Dzisiaj w DZ ruszają wielkie prawybory prezydenckie 2015

  Dzisiaj w DZ ruszają wielkie prawybory prezydenckie 2015

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kandydaci na prezydenta Polski 2015: wybierz już dziś i zagłosuj w prawyborach w województwie śląskim i całej Polsce
  Grzegorz Braun48 lat. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Reżyser, twórca filmów dokumentalnych. Współorganizował akcje Pomarańczowej
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc.

  Prawybory prezydenckie 2015 odbędą się w Śląskiem, a także w 15 pozostałych województwach. Na kogo zagłosujemy 10 maja i czy w ogóle warto głosować? Jaką rolę obecnie pełni prezydent? Po raz pierwszy w historii "Dziennik Zachodni", portal dziennikzachodni.pl i największe polskie dzienniki organizują prawybory prezydenckie 2015.
  10 maja pierwsza tura wyborów prezydenckich. Będziemy głosować po raz szósty od 1989 roku. Oddamy swój głos na jednego z jedenastu zarejestrowanych w PKW kandydatów.

  Weź udział w prawyborach prezydenckich w woj. śląskim [GŁOSUJ]

  Zobacz, jak kształtują się wyniki prawyborów dla całej Polski

  W wyborach prezydenckich zmierzą się już za miesiąc: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (z poparciem SLD), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, muzyk Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun. Jeśli w I turze nikt nie zbierze ponad połowy naszych głosów, dwa tygodnie później (24 maja) odbędzie się druga, rozstrzygająca tura.

  Jak poinformowały sztaby wyborcze kandydatów na urząd Prezydenta RP, najwięcej podpisów - niemal 1,6 mln - złożył w PKW komitet Dudy. Około 650 tys. (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji) - komitet prezydenta Komorowskiego, zaś 510 tys. - komitet Magdaleny Ogórek.

  Te wybory wzbudzają zawsze największe emocje. Największa też jest frekwencja. Tylko raz w 2005 roku zdarzyło się, że do urn w pierwszej turze poszło mniej niż 50 proc. uprawnionych. W najlepszym 1995 roku frekwencja wyniosła 64,7 proc. W województwie śląskim była jednak dużo niższa. Ledwo przekroczyła 50 proc.

  Najwięcej osób do urn poszło w rejonie Okręgowej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej, najmniej w Katowicach. Wybory w kraju wygrał wtedy Lech Kaczyński, pokonując Donalda Tuska. W województwie śląskim Tusk miał jednak przewagę. W całym regionie jednoprocentową, w OKW w Katowicach aż 8-procentową. Lecha Kaczyńskiego więcej osób poparło w Bielsku-Białej i Częstochowie.

  Tym razem - w każdym razie tak pokazują obecnie publikowane sondaże - będzie druga tura wyborów i zmierzą się w niej Bronisław Komorowski z Andrzejem Dudą. Z jakim efektem? Na pewno trudnym, a właściwie wręcz niemożliwym obecnie do przewidzenia.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama