Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tworzymy ranking najlepszych dobranocek z czasów PRL

Katarzyna Nylec
Melodię do bajki o Mai nuci dziś cała Polska
Melodię do bajki o Mai nuci dziś cała Polska Arc.
Któż dziś nie wspomina z nostalgią poczciwych bohaterów dobranocek z czasów PRL-u? By dzielić z nimi smutki i radości, miliony Polaków wyczekiwały na te kilkanaście minut do wieczora. Ulice pustoszały, a przed telewizorami gromadziły się całe rodziny. Mimo błyskawicznego rozwoju techniki, pamięć o Misiu Uszatku czy Koziołku Matołku przetrwała.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zamierza wskrzesić przeszłość i zorganizować wystawę poświęconą postaciom z peerelowskich filmów animowanych. Wystawa "Jestem sobie mały miś... Bohaterowie dobranocek PRL-u" zostanie otwarta 6 maja i potrwa do 15 lipca.

Swoje miejsce na ekspozycji znajdą postacie z dobranocek Polski Ludowej, takie jak: Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Colargol, Pszczółka Maja, Wilk i Zając, Piaskowy Dziadek, Plastusiowy Pamiętnik, Reksio, Kot Filemon.

- Chcemy przybliżyć sposoby tworzenia i wyświetlania bajek we wspomnianym czasie. Będzie można zobaczyć oryginalne folie - kadry np. Reksia - zapowiada Magdalena Michulec, specjalista ds. promocji muzeum. Te wieczorne dziesięć minut zostanie zilustrowane oryginalnymi lalkami, slajdami, plakatami, kartkami pocztowymi oraz różnymi ciekawymi przedmiotami codziennego użytku, np. mydło Jacek i Agatka. By wystawa doszła do skutku, konieczna jest pomoc mieszkańców. Każdy, kto posiada pamiątki związane z dobranockami PRL-u może je użyczyć na czas trwania ekspozycji. Pracownicy muzeum czekają na informacje pod numerem 32 281 82 94 w. 118.

Dziś odczuwam wdzięczność za Pszczółkę Maję

Ze Zbigniewem Wodeckim rozmawia Katarzyna Nylec
Dzisiaj chyba trudno spotkać osobę, która nie kojarzy "Pszczółki Mai" z pana osobą. Trudno było przekonać znanego piosenkarza do zaśpiewania piosenki rozsławionej dziś na całą Polskę?

Nie było łatwo. Broniłem się przed nią jak tylko mogłem. Pamiętam, jak pewnego dnia jakaś kobieta z Warszawy zadzwoniła i złożyła mi właśnie taką propozycję. Była straszliwie uparta. Wydzwaniała ładnych kilka tygodni, a ja się opierałem. Pomyślałem sobie: Ciągle koncertujesz, non stop widzą cię w telewizji. Daj sobie spokój, bo cię wreszcie znienawidzą (śmiech).

A jednak jej siła przekonywania musiała być ogromna...
Koncertowałem w Teatrze Buffo i właśnie wtedy poprosiłem tę panią o przywiezienie kasety. Chciałem udowodnić, że się nie nadaję do tej roli. Bo rzeczywiście - to była zdecydowanie za wysoka tonacja dla mnie. Zaśpiewałem, a oni byli zachwyceni. Nie wyobrażali sobie, żebym odmówił. Wreszcie zaproszono mnie na obiad i już nie było wyjścia...

Żałuje pan dzisiaj tej decyzji? Gdyby pan mógł, czy cofnąłbym pan czas?
Nigdy w życiu! Dzisiaj, gdybym ją spotkał - ozłociłbym tę kobietę! Naprawdę. Ale nie ukrywam, że historię z Mają dzielę na cztery etapy. Pierwszy to okres zdziwienia, skąd ten pomysł, drugi to czas wytężonej pracy i dowodów ogromnej sympatii ze strony widzów, następnie nadszedł moment znużenia i wściekłości, bo przecież wykonuję też inne utwory, aż wreszcie odczułem czystą wdzięczność.

Zobacz fragmenty starych kreskówek, zapłacz ze wzruszenia i zagłosuj w naszej sondzie na stronie głównej - dziennikzachodni.pl

BOLEK I LOLEK

MIŚ KORALGOL

KRECIK

MIŚ USZATEK

WILK I ZAJĄC

JACEK I AGATKA

ŻWIREK I MUCHOMOREK

RUMCAJS

ZACZAROWANY OŁÓWEK

MAKOWA PANIENKA

SĄSIEDZI

PSZCZÓŁKA MAJA

POMYSŁOWY DOBROMIR

PIASKOWY DZIADEK

A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo