Ważne
  B. R. Ambedkar bohaterem Google Doodle. Kim był Bhimrao...

  B. R. Ambedkar bohaterem Google Doodle. Kim był Bhimrao Ramji Ambedkar?

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  [BR AMBEDKAR] Google przygotowało specjalne logo z okazji 124. rocznicy urodzin indyjskiego polityka, prawnika i ekonomisty. Bhimrao Ramji Ambedkar był jedną z czołowych postaci ruchu wolnościowego.
  B. R. Ambedkar

  B. R. Ambedkar ©Fot. domena publiczna

  BR Ambedkar urodził się 14 kwietnia 1981 roku w Mhow, w niskiej kaście niedotykalnych. Pomimo pochodzenia, odebrał staranne wykształcenie. Studiował na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz w London School of Economics. Swoją karierę poświęcił walce o prawa dla wykluczonych klas.

  Pod koniec lat dwudziestych XX w. B. R. Ambedkar założył partię polityczną reprezentującą niedotykalnych. Partii udało się m.in. doprowadzić w 1932 r. do zawarcia paktu w Punie, dotyczącego przydziału miejsc w ustawodawczych zgromadzeniach prowincjonalnych.

  Bhimrao Ramji Ambedkar, znany też jako Babasaheb, współpracował z Mahatmą Gandhim. Został ministrem sprawiedliwości w pierwszym rządzie niepodległych Indii. Współtworzył konstytucję Indii z 1950 r., brał udział w negocjacjach z Brytyjczykami.

  Był twórcą ruchu promującego wśród wyznawców hinduizmu konwersję na buddyzm - religię nie uznającą norm stratyfikacji społecznej. Zmarł 6 grudnia 1956 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama