Czy wiesz, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup?

  Czy wiesz, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup?

  Agata Markowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy wiesz, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup?
  1/2
  przejdź do galerii
  Czy wiesz, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup? Warto sprawdzić, zwłaszcza jeśli od czasu do czasu pobolewa. Z dr n. med. Gabrielą Kłodowską-Dudą, specjalistą neurologiem, rozmawia Agata Markowicz.
  Statystyki są druzgocące. Trzy czwarte Polaków odczuwa dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.
  W istocie, jest to choroba cywilizacyjna, ale tak naprawdę problemy z kręgosłupem człowiek odczuwał od zarania dziejów, kiedy stanął na dwóch nogach... Oczywiście nieruchawy tryb życia dołożył swoje. Drugie tyle wszechobecny stres, o którym się nie mówi, ale odciska poważne piętno na kondycji kręgosłupa. Efekt jest taki, że praktycznie każdy na jakimś etapie życia ma problemy z dyskopatią. A im jesteśmy starsi, tym bardziej powszechna jest to dolegliwość.

  Możemy jakoś sobie pomóc?
  Recepta jest banalnie prosta. Po pierwsze: zmieńmy styl życia na zdrowy.
  A po drugie: postawmy na samokontrolę. Niestety, gro osób uświadamia sobie, że kręgosłup istnieje, i jak poważną rolę pełni w naszym życiu, kiedy ten... zaczyna boleć albo doszło do jego poważnego urazu. Niech każdy z nas zastanowi się, kiedy ostatni raz sprawdzał, w jakiej kondycji jest jego kręgosłup. Dzieci w szkole, częściej lub rzadziej, ale mają badaną postawę ciała. W wypadku wykrycia nieprawidłowości, kierowane są na gimnastykę korekcyjną. Ale badania profilaktyczne kończą się na etapie szkoły podstawowej albo gimnazjum. Potem, aż do śmierci nikt nam kręgosłupa nie skontroluje, jeśli o to sami nie zadbamy.

  Taką kontrolę zaleca pani każdemu ?
  Nikomu to nie zaszkodzi. Bezwzględnie jednak powinniśmy odwiedzić gabinet specjalisty, kiedy kręgosłup nas pobolewa. To nie musi być od razu gabinet lekarza neurologa. Możemy zacząć od dobrego fizjoterapeuty czy specjalisty od terapii manualnej. Na początku bóle kręgosłupa mają charakter czynnościowy, co znaczy, że zmiany chorobowe są odwracalne. Nie ma jeszcze uszkodzenia tkanki nerwowej, nie doszło do wypadnięcia dysku, nie ma też poważnych zmian zwyrodnieniowych. To jest jeszcze ten czas, kiedy można pacjenta uratować. Zapobiec, żeby w przyszłości nie pojawiły się zmiany organiczne, bo wtedy ból staje się przewlekły, a leczenie jest długotrwałe. Gabinet specjalisty powinniśmy odwiedzić również wtedy, kiedy w dzieciństwie mieliśmy zdiagnozowaną i nieskorygowaną do końca wadę postawy. To niemożliwe, żeby nagle wada się cofnęła. Najpewniej jest odwrotnie i... bez odpowiednio ustawionej profilaktyki, lada dzień możemy mieć kłopoty.

  Na czym takie badanie kontrolne polega?
  Specjalista bada siłę mięśniową, czucie powierzchniowe i głębokie, a także odruchy ścięgniste. Sprawdza, w jaki sposób pacjent chodzi, jak wykonuje poszczególne czynności. Powie co nam szkodzi i czego trzeba się wystrzegać. Często z pozoru banalne wskazówki pozwalają całkowicie pozbyć się bólu.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama