Ślązacy wszystkich krajów, spiszcie się!

  Ślązacy wszystkich krajów, spiszcie się!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskość jest mocno zakorzeniona w tradycji i kulturze

  Śląskość jest mocno zakorzeniona w tradycji i kulturze ©Karina Trojok

  Narodowy Spis Powszechny już obudził w województwie śląskim polityczne upiory. Czy mamy do czynienia z kształtowaniem się narodu śląskiego, czy tylko z akcją promocyjną, która wzmocni Ruch Autonomii Śląska? Odpowiedź na to pytanie to w dużym stopniu odpowiedź dotycząca przyszłości regionu. Mieszkańcom należy się wyjaśnienie, bo mogą się czuć zdezorientowani. Przede wszystkim nie-Ślązacy.
  Śląskość jest mocno zakorzeniona w tradycji i kulturze

  Śląskość jest mocno zakorzeniona w tradycji i kulturze ©Karina Trojok

  Wczoraj karkołomnej próby tłumaczenia podjęli się liderzy Związku Górnośląskiego. Zaapelowali, by zadeklarować taką narodowość, jaką się czuje. Przypomnieli swoje wystąpienie sprzed 20 lat, w którym napisali, że jednakowo ważni są Ślązacy - którzy mówią o sobie Polacy, Niemcy, Czesi, Słowacy - jak Żydzi, Ormianie, Ukraińcy.

  - Wielu Górnoślązaków widzi głęboki sens odpowiedzialnego opowiedzenia się za śląskością, jako formacją duchową, zakorzenioną w języku i kulturze. Jest to świadomy wybór pewnej opcji wspólnotowej, która się dopiero kształtuje, a nie deklaracja polityczna czy też państwowa - czytamy w oświadczeniu Związku Górnośląskiego.

  Nie dla wszystkich sprawa jest tak prosta. - Za konsekwencje spisu i swoją głupotę poniesie odpowiedzialność Platforma Obywatelska i osobiście jej szef na Śląsku, poseł Tomasz Tomczykiewicz - ocenia prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, który w propagandzie spisowej regionalistów widzi ciąg dalszy rewindykacji mniejszości śląskiej. - A rewindykacji nigdy nie da się zatrzymać - dodaje prof. Wódz, który oczekuje kontrpropagandy ze strony innych uczestników sceny politycznej. - Niech wydrukują ulotki, że można zadeklarować bycie Polakiem - proponuje.

  Po raz pierwszy spiszemy się jako członkowie UE  Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się już 1 kwietnia. Będziemy się spisywać za pośrednictwem internetu.

  To pierwszy spis od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie mieszkańców, ich terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych. W naszym regionie największe emocje budzi sprawa deklaracji narodowości.

  Od 1 kwietnia dla wszystkich będzie dostępna infolinia o numerach: 800 800 800 (numer bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych) i 22 44 44 777 (numer dla połączeń przychodzących z telefonów komórkowych, płatny zgodnie z cennikiem operatora). Dyżurni odpowiedzą na wszystkie pytania związane ze spisem.

  Spokojnie. Nie widzę zagrożenia

  Wojciech Saługa, poseł PO:

  Do spisu podchodzę spokojnie. Nie mam zgryzu, bo zadeklaruję narodowość polską. Nie demonizujmy wydarzenia, tylko spokojnie je przeanalizujmy. Każdy powinien wybrać taką narodowość, jaką czuje. Niczego nikomu nie wolno narzucać. Ktoś chce wpisać, że jest kosmitą - a takie przypadki były w poprzednim spisie - to niech wpisze. A jak chce narodowość śląską, to niech ma.

  To gra polityczna na wielkie emocje

  Izabela Kloc, posłanka PiS:

  Uważam, że sprawa narodowości i spisu jest wykorzystywana w celach politycznych, czego nie akceptuję. W swoim życiu uznaję pewną hierarchię wspólnot - od rodzinnej, przez lokalną, do państwowej. Jestem kobiórzanką, Ślązaczką i Polką. W spisie powszechnym zadeklaruję narodowość polską! To kwestia kultury, języka, wspólnej historii. Nie mam wątpliwości.

  Nie przeciwstawiać Polaka Ślązakowi!

  Zbyszek Zaborowski, szef SLD w regionie:

  Tworzenie atmosfery nowego plebiscytu przy okazji spisu powszechnego jest nieodpowiedzialne. Ubolewam, że narodowości śląskiej przeciwstawiana jest narodowość polska. Szanuję inną tożsamość kulturową - jako wicemarszałek wsparłem wydanie ślabikorza, ale nie ma mojej zgody na autonomię. Oczywiście zadeklaruję narodowość polską. AGA

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez kopaln?

   henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Bracia Polacy! A co wy zrobicie z kopalniami bez Hanysow? (Dac malpie zegarek...)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nasz kochany Śląsk

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Cytat:
   Oczywiście zadeklaruję narodowość śląską. Dość już tych obelg, poniżania, odrzucania śląskości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nasz kochany Śląsk

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Cytat:
   Oczywiście zadeklaruję narodowość śląską. Dość już tych obelg, poniżania, odrzucania śląskości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Spis

   A kto nazwał Ślężę? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Cytat:
   Od zarania dziejów Europy ,tu na tej Krainie Śląskiej osiedlali się Etniczni Słowianie nazywani Ślązakami z racji rzeki Ślęży tu przepływającej. Jak Kraina ,to i Naród w niej mieszkający i...rozwiń całość

   Cytat:
   Od zarania dziejów Europy ,tu na tej Krainie Śląskiej osiedlali się Etniczni Słowianie nazywani Ślązakami z racji rzeki Ślęży tu przepływającej. Jak Kraina ,to i Naród w niej mieszkający i tworzący spontanicznie swój język do porozumiewania się między sobą i z dziećmi się tu rodzącymi .To jest definicja Narodu Śląskiego i jego tożsamość i kulturę swoją co tworzy, należy się wielki szacunek dla tego Narodu ,że pomimo nacisku tak wielu zaborców tej Ziemi Śląskiej i ich nacisku na uczenie się ich języków ,udało się Narodowi Sląskiemu zachować swój język Etniczny Słowiański. To wszystko jest w Wikipedii i mamy Historyczne prawo mówić o sobie jako o Narodzie Śląskim, a wyróżnia nas w naszej odrębności 1 litera w wymowie którą można tylko wyssać z mlekiem swojej Mamy Śląskiej i nie da się jej nauczyć wymawiać i nie ma jej także w alfabecie Polskim ,Czeskim, Niemieckim ,ani Słowackim, Ślązacy wiedzą o jakiej literze mówię. To jest ta tożsamość nasza i głowa do góry, skończyła się już ta Dupowatość co mówił o niej Kutz w TV.


   I dlaczego, můndralo?

   Mjano te wźyno śe uode Silingůw, po kjerych te mjana sam uostały, a "Słowianie" zamjanowane tak uostały we XIX stoleću we mitach "pansłowiańskich".

   Jak więc widzisz "Gościu H.", wiele Ci jeszcze przyjdzie się nauczyć, tyle że w polskiej szkole małe masz na to szanse!

   http://www.zgapa.pl/zgapedia/Silingowie.htmlzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autonomia?

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ok. chcą autonomii niech mają ale bez kopalń ,kopalnie są polskie.Postawić tam polska dywizję pancerną i wywiesić polskie flagi.Gdyby Polska była naprawdę wolna to tych co chcą autonomii...rozwiń całość

   Ok. chcą autonomii niech mają ale bez kopalń ,kopalnie są polskie.Postawić tam polska dywizję pancerną i wywiesić polskie flagi.Gdyby Polska była naprawdę wolna to tych co chcą autonomii potraktowano by tak jak się traktuje rewizjonistów.Z tą niemiecka unia wyjdziemy jak Zabłocki na mydle.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spis

   Gość H. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Od zarania dziejów Europy ,tu na tej Krainie Śląskiej osiedlali się Etniczni Słowianie nazywani Ślązakami z racji rzeki Ślęży tu przepływającej. Jak Kraina ,to i Naród w niej mieszkający i tworzący...rozwiń całość

   Od zarania dziejów Europy ,tu na tej Krainie Śląskiej osiedlali się Etniczni Słowianie nazywani Ślązakami z racji rzeki Ślęży tu przepływającej. Jak Kraina ,to i Naród w niej mieszkający i tworzący spontanicznie swój język do porozumiewania się między sobą i z dziećmi się tu rodzącymi .To jest definicja Narodu Śląskiego i jego tożsamość i kulturę swoją co tworzy, należy się wielki szacunek dla tego Narodu ,że pomimo nacisku tak wielu zaborców tej Ziemi Śląskiej i ich nacisku na uczenie się ich języków ,udało się Narodowi Sląskiemu zachować swój język Etniczny Słowiański. To wszystko jest w Wikipedii i mamy Historyczne prawo mówić o sobie jako o Narodzie Śląskim, a wyróżnia nas w naszej odrębności 1 litera w wymowie którą można tylko wyssać z mlekiem swojej Mamy Śląskiej i nie da się jej nauczyć wymawiać i nie ma jej także w alfabecie Polskim ,Czeskim, Niemieckim ,ani Słowackim, Ślązacy wiedzą o jakiej literze mówię. To jest ta tożsamość nasza i głowa do góry, skończyła się już ta Dupowatość co mówił o niej Kutz w TV.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Prezydent analfabeta

   Rechtůr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Cytat:
   Oto prawdziwy przywodca Narodu Polskiego http://www.nacjonalista.pl/2011/03/18/prezydent-analfabeta.html


   Co Wy uode Ńich kceće?

   Dyć Uůńi po schloonzku jus wyuczyńi se poleku...rozwiń całość

   Cytat:
   Oto prawdziwy przywodca Narodu Polskiego http://www.nacjonalista.pl/2011/03/18/prezydent-analfabeta.html


   Co Wy uode Ńich kceće?

   Dyć Uůńi po schloonzku jus wyuczyńi se poleku bjeroom, kej majům dali być Prezidyntym wszeckich Uobywatelův?! Po dańu Schlůnzoukům Autůnůmje tes!

   Karluśe, po szloonzku szkryflo śe "bůlu", polske - "bólu", tela co kajś Jym śe te kůłecko yno zapodźoło.

   Zaś "nadzieji" szkryfli jus akuratne po schlůnzku, bes jednego felera!


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prezydent analfabeta

   Prawdziwy Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Oto prawdziwy przywodca Narodu Polskiego http://www.nacjonalista.pl/2011/03/18/prezydent-analfabeta.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śedźće se Zaborovski za rzykoom!

   A spoominejće PRL. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1


   Bo tam je Wasz plac i wacha przi tych "śląskich" povstańcach, co`śće se jych przezońe do Śia zavczasu wźyńi?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ubolewaniem polityki się nie robi

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   " ... Szanuję inną tożsamość kulturową - jako wicemarszałek wsparłem wydanie ślabikorza, ale nie ma mojej zgody na autonomię ... "

   A co ma wspólnego tożsamość mieszkańców Górnego Śląska z...rozwiń całość

   " ... Szanuję inną tożsamość kulturową - jako wicemarszałek wsparłem wydanie ślabikorza, ale nie ma mojej zgody na autonomię ... "

   A co ma wspólnego tożsamość mieszkańców Górnego Śląska z autonomią ???
   To dwie różne sprawy. To przykre, że szacunek dla "innej tożsamości kulturowej" objawił się u byłego wicemarszałka naszego województwa jedynie drobnym "wsparciem wydania ślabikorza". Wiemy, lepiej się nie wychylać, bo nie wiadomo, czy się opłaci, ale niestety ubolewaniem i lamentowaniem polityki się nie robi.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama