Dzisiaj urodziny H.Ch. Andersena. Tego dnia obchodzony jest...

  Dzisiaj urodziny H.Ch. Andersena. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

  Akcja specjalna Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj urodziny H.Ch. Andersena. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
  1/2
  przejdź do galerii
  Z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 95 procent uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej chętnie sięga po książki. Z pewnością duża zasługa w tym rodziców i nauczycieli.
  - Nie da się ukształtować w dziecku nawyku czytania tłumacząc, że musi czytać. Po pierwsze trzeba samemu świecić przykładem – dzieci są bardzo czułe na fałsz w postępowaniu dorosłych, głoszących jedno („Czytaj!”), a demonstrujących w swoim zachowaniu coś zupełnie innego („Gdzie ten pilot od telewizora?”) - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i jurorka konkursu na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek kropka”. - Po drugie, to, co zachwycało poprzednie pokolenie, nie musi znaleźć uznania u współczesnego dziecka, operującego zupełnie innym językiem i żyjącego całkiem innymi problemami. Dlatego też książkę trzeba dobierać „na miarę”, bo nawet pomiędzy rodzeństwem w zbliżonym wieku mogą być spore różnice co do preferencji czytelniczych.

  Księgarnie kuszą kolorowymi okładkami i książkami – zabawkami. Jak wyłowić z natłoku propozycji naprawdę ciekawe pozycje?

  Warto kształtować gusta małych czytelników poprzez wybór czasem trudniejszych, bardziej wymagających tytułów. Książki pomagają nie tylko rozwijać wyobraźnię, kształtują też wrażliwość estetyczną i kulturę językową dzieci. Konkurs na najlepszą książkę dziecięcą „Przecinek i Kropka” już po raz 7 podpowiada rodzicom ambitną literaturę dziecięcą, która korzystnie wpływa na rozwój dziecka. – mówi Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.

  Na najlepszą książkę dla dzieci mogą głosować również rodzice, a w jury konkursu zasiadają eksperci i osoby na co dzień pracujące z dziećmi, czuwające nad ich rozwojem.

  Interesujący dziecko temat rozwija jego wyobraźnię i wrażliwość, skłania do myślenia, buduje pozytywny stosunek do świata i ułatwia jego zrozumienie. Podsuwając dziecku lekturę warto zwrócić uwagę na wartości niesione przez książkę, promujące właściwe zachowania, uczące szacunku dla innych, kształtujące kulturę uczuć i obyczaje – podkreśla Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.

  Może Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będzie dobrą okazją, żeby wrócić do wspólnego czytania książek ?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama