TOK
WTA Katowice Open
WTA Katowice Open Maciej Gapiński
Agnieszka Radwańska wygrała w ćwierćfinale WTA Katowice Open z Czeszką Klarą Koukalovą 6:1, 6:1 i w sobotę w półfinale zagra z Włoszką Camilą Giorgi (godz. 19).

To będzie przedwczesny finał, bo w sobotę w WTA Katowice Open spotkają się rozstawiona z nr 1 Agnieszka Radwańska i turniejowa „trójka” Włoszka Camila Giorgi. Drugą parę półfinałową tworzą Słowaczka Anna Karolina Schmiedlova (nr 8) i Belgijka Alison Van Uytvanck.

Przed piątkowym spotkaniem Radwańska dwa razy spotkała się z Klarą Koukalovą (w 2006 i 2007 roku) i dwa razy wygrała bez straty seta.
– Z Koukalovą grałyśmy dość dawno, choć były też mecze sparingowe, klubowe, które co roku rozgrywamy w Czechach. Koukalova gra inaczej niż Belgijka Mestach, z którą wygrałam w drugiej rundzie. To tenis szybki, wszystko płasko, szybko, długo, więc zobaczymy jak to się potoczy od samego początku. Pierwsze kilka gemów będzie kluczowych. Ważne będzie wejście w mecz.

Krakowianka wygrała pierwszego gema, następnie przełamała serwis rywalki i miała 2:0. Poszła za ciosem – 3:0. Czeszka wygrała swego pierwszego gema, ale Radwańska po 32 minutach miała tę partię w garści – 6:1. Drugi set zaczął się od trzech przełamań podań i było 2:1 dla faworytki, która następnie wygrała swój serwis – 3:1. „Isia” rządziła na korcie i wygrała 6:1. Mecz trwał zaledwie 57 minut.

– Od początku meczu robiłam swoje, to co do mnie należało – oceniała Polka. – Starałam się urozmaicać grę, aby wybić Czeszkę z rytmu. Sobotni mecz z Giorgi będzie jeszcze szybszy pod względem wymian i trudniejszy. Włoszka dobrze czuje się w Katowicach, miała też dobry turniej przed rokiem. Pamiętam nasz mecz w Wimbledonie, ale to będzie inne spotkanie, na innej nawierzchni.

Radwańska do tej pory grała z Giorgi tylko raz – w 2012 roku w IV rundzie Wimbledonu wygrała 6:2, 6:3. Włoszka jest na 34. miejscu w rankingu (Polka – dziewiąta). Giorgi rok temu przegrała w finale z Alize Cornet.

Broniąca tytułu Francuzka na ćwierćfinale zakończyła tegoroczną przygodę z turniejem singla w Katowicach. Cornet uległa Słowaczce Annie Karolinie Schmiedlovej 2:6, 0:6. Francuzka, rozstawiona z nr 2., przegrała nie tylko z rywalką, ale z kontuzją mięśnia uda. Doszedł też element zmęczenia, bo też w debla w parze z Polką Magdą Linette (są w półfinale). W sumie był to jej piąty mecz – miała dwa deblowe i trzy singlowe.

W pierwszym secie Cornet miała wielkie problemy z podaniem, popełniając podwójne błędy serwisowe (było ich sześć, a w całym meczu siedem). Francuzka zaliczyła serię ośmiu z rzędu przegranych piłek i było 4:1 dla jej rywalki. Między setami Cornet poprosiła o pomoc medyczną. Udo zostało zabandażowane, ale na nic się to zdało. Po godzinie i dwóch minutach mecz wygrała turniejowa „ósemka” ze Słowacji, która jest 67. w rankingu WTA (Cornet zajmuje 24. miejsce).

– Przed meczem odczuwałam ból w innej nodze, natomiast na początku piątkowego spotkania ból w drugiej nodze pojawił się nagle. Rywalka grała dobrze i ganiała mnie po korcie, ja jednak nie mogłam biegać, a kiedy tego nie robię, to moja gra po prostu traci na wartości. Jestem smutna, że przydarzyło mi się to akurat w Katowicach – mówiła Cornet, cytowana przez tenisportal.com. Francuzka dodała, że zrobi wszystko, aby w sobotę wyjść na kort i rozegrać półfinał debla. – Najpierw jednak muszę się skonsultować z lekarzem – dodała. Wieczorem okazało się, że jedna zagra w sobotę.

Z turniejem pożegnała się też rozstawiona z nr 7 Belgijka Kirsten Flipkens, która przegrała ze swą rodaczką Alison Van Uytvanck. Natomiast na ćwierćfinale zatrzymała się sensacyjna Jelizawieta Kuliczkowa. Rosjanka w finale kwalifikacji przegrała z Linette, ale awansowała do turnieju głównego jako lucky looser (szczęśliwa przegrana). W I rundzie oddała tylko gema Urszuli Radwańskiej, a w drugim meczu nie poradziła sobie z nią Estonka Kaia Kanepi (1:6, 2:6). Ubiegałoroczna finalistka Camila Giorgi zastopowała z 17-letnią Kuliczkową, choć łatwo nie było – 6:3, 6:4. Rosjanka prowadziła w drugim secie już 4:0... Tenisistki spędziły na korcie godzinę i 22 min.

Piątkowe wyniki

ĆWIERĆFINAŁY SINGLA: Agnieszka Radwańska (Polska, 1) – Klara Koukalova (Czechy) 6:1. 6:1: Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, 8) – Alize Cornet (Francja, 2) 6:2, 6:0, Camila Giorgi (Włochy, 3) – Jelizawieta Kuliczkowa (Rosja) 6:3, 6:4; Alison Van Uytvanck (Belgia) – Kirsten Flipkens (Belgia, 7) 6:2, 6:4.
PÓŁFINAŁ DEBLA Gioia Barbieri i Karin Knapp (Włochy) – Ludmiła Kiczenok i Nadia Kiczenok (Ukraina, 3) 6:3, 6:1,

PROGRAM NA SOBOTĘ
Połfinał debla: Alize Cornet (Francja) i Magda Linette (Polska, 2) – Ysaline Bonaventure (Belgia) i Demi Schuurs (Holandia) – godz. 14.
Połfinały singla: Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, 8) – Alison Van Uytvanck (Belgia) – godz. 17, Agnieszka Radwańska – Camila Giorgi (Włochy, 3) – godz. 19.

*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Materiał oryginalny: WTA Katowice Open 2015: Radwańska już w półfinale. Cornet nie obroni tytułu [ZDJĘCIA, OPINIE] - Dziennik Zachodni