Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady...

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  ©lucyna nenow

  Kolejna odsłona przedmaturalnych porad językowych przed nami. Tym razem Emilia Czarnota, doktorantka z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, przygotowała podpowiedzi dotyczące "masła maślanego". Chodzi o pleonazmy i tautologie, które w naszej mowie pojawiają się wyjątkowo często.
  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  ©lucyna nenow

  Co za dużo, to niezdrowo, czyli o pleonazmach i tautologiach

  Pleonazmy, zwane również potocznie „masłem maślanym”, to niepoprawne wyrażenia, w których wyraz określający (podrzędny) niepotrzebnie powtarza elementy treściowe zawarte już w znaczeniu słownikowym wyrazu określanego (nadrzędnego), np. akwen wodny (akwen ‘obszar wodny lub jego część’). Tautologie natomiast to konstrukcje językowe, złożone z wyrazów o identycznym znaczeniu w danym kontekście, pozostających w relacji współrzędnej względem siebie, np. poprawa i polepszenie (stanu zdrowia).

  Przyjrzyjmy się pleonazmom, które na co dzień pojawiają się w języku współczesnych Polaków, m.in.: cofnąć się do tyłu (cofnąć się ‘zrobić ruch do tyłu’), kontynuować dalej/nadal (kontynuować ‘dalej wykonywać określoną czynność’), wrócić z powrotem (wrócić ‘przybyć z powrotem’), spaść w dół (spaść ‘zlecieć, zwalić się bezwładnie z góry w dół’), podskoczyć do góry (podskoczyć ‘skoczyć w górę’), wspiąć się do góry (wspiąć się ‘unieść się do góry’), kopnąć nogą (kopnąć ‘uderzyć nogą’), zabić na śmierć (zabić ‘pozbawić życia istotę żywą, uśmiercić’), poprawić się na lepsze (poprawić się ‘polepszyć się’), fakt autentyczny (fakt ‘to, co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości’; autentyczny ‘zgodny z rzeczywistością’), błędna pomyłka (pomyłka ‘błąd w postępowaniu, rozumieniu itp.’), były eksmąż (eksmąż ‘były mąż’), w miesiącu styczniu (styczeń ‘pierwszy miesiąc roku kalendarzowego’), utrzymywać swoje incognito w tajemnicy (incognito ‘zatajenie swojej tożsamości, nieujawnienie się’; w znaczeniu przysłówkowym: incognito ‘nie dając się poznać, ukrywając swoje nazwisko, skrycie, tajnie, nieoficjalnie’). Połączenia pleonastyczne używane są w wypowiedziach na ogół nieświadomie i wynikają z braku dokładnej znajomości znaczenia wyrazów przez nadawcę. Poprawa konstrukcji pleonastycznej polega na usunięciu składnika podrzędnego, dublującego treść części nadrzędnej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama