Ważne
  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady...

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  KD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe” ©arc.

  Styl ubierania i styl językowy łączy jedno. Dbanie, by właściwie dobrać pasujące do siebie elementy. Niestety nie zawsze nam się to udaje - zarówno w ubiorze, jak i języku. Dzisiaj dowiecie się jak rozwiązać ten problem w przypadku naszej mowy. Emilia Czarnota, doktorantka z Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, przygotowała kilka podpowiedzi. Do wykorzystania są nie tylko przed maturą.
  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe”

  Cykl UŚ i DZ, czyli ”Błędy i owędy - przedmaturalne porady językowe” ©arc.

  Uczymy się na błędach… stylistycznych

  Troska o dobry styl językowy, podobnie jak dbałość o dobry styl ubierania się, polega na właściwym wyborze elementów z wielu możliwych oraz świadomym ich łączeniu. Często jednak dokonanie wyboru określonych środków (wyrazów, ich form, konstrukcji składniowych) z bogatego systemu językowego przysparza nam trudności. Ich przejawem zaś są m.in. błędy stylistyczne.


  Najczęściej błędy te wynikają z nieświadomego łączenia w wypowiedzi elementów pochodzących z różnych odmian polszczyzny. Powinniśmy między innymi unikać wtrącania w wypowiedziach oficjalnych kontrastujących wyrazów potocznych (kolokwializmów), np. *Warto podkreślić, że autor już na początku dzieła fajnie przedstawił wszystkie postaci; *Wokulski miał dużo forsy, ale nawet to mu nie pomogło. W wypracowaniu maturalnym szczególnie rażą słowa zaczerpnięte z gwary uczniowskiej, np. *Syn głównego bohatera był po prostu noobem i lamerem. Trzeba też unikać sformułowań należących do stylu urzędowego, takich jak: płynność finansowa, miejsce zamieszkania, być w posiadaniu; czy stylu artystycznego, np.: niebiańska piękność, firanki rzęs, perlisty śmiech.

  Za błąd stylistyczny uznaje się również poprzedzanie wyrazem pan/pani nazwisk wybitnych twórców, np. autorów dzieł literackich. Nie piszmy więc o Wisławie Szymborskiej – *Pani Szymborska, a o na przykład Witoldzie Gombrowiczu – *Pan Gombrowicz. Niestosowane jest również przywoływanie tylko imienia twórcy, np. *Wisława porusza w omawianym wierszu problematykę filozoficzną. Negatywnie oceniane są także próby zastąpienia nazwiska autora dzieła określeniami typu: kobieta, mężczyzna, np.: *Szymborska była wybitną poetką. Kobieta w swoich wierszach często posługiwała się ironią.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama