Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za czerwony krzyż zapłacisz 4,5 tys. zł

Anna Zielonka
Apteka Górnicza w Jaworznie ma w logo czerwony krzyż
Apteka Górnicza w Jaworznie ma w logo czerwony krzyż Anna Zielonka
Masz apteczkę opatrzoną czerwonym krzyżem? Na aptece w pobliżu Twojego domu widnieje logo, składające się z pięciu kwadratów w kształcie krzyża? A może w oczy rzucił Ci się czerwony krzyż w przychodni?

Uwaga! Mało kto wie, że używanie czerwonego krzyża jest zakazane. To znak, który kilkadziesiąt lat temu zastrzegł sobie Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Ten, kto używa krzyża bezprawnie, może zapłacić aż 4,5 tys. złotych kary.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy międzynarodowe prawo jest łamane również w naszym regionie. Okazuje się, że na każdym kroku, bo nawet wtedy jeśli krzyż ma inny kolor, ale kształt taki, jak ten PCK. Idealnie czerwony krzyż znaleźliśmy w Jaworznie. Jest nim opatrzona Apteka Górnicza przy ulicy Gwarków. Pracownica apteki była zdziwiona tym, że ich logo jest nielegalne.

- Wiemy już o przypadku tej apteki i zamierzamy podjąć odpowiednie kroki, aby znak PCK zniknął znad wejścia - mówi Anna Grelowska, szefowa jaworznickiego oddziału PCK. Wolontariusze najpierw poproszą o usunięcie czerwonego krzyża, jeśli to nie poskutkuje, sprawa znajdzie się w sądzie.
O nadużywaniu znaku wiedzą też członkowie zarządu okręgowego PCK w Katowicach. Często nadużywają go właściciele aptek, przychodni zdrowia, producenci różnych produktów kosmetycznych i spożywczych. Jest to zwykła uzurpacja znaku PCK - mówi Helena Kupka, prezeska Śląskiego Zarządu Okręgowego PCK w Katowicach. - Zarządy PCK takie przypadki mogą zgłaszać do prokuratury i zwykle tak się dzieje od razu, bo jeśli ktoś używa naszego loga, wie o tym, że robi to nielegalnie i z premedytacją. Tymczasem czerwony krzyż to symbol znany na całym świecie, który budzi w ludziach zaufanie - dodaje prezeska.

Okazuje się jednak, że wcale nie wszyscy mają zakaz używania loga PCK. Do wyjątków należą pogotowia i GOPR. Jednak muszą pomagać bezpłatnie. Zarząd główny PCK może podpisywać też umowy z niektórymi producentami, wytwarzającymi towary związane ze zdrowiem.

- Do tego musi jednak zebrać się specjalna komisja, która oceni słuszność takiej umowy. Musi to być z korzyścią dla obu stron - tłumaczy Helena Kupka.

Konwencja genewska chroni godło

Każde Państwo, które jest stroną Konwencji Genewskich musi zapobiegać nadużywaniu godła Polskiego Czerwonego Krzyża. Przepisy mówią o tym, że wszelkie zastosowanie godła, które nie zostało wyraźnie dopuszczone przez Konwencje Genewskie i ich dodatkowe protokoły, stanowi jego nadużycie. Chodzi o podobny kolor i kształt, który może wskazywać, że to znak PCK. Krzyż nie może być nawet zielony, jeśli składa się z pięciu identycznych kwadratów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!