Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj w DZ ruszają wielkie prawybory prezydenckie 2015

Aldona Minorczyk-Cichy
Grzegorz Braun48 lat. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Reżyser, twórca filmów dokumentalnych. Współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy. Startuje z własnego komitetu.  Głosuj wysyłając SMS pod nr 71321 o treści : dz.1
Grzegorz Braun48 lat. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Reżyser, twórca filmów dokumentalnych. Współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy. Startuje z własnego komitetu. Głosuj wysyłając SMS pod nr 71321 o treści : dz.1 arc.
Prawybory prezydenckie 2015 odbędą się w Śląskiem, a także w 15 pozostałych województwach. Na kogo zagłosujemy 10 maja i czy w ogóle warto głosować? Jaką rolę obecnie pełni prezydent? Po raz pierwszy w historii "Dziennik Zachodni", portal dziennikzachodni.pl i największe polskie dzienniki organizują prawybory prezydenckie 2015.

10 maja pierwsza tura wyborów prezydenckich. Będziemy głosować po raz szósty od 1989 roku. Oddamy swój głos na jednego z jedenastu zarejestrowanych w PKW kandydatów.

Weź udział w prawyborach prezydenckich w woj. śląskim [GŁOSUJ]

Zobacz, jak kształtują się wyniki prawyborów dla całej Polski

W wyborach prezydenckich zmierzą się już za miesiąc: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, muzyk Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun. Jeśli w I turze nikt nie zbierze ponad połowy naszych głosów, dwa tygodnie później (24 maja) odbędzie się druga, rozstrzygająca tura.

Jak poinformowały sztaby wyborcze kandydatów na urząd Prezydenta RP, najwięcej podpisów - niemal 1,6 mln - złożył w PKW komitet Dudy. Około 650 tys. (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji) - komitet prezydenta Komorowskiego, zaś 510 tys. - komitet Magdaleny Ogórek.

Te wybory wzbudzają zawsze największe emocje. Największa też jest frekwencja. Tylko raz w 2005 roku zdarzyło się, że do urn w pierwszej turze poszło mniej niż 50 proc. uprawnionych. W najlepszym 1995 roku frekwencja wyniosła 64,7 proc. W województwie śląskim była jednak dużo niższa. Ledwo przekroczyła 50 proc.

Najwięcej osób do urn poszło w rejonie Okręgowej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej, najmniej w Katowicach. Wybory w kraju wygrał wtedy Lech Kaczyński, pokonując Donalda Tuska. W województwie śląskim Tusk miał jednak przewagę. W całym regionie jednoprocentową, w OKW w Katowicach aż 8-procentową. Lecha Kaczyńskiego więcej osób poparło w Bielsku-Białej i Częstochowie.

Tym razem - w każdym razie tak pokazują obecnie publikowane sondaże - będzie druga tura wyborów i zmierzą się w niej Bronisław Komorowski z Andrzejem Dudą. Z jakim efektem? Na pewno trudnym, a właściwie wręcz niemożliwym obecnie do przewidzenia.
Weź udział w prawyborach prezydenckich w woj. śląskim [GŁOSUJ]

Zobacz, jak kształtują się wyniki prawyborów dla całej Polski

Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że rola, jaką spełni przyszły prezydent, jest trudna do ocenienia. Nie dość, że w maju wybierzemy głowę państwa, to jesienią po wyborach parlamentarnych może się zmienić układ sił politycznych.

- To, czy prezydent będzie korzystać ze swoich kompetencji i w jakim stopniu, zależy od jego stosunków z większością sejmową. Jeśli będzie miał z parlamentarzystami podobny punkt widzenia, wyznawał podobne wartości, to jego rola może mieć charakter budujący, podmiotowy. Wtedy będzie miał duży wpływ na to, co się dzieje w kraju - podkreśla prof. Ryszard Piotrowski.

Profesor dodaje, że jeśli nawet prezydent będzie w opozycji do większości parlamentarnej, to też może odegrać poważną rolę, np. blokując i hamując pewne sprawy.

- Mieliśmy już przecież takie przypadki - mówi konstytucjonalista.

Pilnowanie przysłowiowego żyrandola w pałacu prezydenckim, czy może jednak realny wpływ na nasze życie? Prezydent, jak wynika z Konstytucji RP, to strażnik suwerenności i bezpieczeństwa państwa, zwierzchnik Sił Zbrojnych. Ma on również prawo do wprowadzenia w przypadku zagrożenia w kraju - na wniosek rządu - stanu wojennego lub wyjątkowego.

W kwestii polityki zagranicznej musi współdziałać z premierem i szefem MSZ. Prezydent ma inicjatywę ustawodawczą. Może też kierować ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Słowem, może dla kraju zrobić wiele dobrego albo go skompromitować.

Na kogo zagłosujemy w maju w województwie śląskim? Te wybory są nieprzewidywalne. Ich wyniki mogą nas mocno zaskoczyć.
Prawybory prezydenckie w "Dzienniku Zachodnim"

Weź udział w prawyborach prezydenckich w woj. śląskim [GŁOSUJ]

Zobacz, jak kształtują się wyniki prawyborów dla całej Polski

Prawybory prezydenckie w "Dzienniku Zachodnim" i w pozostałych dziennikach regionalnych Polska Press Grupy.

Jeszcze przed prawdziwymi wyborami możecie Państwo wyrazić poparcie dla wybranego kandydata - ruszają bowiem właśnie prawybory prezydenckie 2015 w województwie śląskim i w całej Polsce.

Po raz pierwszy w historii organizują je wszystkie największe dzienniki i portale regionalne wchodzące w skład Polska Press Grupy. Poznaj kandydatów i głosuj na swojego faworyta. Wielki finał odbędzie się w poniedziałek, 27 kwietnia, o północy na dziennikzachodni.pl, oraz na portalach regionalnych w całej Polsce. Można głosować - przez SMS, Facebook i klik na portalu dziennikzachodni.pl.

Głosowanie w ramach prawyborów w województwie śląskim rozpocznie się w piątek, 3 kwietnia, o godzinie 9.00, a zakończy w poniedziałek, 27 kwietnia, o północy. Na kandydatów można oddawać głos aż na trzy sposoby: z poziomu portalu dziennikzachodni.pl, poprzez profil dziennikzachodni.pl na Facebooku lub wysyłając SMS pod numer 71321 - treść przy nazwiskach kandydatów.

Klik na portalu dziennikzachodni.pl to 1 punkt dla wskazanego kandydata (istnieje możliwość oddania pięciu głosów dziennie).

Głos oddany za pośrednictwem Facebooka to 2 punkty (tę czynność można zrealizować raz dziennie). Natomiast wysłany SMS to 10 punktów dla kandydata. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie wysyłania SMS-ów. Cena SMS-a - 1,23 zł z VAT.

Codziennie w wydaniach papierowych oraz na portalach dzienników prezentowana będzie aktualna klasyfikacja wojewódzka oraz ogólnopolska. Z kolei co tydzień w każdym poniedziałkowym wydaniu znajdzie się specjalna publikacja poświęcona prawyborom z prezentacją liderów, uzupełniona o ciekawostki na temat kandydatów oraz relacje i zapowiedzi wydarzeń kampanijnych.

Po podliczeniu głosów ogłosimy zwycięzców. Laureat prawyborów w skali ogólnopolskiej zostanie zaprezentowany na łamach wszystkich dzienników. Podobnie zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca. DZ przedstawi także trzech liderów głosowania w województwie śląskim.
Paweł Więcek

Za tydzień sondaż!

Cykl sondaży: "Dziennik Zachodni", dzienniki Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia" przeprowadzą 3 badania preferencji wyborczych mieszkańców Śląskiego i kraju w związku z wyborami prezydenta RP. Wyniki pierwszego sondażu opublikujemy 10 kwietnia.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!