Czarny ogród na scenie Teatru Śląskiego. O Śląsku nie po...

  Czarny ogród na scenie Teatru Śląskiego. O Śląsku nie po śląsku [WIDEO + ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Próba "Czarnego ogrodu" na secenie Teatru Śląskiego
  1/28
  przejdź do galerii

  Próba "Czarnego ogrodu" na secenie Teatru Śląskiego

  To nie jest spektakl o historii tych dwóch katowickich dzielnic, tylko o ludziach stąd - wyjaśnia reżyser "Czarnego ogrodu" Jacek Głomb. Premiera spektaklu na Dużej Scenie Teatru Śląskiego w piątek 17 kwietnia o godz. 19
  Ponad 500 stron reportażu historycznego o dwóch dzielnicach Katowic - Nikiszowcu i Giszowcu autorstwa uznanej dziennikarki Małgorzaty Szejnert. Taki był punkt wyjścia nowej sztuki Teatru Śląskiego. Nic dziwnego, że spektakl "Czarny ogród" to w efekcie wariacja sceniczna na motywach książki M. Szejnert. Autorem scenariusza jest Krzysztof Kopka, reżyseruje - Jacek Głomb, człowiek spoza Śląska. Premiera na Dużej Scenie Teatru Śląskiego już w piątek 17 kwietnia o godz. 19.00.  - W "Czarnym ogrodzie" interesują mnie głównie ludzkie historie - mówi reżyser Jacek Głomb. - To nie jest spektakl o historii Giszowca i Nikiszowca, tylko o ludziach tam mieszkających. Tzw. wielka historia jest tylko w tle tej opowieści. Dość powiedzieć, że ze sceny nie pada ani jedna data - dodaje Głomb.

  Próby w Śląskim wchodzą w decydującą fazę. Na scenie zobaczymy prawie wszystkich aktorów Śląskiego, a także studentów studium aktorskiego, dzieci oraz statystów. - Mogę zdradzić, że spektakl zacznie się w... niebie - mówi reżyser.
  Twórcy nawiązują w "Czarnym ogrodzie" również do bogatej tradycji chórów śląskich, określając swój spektakl "paramuzycznym". Duży nacisk położono na ruch sceniczny, a spektakl będzie zrealizowany w konwencji snu, fantasmagorii.
  - Nie chcemy powtarzać tego, co świetnie zagrało na scenie w przypadku "Piątej strony świata", dlatego musieliśmy znaleźć na "Czarny ogród" nasz własny sposób inscenizacji - mówi Jacek Głomb.

  Choć ze sceny usłyszymy język śląski, to spektakl nie jest grany po śląsku. - Chodzi o to, żeby ludzie w Słupsku i Suwałkach też go zrozumieli - tłumaczy reżyser.

  Za to na schodach Teatru Śląskiego absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Matylda Sałajewska w poniedziałek 13 kwietnia zaczęła tworzenie swojego czarnego ogrodu, sadząc tam m.in. czarną trawę.

  Premiera "Czarnego ogrodu" została w całości sfinansowana z budżetu miasta Katowice i wpisuje się w obchody 150-lecia miasta.

  W maju i czerwcu kolejne śląskie premiery - spektakle "Chłopiec z łabędziem" i "Western" o Ślązakach w Teksasie.
  8 maja na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera sztuki Ingmara Villqista zainspirowanej słynną rzeźbą Teodora Kalidego, stojącą w Chorzowie - "Chłopiec z łabędziem". Będzie to jednak sztuka na trzy aktorki, opowieść o siostrach z tajemnicą w tle, mroczna rzecz. Wystąpią: Grażyna Bułka, Violetta Smolińska i Ewa Kutynia.

  Na koniec sezonu, 26 czerwca, na Dużej Scenie odbędzie się premiera sztuki pod roboczym tytułem "Western", autorstwa etatowego dramatopisarza Teatru Śląskiego Artura Pałygi. Będzie to - jak sama nazwa wskazuje - western o pierwszych Ślązakach, którzy osiedlili się w Ameryce, zakładając osadę Panna Maria. By sprawę dogłębnie zbadać, Artur Pałyga w niedzielę 18 kwietnia jedzie do Stanów Zjednoczonych.

  Kolejną premierą - 27 czerwca - będą "Piękni dwudziestoletni" na podstawie twórczości Marka Hłaski. Spektakl zobaczymy na Scenie w Malarni.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Ładnie" po polsku, hehe

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Historia ślonskij (niymieckij kiedyś) dzielnicy widziana oczyma Polaków i poddana ich propagandzie.
   Dzieło dziadowskie (książka) i (domyślnie) takie i sceniczne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Glomb Palyga Hlasko Szejnert

   zer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to gorole

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama