Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnictwo: Do końca kwietnia cztery kopalnie Kompanii będą już w SRK

Aldona Minorczyk-Cichy
Kopalnia Sośnica-Makoszowy
Kopalnia Sośnica-Makoszowy Bartosz Pudełko
Opóźnień nie powinno być. Do końca miesiąca cztery kopalnie trafią do SRK. Pod warunkiem jednak, że rząd wyda wreszcie potrzebne rozporządzenia.

Górniczą ustawę, która miała wyciszyć protesty związane z zamykaniem kopalń należących do Kompanii Węglowej, przeciśnięto przez Sejm w iście rekordowym tempie. Sprawa rozporządzeń, bez których te przepisy są warte tyle co papier, na którym je wydrukowano, przeciąga się jednak w nieskończoność. Czy to dlatego, że z ulic śląskich miast zniknęli już protestujący?

Projekty rozporządzeń górniczych utknęły chwilowo w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Resort gospodarki, który był odpowiedzialny za ich przygotowanie, specjalnie się z tym nie spieszył. Bez nich zaś ustawa górnicza jest zwyczajnie martwa.
Kompania Węglowa chce do końca kwietnia przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń dwie kopalnie i dwa wydzielone ruchy.

- To kopalnie Brzeszcze i Piekary oraz ruchy Makoszowy i Centrum - wylicza Tomasz Głogowski, rzecznik Kompanii Węglowej. Dodaje, że prace są bardzo zaawansowane. Prowadzone są też konsultacje z samorządami i urzędami górniczymi.
Nowa Kompania Węglowa, zgodnie z założeniami porozumienia podpisanego pomiędzy rządem a związkami w styczniu, ma powstać najpóźniej do końca września. Wszystko wskazuje na to, że termin zostanie dotrzymany. Oczywiście pod warunkiem, że rząd wyda w końcu obiecane rozporządzenia.

Tymczasem w Nowej Kompanii Węglowej zatrudnienie do 2020 roku zmniejszy się o prawie 8800 osób. Górników zastąpią pracownicy firm zewnętrznych. W 2014 roku na dole pracowało ich 2890. Za pięć lat może być takich pracowników już ponad 7200. Tak wynika z materiałów przedstawionych związkowcom na jednym ze spotkań z zarządem spółki.

Rada nadzorcza spółki już ponad miesiąc temu pozytywnie zaopiniowała biznesplan, będący podstawą funkcjonowania jedenastu kopalń w ramach tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Spółka osiągnie w 2017 roku zysk ponad 2 mld zł przy sprzedaży 28 mln ton węgla rocznie. Przypomnijmy, że w samym tylko 2014 roku spółka wygenerowała 2,4 mld zł straty.

Minister Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa, podkreślił po pozytywnej decyzji rady nadzorczej: - Biznesplan pozwoli spółce wykorzystać szansę do zbudowania silnego i nowoczesnego podmiotu, który zapewni Polsce bezpieczeństwo dostaw węgla przez co najmniej kolejne 30 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty