Triduum Paschalne - najważniejszy okres dla wiernych [WIELKI...

  Triduum Paschalne - najważniejszy okres dla wiernych [WIELKI CZWARTEK]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś Wielki Czwartek i towarzyszące mu ceremonie kościelne
  1/9
  przejdź do galerii

  Dziś Wielki Czwartek i towarzyszące mu ceremonie kościelne ©Polskapresse

  Triduum Paschalne: Podczas dzisiejszej mszy w katowickiej katedrze księża odnowią swoje przyrzeczenia. Fotografie pokazujące życie oraz ostatnie pożegnanie Jana Pawła II można od dziś oglądać w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
  Dzisiaj w Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym u katolików. W Wielki Czwartek wspominają oni ustanowienie przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa i eucharystii. Dlatego też dziś rano w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza krzyżma świętego.

  - W jej trakcie księża odnawiają swoje przyrzeczenia. Błogosławi się także oleje używane podczas sakramentów - wyjaśnia ks. Łukasz Gaweł, rzecznik katowickiej kurii.

  Po południu w kościołach całego regionu odbędą się z kolei uroczyste msze Wieczerzy Pańskiej (to one tak naprawdę rozpoczynają Triduum). W tym roku początek Triduum zbiega się z 10. rocznicą śmierci Jana Pawła II. W kościele nie są co prawda planowane żadne centralne uroczystości, ale w poszczególnych parafiach wierni na pewno będą wspominać wydarzenia z 2 kwietnia 2005 roku.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Noc konfesjonałów 2015: Zobacz, w której parafii księża będą spowiadać całą noc


  Okazją do wspomnienia papieża Polaka będzie również wernisaż wystawy "Jan Paweł II - Papież Wolności". Odbędzie się on dzisiaj o godz. 13 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Na wystawie oglądać będzie można fotografie związane z postacią papieża Polaka. Ich autorami są: Adam Bujak, który od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego licznych pielgrzymkach, oraz Arkadiusz Gola, nasz redakcyjny kolega, który fotografował przebieg uroczystości pogrzebowych Karola Wojtyły. W ramach ekspozycji - poza zdjęciami - prezentowane są cytaty z homilii oraz encyklik, w których papież zwracał uwagę na potrzebę wolności i godności pracy oraz na swoje związki ze Śląskiem.

  Z kolei w Muzeum Częstochowskim o godz. 17 odbędzie się dzisiaj okolicznościowy wykład dotyczący wątków częstochowskich w życiu Jana Pawła II. Prezentowane będą też pamiątki po Janie Pawle II oraz poezje jego autorstwa.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama