Wojciech Kowalczyk: Bruksela czeka na wyjaśnienia polskiego...

  Wojciech Kowalczyk: Bruksela czeka na wyjaśnienia polskiego rządu. Chodzi o przyszłość górnictwa

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Minister Wojciech Kowalczyk
  1/3
  przejdź do galerii

  Minister Wojciech Kowalczyk ©Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni

  Do końca kwietnia Polska ma czas na udzielenie odpowiedzi Komisji Europejskiej na pytania, jakie ta postawiła w związku z planowanym udzieleniem przez polski rząd pomocy publicznej dla górnictwa – informację taką przekazał dzisiaj dziennikarzom w Katowicach Wojciech Kowalczyk, rządowy pełnomocnik ds restrukturyzacji węgla kamiennego.
  Wcześniej przez kilka godzin rozmawiał z przedstawicielami związków zawodowych na temat realizacji podpisanego w styczniu porozumienia, które zakończyło falę strajków w Kompanii Węglowej.

  - Szału nie ma, ale tragedii także nie – stwierdził po zakończeniu spotkania Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności.  Kluczową sprawą dla związkowców, a przede wszystkich zainteresowanych ewentualnym skorzystaniem z zapisanych przez rząd osłon socjalnych górników był brak rozporządzeń wykonawczych do przyjętej specustawy. Jak poinformowali przedstawiciele rządu te obawy w 3/4 są już nieaktualne – trzy z czterech brakujących rozporządzeń (dotyczące odpraw jednorazowych, urlopów górniczych i urlopów dla pracowników przeróbki oraz rozporządzenie dotyczące pokrywania strat produkcyjnych) zostały już wydane. Jak zapowiedział minister Kowalczyk czwarty brakujący dokument powinien zostać opublikowany w ciągu kilku najbliższych tygodni.

  Przedstawiciel rządu po raz kolejny potwierdził, że do końca czerwca powstanie Nowa Kompania Węglowa. Kto jednak konkretnie miałby w nią zainwestować? Pytanie o tyle istotne, że Dominik Kolorz przyznał, iż pieniędzy na powstanie nowej Kompanii może być nieco mniej aniżeli zakładano jeszcze trzy miesiące temu.

  - Prowadzone są zaawansowane rozmowy z inwestorami finansowymi, jak i inwestorami branżowymi. Ze względu na podpisane umowy o zachowaniu poufności nie chcemy wymieniać ich nazw – zastrzegł Kowalczyk.
  Kolejne spotkanie związkowców z ministrem Kowalczykiem zaplanowane zostało na maj.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama