Józef Kopocz nie żyje. Zawsze czuł się Ślązakiem...

  Józef Kopocz nie żyje. Zawsze czuł się Ślązakiem [WSPOMNIENIE]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwszy prezenter Telewizji Katowice, Józef Kopocz, ukończył studia wychowania fizycznego w Krakowie. Trafił na antenę po wygranym konkursie na spi
  1/3
  przejdź do galerii

  Pierwszy prezenter Telewizji Katowice, Józef Kopocz, ukończył studia wychowania fizycznego w Krakowie. Trafił na antenę po wygranym konkursie na spikera ©arc.

  Józef Kopocz nie żyje. - Ta wiadomość zbiła mnie z nóg - mówi Krystyna Loska, która z Józefem Kopoczem tworzyła nierozłączną parę telewizyjnych spikerów.
  Józef Kopocz nie żyje. Miał 83 lata:

  Był legendą już za życia. Choć dawno z Telewizji Katowice odszedł na emeryturę, wciąż wygrywał kolejne plebiscyty na najbardziej znane i lubiane postaci tej anteny. Był z tą stacją związany od jej początku.

  Józef Kopocz zmarł w drugi dzień Wielkanocy, 6 kwietnia br. w Katowicach. Miał 83 lata. Zawsze szarmancki wobec kobiet, życzliwy dla każdego. Gawędziarz i dusza towarzystwa.
  Spiker, dziennikarz sportowy, zapalony tenisista. Rozmowa z nim była wielką przygodą. Od razu snuł wspomnienia swoim ciepłym głosem o tym, jak z katowickiego studia zapowiadał lot Gagarina w Kosmos czy lądowanie Amerykanów na Księżycu. Przypominał wielkie wydarzenia sportowe, które relacjonował w TVP czy też swoje dramatyczne rozmowy w stanie wojennym ze strajkującymi górnikami kopalni "Piast".

  CZYTAJ TAKŻE:
  Józef Kopocz nie żyje. Był legendą Telewizji Katowice. Zmarł w wieku 83 lat


  - Ziutek, bo tak o nim mówiliśmy, zainteresował mnie pracą w telewizji i to dzięki niemu trafiłam do Telewizji Katowice - przypomina Krystyna Loska. - Opiekował się mną przez pierwsze miesiące, mówił co dobre, a co muszę poprawić. Potem prowadziliśmy razem wiele koncertów estradowych. Współpraca z nim była przyjemnością. Towarzyski, miły i życzliwy.

  Pozostawał przyjacielem także mojego męża, spędzaliśmy razem długie wieczory na rozmowach. Ziutek zawsze tryskał humorem. Takim go zapamiętałam. Krystyna Loska i Józef Kopocz chodzili do tego samego gimnazjum w Pszczynie. Razem też wyznaczali zawodowe standardy telewizji polskiej. Dotąd niedoścignieni. Razem prowadzili na żywo pamiętny wieczór sylwestrowy, kiedy to kamerzysta zasnął, bezwiednie opuszczając kamerę w dół. Był prawie ranek, gdy telewidzowie zobaczyli wytworną Loskę w balowej sukni i w kapciach, a Kopocza w marynarce i dżinsach. Następnego dnia dzwonili oburzeni widzowie, że płacą abonament, więc kierownictwo TVP powinno być stać na kompletne stroje spikerów.

  Z Telewizją Katowice Józef Kopocz rozpoczął współpracę w 1957 roku. Wygrał konkurs na spikera. Pierwszy program katowicka antena wyemitowała w przeddzień Barbórki i on przy tym był. Przemówił do około 200 domów, bo więcej odbiorników telewizyjnych nie było w Katowicach i okolicy w grudniu 1957 roku. Jego kariera szybko nabrała rozpędu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Świetny spiker

   Piotrek z Mikołowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zawsze z pamięci zapowiadał program na następny dzień (nie było wtedy tzw. wyświetlaczy)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   precz z hanysami i gorolami, jestem ślązakiem i koniec pierdolenia.

   katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Wkurwiają mnie te godki niby śląskie a tak naprawdę to prymitywne i chamskie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowiczanin-wariat

   hanys z Chebzio kolo Rasika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ty palancie a hanys to nie slazak !
   Pipczysz jak ges bez glowy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stryj chcial Slaska dla Polski ...

   pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Chop fajnie se pozyl i umar ... Jako taki nie moze wybrac sobie autora /ki / laurki posmiertnej , tym samym dostal sie w rece Teresy Semik . No i pozostanie w naszej pamieci jako " Ziutek " ,...rozwiń całość

   Chop fajnie se pozyl i umar ... Jako taki nie moze wybrac sobie autora /ki / laurki posmiertnej , tym samym dostal sie w rece Teresy Semik . No i pozostanie w naszej pamieci jako " Ziutek " , stuprocentowy Polak ...
   " Zawsze czul sie Slazakiem " brzmi w tym kontekscie co najmniej groteskowo... zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Groteskowo, że czuł się Ślązakiem ??

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   A Ty byś chciał, aby do śląskości przyznawali się sami frustraci i nieudaczniki? Byle nie wspominali o przywiązaniu do polskości swoich przodków...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FruSStRATy I UDACZNIKI POLACTFA =30@%ELITY POLACTFA CO SSroNA RESZTA NIYWOLNIKUF

   777 PRZEMYSŁ ZNISZCZYLI ŚLONSK SPRZEDALI JAK TO AFI KALI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   700LOT EUROPEIZACJI ŚLONSKA NIY PRZEKREŚLI JEGO SPRZEDANIO PRZEZ ŁYSYCH BANDYTUF Z RUSSI KUPOCIAPKU.777.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama