Kto może liczyć na 1 procent podatku? Sprawdź numer...

  Kto może liczyć na 1 procent podatku? Sprawdź numer organizacji w KRS [PORADNIK]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak znaleźć rejestr tych, którym chcesz pomóc? Sprawdź w KRS poszukiwany numer organizacji.
  Na rozliczenie się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2014 roku zostały nieco ponad 3 tygodnie. Warto pomyśleć o podarowaniu 1 procenta z tego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, których działalność jest nam bliska i chętnie wspomożemy je finansowo.

  Oczywiście, są organizacje prowadzące wielką, ogólnopolską filantropię. Co roku otrzymują one ogromne wsparcie podatników. Pamiętajmy jednak, że warto także pomagać tym, których dobrze znamy i których praca jest ważna dla naszego lokalnego środowiska. Bez trudu można znaleźć organizację pożytku publicznego z naszego miasta czy regionu za pomocą strony Ministerstwa Finansów (www.e-deklaracje.gov.pl).

  Zaktualizowany, zgodnie z art. 27a ust 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wykaz organizacji pożytku publicznego (OOP) uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2014 można znaleźć też na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (http://www.pozytek.gov.pl).

  Na tej liście figurują nazwy ponad 8.000 organizacji. Wybieramy tę, której działalność jest najbliższa naszemu wyobrażeniu o cennej dobroczynności.

  Ofiarowując ten 1 procent, podatnik ani nic nie zyskuje, ani nic nie traci - po prostu równowartość tego 1 procenta nie trafia do skarbu państwa. Ale zyskują organizacje, które wykonują niezwykle ważną pracę, często zastępując państwo w opiece nad chorymi i potrzebującymi.

  Co roku do organizacji działających bezpośrednio na rzecz społeczności trafia coraz więcej naszych złotówek. Na przykład łączna kwota 1 procenta należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozliczeniach za 2013 rok wyniosła 507 mln zł.

  Bardzo ważne jest właściwe podanie danych organizacji, którą chcemy obdarować. Błąd, szczególnie w numerze KRS wybranej organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na jej rzecz, a korekta tych danych może okazać się niemożliwa.


  *Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
  *Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama