Szczepienia dzieci: Szczepienia dzielą rodziców. Będą kary...

  Szczepienia dzieci: Szczepienia dzielą rodziców. Będą kary dla nieszczepiących?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szczepienia dzieci: Szczepienia dzielą rodziców. Będą kary dla nieszczepiących?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©123rf

  Ponad 300 lekarzy i pielęgniarek z województwa śląskiego wzięło udział w czwartkowym spotkaniu z cyklu "Zaszczep w sobie chęć szczepienia". W pokaźnej auli katowickiego Domu Lekarza trzeba było dostawić krzesła, by wszyscy zainteresowani siedząc mogli wysłuchać wykładów na temat szczepionek. I tak kilka osób musiało opierać się o drzwi.
  Takie zainteresowanie tematem szczepionek nie powinno dziwić. Od kilku miesięcy są one jednym z głównych tematów dyskusji w mediach. Dzieje się tak m.in. za sprawą częstochowskiej radnej PO, Jolanty Urbańskiej. Radna chce, by do miejskich żłobków i przedszkoli przyjmowano wyłącznie dzieci zaszczepione. Pomysł trafi pod głosowanie radnych 20 kwietnia. Podobne inicjatywy rodzą się w Krakowie, Gdańsku czy Wrocławiu.

  Na tym nie koniec rewelacji związanych ze szczepieniami. Wojewoda zachodniopomorski nałożył na rodziców nieszczepiących dzieci 2,5 tys. zł kary. W Śląskiem władze na razie nie mają zamiaru sięgać do portfela rodziców. Stawiają na edukację.

  Jednak zapowiadają, że z możliwości ukarania będą korzystać w ostateczności - gdy liczba zaszczepionej populacji w regionie spadnie poniżej 90 proc. Na razie jest to ponad 95 proc.

  Rodzice z ruchów antyszczepionkowych tłumaczą, że chcą żyć zgodnie z naturą. Tylko że w dzisiejszych czasach jest to po prostu niemożliwe  Rozmowa z dr Iwoną Paradowską - Stankiewicz, konsultantem krajowym w dziedzinie epidemiologii.

  Rozumie pani rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci?
  Nie potrafię zrozumieć ich decyzji. Narażają dzieci na zachorowanie na chorobę zakaźną , a także na możliwość wystąpienia powikłań. Niejednokrotnie są one znacznie poważniejsze, niż sama choroba.

  Ja potrafię. Pamiętam jak około rok temu media obiegła informacja o śmierci dziecka. Kilkumiesięczna dziewczynka zmarła po szczepieniu. Tydzień czy dwa później sama miałam iść na szczepienie ze swoim wtedy półrocznym synkiem. To była naprawdę trudna decyzja. Długo dyskutowałam z lekarzem przed podaniem zastrzyku. Wiem, że wiele matek nie ma tyle szczęścia. Lekarze nie rozmawiają z nimi o ich obawach.
  Takie obawy jestem w stanie zrozumieć, sama jestem mamą trójki dzieci. Rozmowa z lekarzem jest wtedy najważniejsza. Ubolewam nad tym, że w poradniach lekarze mają mało czasu dla pacjenta. Natomiast z perspektywy rodzica, wytłumaczenie dlaczego ta szczepionka jest ważna dla jego dziecka, co się może stać jeśli dziecko nie otrzyma szczepionki, czy jakie objawy mogą się pojawić po szczepieniu jest konieczne. Rodzic musi wiedzieć, że po podaniu szczepionki może pojawić się przemijająca gorączka, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, czy zaczerwienienie. Warunkiem koniecznym przed zaszczepieniem każdego dziecka jest dokładne przebadanie go. Najlepiej, jeśli dziecko jest całkowicie zdrowe w dniu podania szczepionki.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Te działania są wbrew konstytucji i układom międzynarodowym.

   Zamach na konstytucje! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii obowiązku szczepień wyrażone w orzecznictwie:
   "Trybunał jednak przypomina, że życie prywatne obejmuje integralność fizyczną i psychiczną...rozwiń całość

   Stanowisko Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestii obowiązku szczepień wyrażone w orzecznictwie:
   "Trybunał jednak przypomina, że życie prywatne obejmuje integralność fizyczną i psychiczną osoby (nr 32647/96 , decyzja 07.01.98 , DR 94 , s. 91-93 ). W związku z tym Trybunał zbadał wniosek na podstawie artykułu 8 Konwencji, który stanowi co następuje:
   1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
   2. Władza publiczna nie może ingerować w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków, zgodnie z prawem i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, na ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób. Trybunał uważa, że obowiązkowe szczepienia jako przymusowe zabiegi medyczne oznaczając ingerencję w prawo do poszanowania życia prywatnego, gwarantowanego przez art. 8 § 1.
   (patrz Matter v. Słowacja wyroku z dnia 5 lipca 1999 r., § 64 , niepublikowany).

   4. art. 30:
   Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
   Tyle w temacie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Parodie XXIw.

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Zastanowić by się zdało co to za ustrój nas gnębi w tych wolnych od oka ramionach wolności opętanych przeróżnymi zakazami i nakazami. Jak wiec ma ktoś czelność zwać Polskę krajem wolnym.??! Gdzie...rozwiń całość

   Zastanowić by się zdało co to za ustrój nas gnębi w tych wolnych od oka ramionach wolności opętanych przeróżnymi zakazami i nakazami. Jak wiec ma ktoś czelność zwać Polskę krajem wolnym.??! Gdzie ta
   niby wolność mieszka? Wiem jedno że poprzez te moje 70 lat nigdy czegoś takiego nie zaznałem.Nic
   tylko pręgierz i zabieranie wolności i to ma być WOLNY KRAJ??? Ludzka głupota nie ma granic a jak by była lżejsza od powietrza nasi władni unosili by się w powietrzu. Taki to dobrobyt w tym kraju mieszka.
   Już sam przymus nauczania w państwowej szkole jest gwałtem zarówno na dziecku jak i na rodzicu.
   Szkoła zamiast uczyć życia nasze pociechy, przysposobienia do życia uczy jak uprawiać SEKS bezpiecznie. !!!
   Pani min. zechciała zarządzić by już 5-latkowie chodzili do szkoły,ciekawym pozostanie czy sama miała dzieciństwo czy może od kołyski ją niania nauczała.!?
   Podobnie ma się sprawa wszelkiego typu szczepień jeszcze pod groźbą kary - to się ma nazywać WOLNOŚĆ czy może ANARCHIA władzy. To jest wszystko chore jak cała służba zdrowia.!Nie wiem kto
   promował co niektórych konowałów,widocznie podobny konował bo inaczej nazwać tego nie przystoi.!
   Dać zapracować na życie czy też zdrowie to niema komu ale straszyć karami to jest wielu chętnych.
   Przydzielił bym takiemu specjaliście zakaz wykonywania zawodu pod karą na rok czasu to może jeden z drugim by się może opamiętał co w życiu dobre a co złe.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre!

   Dros (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jestem za szczepieniem dzieci - ale pod warunkiem, że najpierw zaszczepią się wszystkie osoby dorosłe mające kontakt z maluchami, to jest: panie przedszkolanki, pielęgniarki, lekarze, nauczyciele...rozwiń całość

   Jestem za szczepieniem dzieci - ale pod warunkiem, że najpierw zaszczepią się wszystkie osoby dorosłe mające kontakt z maluchami, to jest: panie przedszkolanki, pielęgniarki, lekarze, nauczyciele itd. Wasze szczepienia, wy hipokryci, już dawno utraciły ważność, a to wy najczęściej roznosicie mikroby. Wasz niewinny kaszelek może bardzo zaszkodzić maluchom. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zakaz wpuszczania nieszczepionych dzieci do szkoły?

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji administracyjnej na podstawie art. 20 w związku z art. 18 ustawy o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 256,...rozwiń całość

   Niespełnianie obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega egzekucji administracyjnej na podstawie art. 20 w związku z art. 18 ustawy o systemie oświaty (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Przepis ten odsyła do trybu przewidzianego w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r. poz. 1015 z późn. zm), określanej niżej jako "ustawa egzekucyjna". Na gruncie ustawy egzekucyjnej oba obowiązki należą do kategorii obowiązków o charakterze niepieniężnym (art. 1 i art. 2 § 1 pkt 3) i co do zasady są obowiązkami wynikającymi bezpośrednio z przepisów prawa (art. 3 § 1).
   GAOPUJĄCA GŁUPOTA - TU NIE WPUSZCZĄ DZIECKA DO SZKOŁY, RODZIC ZAPŁACI 2,5 TYS KARY I JESZCZE ZOSTANIE UKARANY ZA ŁAMANIE PRZEPISÓW O OBOWIĄZKU POSYŁANIA DZECKA DO SZKOŁY. c
   ;-0))))zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama