Górnictwo: Do końca kwietnia cztery kopalnie Kompanii będą...

  Górnictwo: Do końca kwietnia cztery kopalnie Kompanii będą już w SRK

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Sośnica-Makoszowy

  Kopalnia Sośnica-Makoszowy ©Bartosz Pudełko

  Opóźnień nie powinno być. Do końca miesiąca cztery kopalnie trafią do SRK. Pod warunkiem jednak, że rząd wyda wreszcie potrzebne rozporządzenia.
  Kopalnia Sośnica-Makoszowy

  Kopalnia Sośnica-Makoszowy ©Bartosz Pudełko

  Górniczą ustawę, która miała wyciszyć protesty związane z zamykaniem kopalń należących do Kompanii Węglowej, przeciśnięto przez Sejm w iście rekordowym tempie. Sprawa rozporządzeń, bez których te przepisy są warte tyle co papier, na którym je wydrukowano, przeciąga się jednak w nieskończoność. Czy to dlatego, że z ulic śląskich miast zniknęli już protestujący?

  Projekty rozporządzeń górniczych utknęły chwilowo w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Resort gospodarki, który był odpowiedzialny za ich przygotowanie, specjalnie się z tym nie spieszył. Bez nich zaś ustawa górnicza jest zwyczajnie martwa.
  Kompania Węglowa chce do końca kwietnia przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwie kopalnie i dwa wydzielone ruchy.

  - To kopalnie Brzeszcze i Piekary oraz ruchy Makoszowy i Centrum - wylicza Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej. Dodaje, że prace są bardzo zaawansowane. Prowadzone są też konsultacje z samorządami i urzędami górniczymi.
  Nowa Kompania Węglowa, zgodnie z założeniami porozumienia podpisanego pomiędzy rządem a związkami w styczniu, ma powstać najpóźniej do końca września. Wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany. Oczywiście pod warunkiem, że rząd wyda w końcu obiecane rozporządzenia.

  Tymczasem w Nowej Kompanii Węglowej zatrudnienie do 2020 roku zmniejszy się o prawie 8800 osób. Górników zastąpią pracownicy firm zewnętrznych. W 2014 roku na dole pracowało ich 2890. Za pięć lat może być takich pracowników już ponad 7200. Tak wynika z materiałów przedstawionych związkowcom na jednym ze spotkań z zarządem spółki.

  Rada nadzorcza spółki już ponad miesiąc temu pozytywnie zaopiniowała biznesplan, będący podstawą funkcjonowania jedenastu kopalń w ramach tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Spółka osiągnie w 2017 roku zysk ponad 2 mld zł przy sprzedaży 28 mln ton węgla rocznie. Przypomnijmy, że w samym tylko 2014 roku spółka wygenerowała 2,4 mld zł straty.

  Minister Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, podkreślił po pozytywnej decyzji rady nadzorczej: - Biznesplan pozwoli spółce wykorzystać szansę do zbudowania silnego i nowoczesnego podmiotu, który zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw węgla przez co najmniej kolejne 30 lat.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama