Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japońskie pierogi gyoza z... Częstochowy podbijają Europę

Janusz Strzelczyk
Częstochowska fabryka będzie produkować 1500 ton rocznie pierogów goyza. Teraz fabryka zatrudnia 30 osób. Od lipca zatrudnienie wzrośnie do 60 osób.
Częstochowska fabryka będzie produkować 1500 ton rocznie pierogów goyza. Teraz fabryka zatrudnia 30 osób. Od lipca zatrudnienie wzrośnie do 60 osób. Janusz Strzelczyk
Japończycy ze światowego koncernu Ajinomoto Frozen Foods utworzyli spółkę z częstochowską firmą Jawo. Będą produkować pierogi.

W Częstochowie otwarto nowoczesną fabrykę mrożonej żywności polsko-japońskiej spółki Ajinomoto Jawo. Japoński partner zainwestował 8 mln zł w linię do produkcji pierogów gyoza na rynek europejski. To popularne w Japonii danie z cienkiego ciasta nadziewanego farszem mięsno-warzywnym, mięsnym lub z ryb i owoców morza.

Obecnie fabryka zatrudnia 30 osób. Od lipca zatrudnienie wzrośnie do 60. Ajinomoto Frozen Foods jest jednym z największych koncernów branży żywnościowej na świecie.

- Najpierw produkowaliśmy pierogi w Tajlandii. Chcieliśmy jednak trafić na rynek europejski, dlatego szukaliśmy tutaj firmy. Wybraliśmy Jawo, bo to lider na rynku lokalnym w produkcji pierogów. Za tą firmą przemawiał również fakt, że stosuje podobne składniki i prowadzona jest w niej bardzo wysoka kontrola jakości - twierdzi Satoshi Hibi, prezes Ajinomoto Jawo.

ZOBACZ TAKŻE:
Japońskie pierogi z Częstochowy podbiją Europę [ZDJĘCIA]

Jawo istnieje od 1992 roku. To częstochowska firma rodzinna. Produkuje m.in. pierogi, knedle, naleśniki. Szybko rozwijający się rynek japońskiej żywności sprawił, że firmy postanowiły otworzyć wspólny biznes. W październiku 2014 roku zawiązano spółkę, której nadano nazwę Ajinomoto Jawo Sp. z o.o. Nowa fabryka działa w hali przy ul. Bór.

-Będziemy dążyć do szybkiego osiągnięcia sprzedaży na poziomie czterech miliardów jenów. Dzięki uruchomieniu zakładu w Częstochowie zwiększymy produkcję mrożonej gyozy z dotychczasowych 300 ton do 1500 ton rocznie - zapewnia Satoshi Hibi. - W przyszłości chcemy też sprawdzić, czy polskie pierogi mają szansę na rynku japońskim.
Ajinomoto Frozen Foods traktuje tę fabrykę również jako bazę do poszerzania asortymentu mrożonek dla Europy, dlatego stworzyło w niej sekcję rozwoju produktów, której zadaniem będzie szybkie odpowiadanie na preferencje smakowe europejskich konsumentów.

Renata Kasprzycka, wiceprezes Ajinomoto Jawo, liczy na to, że w przyszłości fabryka będzie produkować również inne japońskie mrożonki.

- Mamy dużo większy potencjał i miejsca. Liczę, że trend popularności japońskiej żywności w Europie rozwinie się na tyle, byśmy mogli wprowadzać kolejne produkty - mówi Kasprzycka.

W zakładzie produkowane są na razie trzy rodzaje pierogów: gyoza z nadzieniem drobiowo-warzywnym, gyoza z mięsem wieprzowym i gyoza z jabłkami.

- Większość surowców do produkcji gyoza pochodzi z Polski - mówi Magdalena Czerwińska, członek zarządu Ajinomoto Jawo. - Z Japonii sprowadzamy unikalne przyprawy w postaci oleju sezamowego, sosu sojowego i orientalnego.


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!