Ekspert podpowiada: Dziecko, czyli ważny klient

  Ekspert podpowiada: Dziecko, czyli ważny klient

  Iwona Zapart

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czym należy się kierować, kupując prezenty dla najmłodszych? Podpowiada Iwona Zapart, prezes Federacji #Konsumentów, oddział Katowice
  Czym należy się kierować, kupując prezenty dla najmłodszych?
  Zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak CE, który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek.
  Wybierając zabawkę, trzeba zdecydować się na taką, która będzie odpowiednia dla wieku dziecka.
  Dlatego należy zwrócić uwagę, czy zostały na niej zamieszczone i sformułowane w języku polskim informacje dotyczące ograniczeń wiekowych wraz ze wskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy. #Co może być szczególnie niebezpieczne w zabawkach?
  Mogą to być źle zabezpieczone drobne części, które dziecko mogłoby połknąć, dlatego spójrzmy czy np. miś ma dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii w zabawkowym telefonie. Pamiętajmy, że niebezpieczne części znajdują się nie tylko na zewnątrz zabawek, ale i w ich wnętrzu. Sprawdźmy, czy w materiałach wypełniających pluszaka nie znajdują się twarde lub ostre zanieczyszczenia, takie jak kawałki metalu, gwoździe, igły, sznurki lub drzazgi. Elementy te występują też przy ozdobach odzieży. Szczególnie uważajmy na występujące w niektórych zabawkach elementy magnetyczne. Po ich połknięciu mogą się ze sobą złączyć, stanowiąc poważne zagrożenie.

  Jakie inne towary dla dzieci mogą mieć niebezpieczne detale?
  Gdy kupujemy meble dla dzieci najważniejsze jest bezpieczeństwo oraz komfort - zwracajmy uwagę na ich stabilność, a także konstrukcję zapobiegającą urazom. Nie powinny one pochylać się lub przewracać przy naturalnym poruszaniu się, a także żadna z części składowych nie ma prawa się obluzować. Upewnijmy się, czy szuflada ma odpowiednie zabezpieczenie przed wypadnięciem w przypadku całkowitego jej wysunięcia.

  Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo