątej, zwycięzca wielu konkursów regionalnych. Nie wyobraża sobie, by gwara śląska nie była obecna w jego życiu. Jest z niej dumny.

- W moim domu są śląskie tradycje. Warto pamiętać o gwarze i pokazywać ją innym przez takie wydarzenia jak te, bo to język tego regionu. Ma bogatą historię - mówi.

Dzieci nie trzeba zachęcać do dbania o swoją rodzimą, śląską kulturę. Wykonują projekty, czytają bajki w gwarze, zgłaszają się do konkursów. W szkole jest też izba regionalna, w której można zobaczyć śląską sypialnię, ubrania górnicze czy nawet pamiątki ślubne po przodkach, oddawane na użytek szkoły przez mieszkańców.

A czy uczniom, którzy „godają", gwara może przeszkadzać na lekcji języka polskiego? - Dużo rodziców uważa, że naleciałości z gwary nie będą służyły dzieciom i sprawią im kłopoty w szkole. Ale to mylne - wyjaśnia Fifer. - Mamy dzieci, które startują zarówno w konkursach regionalnych, jak i w literackich czy polonistycznych. Język polski i gwara śląska wcale nie muszą się wykluczać - dodaje.

I choć wiele lat wstecz gwarę śląską można było usłyszeć częściej, to dzięki takim inicjatywom jak coroczne Dni Kultury Śląskiej, ma ona szansę przetrwać. Zaangażowanie dzieci to dowód na ich świadomość, że Śląsk ma piękne tradycje i zwyczaje i że powinno się je stale pielęgnować.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dni Kultury Śląskiej w Piekarach: Mówią piękną polszczyzną, godają po naszymu [WIDEO, ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni