Katowice: Adventure projektuje wystawę stałą w Muzeum...

  Katowice: Adventure projektuje wystawę stałą w Muzeum Historii Katowic. Otwarcie we wrześniu

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wizualizacja nowej wystawy stałej w Muzeum Historii Katowic
  1/6
  przejdź do galerii

  Wizualizacja nowej wystawy stałej w Muzeum Historii Katowic ©Mat. prasowe

  We wrześniu tego roku zakończy się pierwszy etap modernizacji wystawy stałej w Muzeum Historii Katowic. Ekspozycję w nowoczesnej odsłonie przygotowuje katowicka firma Adventure, ta sama, która zaprojektowała wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.
  Do zaadaptowania na nowo jest powierzchnia około 125 metrów kwadratowych w siedzibie MHK przy ulicy Szafranka w centrum Katowic, na której prezentowana jest wystawa historyczna o Katowicach. W pierwszym etapie prac, którzy koszt to ok. 670 tys. zł, odnowiona zostanie część ekspozycji dotycząca stolicy aglomeracji do 1865 roku.

  Najstarsze eksponaty, chociaż nieliczne, pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych.
  Przede wszystkim na wystawie zobaczymy jednak dokumenty, pieczęcie, narzędzia pracy, rzeczy osobiste, a także mapy, plany i grafiki przedstawiające dawne widoki Katowic. Obiekty te opowiadają o wsiach, które tutaj powstawały w kolejnych wiekach od czasów średniowiecza, o kuźnicach - bo było ich na terenie dzisiejszych Katowic kilka, i o tym, jak zmienił się krajobraz tego miejsca i życie jego mieszkańców w wyniku industrializacji - opowiada Joanna Tofilska, kierownik działu historii MHK.

  Honorowe miejsca na wystawie zajmie odpis królewskiego zarządzenia o nadaniu praw miejskich. - Specjalnie na potrzeby wystawy pozyskano reprodukcje unikatowych litografii Littmanna, przedstawiające: dziewiętnastowieczną Kopalnię Ferdynand, staw w miejscu dzisiejszej ulicy Mickiewicza, albo tętniący życiem, świeżo zbudowany ówczesny dworzec – dodają muzealnicy.

  Ekspozycja ma być nowoczesna i multimedialna, a historia opowiadana krótkimi etiudami filmowymi, do których wciąż trwa nabór obsady aktorskiej oraz narratora.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama