Panama: Obama i Castro zakończyli zimną wojnę

  Panama: Obama i Castro zakończyli zimną wojnę

  TD

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Panama: Obama i Castro zakończyli zimną wojnę

  ©fot. Pablo Martinez Monsivais

  Zakończyła się kilkudziesięcioletnia zimna wojna w stosunkach USA-Kuba – komentuje stacja CNN sobotnie spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z kubańskim przywódcą Raulem Castro.
  Panama: Obama i Castro zakończyli zimną wojnę

  ©fot. Pablo Martinez Monsivais

  Szefowie tych państw nie rozmawiali ze sobą merytorycznie od co najmniej 50 lat. Do spotkania Obama – Castro doszło w małej sali konferencyjnej przy okazji Szczytu Ameryk w Panama City na Panamie. - To jest oczywiście historyczne spotkanie - powiedział Obama na początku swojej sesji z Castro. - Jesteśmy na dobrej drodze do przyszłości - dodał.

  Castro, który wcześniej wypowiadał się dla mediów, uznał Obamę za zaufanego przywódcę.
  Raul Castro przyznał jednak, że jest dużo tematów do dyskusji a rozmowy z USA będą trudne. Jak dodał, jest szansa na naprawę stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. - Różnice między nami mogą być przezwyciężone – ocenił.

  Barack Obama powiedział po spotkaniu z Castro, że rozmowy były szczere i owocne i że mogą okazać się punktem zwrotnym w konflikcie pomiędzy mocarstwem a nieodległą wyspą. Prezydent USA dodał, że decyzja, czy usunąć Kubę z listy państwa sponsorów terroryzmu zapadnie w najbliższym tygodniu. - Mamy szansę na większe otwarcie na Kubę, co będzie dobre dla obywateli tego kraju – powiedział Obama.

  Wcześniej w nocy z piątku na sobotę, Obama i Castro przywitali się publicznie przed kolacją w sesji inauguracyjnej konferencji. Na kolacji siedzieli przy jednym stole, choć nie bezpośrednio obok siebie. Przed przylotem do Panamy Obama rozmawiał z Castro przez telefon. Ich dialog zapoczątkował nową erę w stosunkach USA-Kuba po wielu latach posuchy.

  Do kryzysu kubańskiego doszło w dniach 15-28 października 1962 r. na Kubie. Był spowodowany tajnym rozmieszczeniem przez ZSRR na wyspie pocisków balistycznych średniego zasięgu, bezpośrednio zagrażających terytorium USA.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozejm

   Norbert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A więc Prezydent Obama chce coś pozostawić po sobie . Może Kubę uda mu się przyciągnąc na swoją stronę

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama