Czechowice-Dziedzice: Miała być nowoczesna szkoła, a jest...

  Czechowice-Dziedzice: Miała być nowoczesna szkoła, a jest wielkie rozgoryczenie

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie będzie budowy nowej siedziby szkoły specjalnej w Czechowicach-Dziedzicach. Zostaliśmy poważnie oszukani - twierdzą rodzice niepełnosprawnych dzieci
  Na tej działce w rejonie ul. Cichy Kącik przed rokiem kręcono teledysk "Budujemy nową szkołę". Dziś o budowie cicho

  Na tej działce w rejonie ul. Cichy Kącik przed rokiem kręcono teledysk "Budujemy nową szkołę". Dziś o budowie cicho ©facebook.com/ZespolSzkolNr4

  Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco - śpiewali Paweł i Łukasz Golcowie w teledysku, jaki w czerwcu 2014 roku nakręcili wspólnie z dziećmi z Zespołu Szkół nr 4 w Czecho-wicach-Dziedzicach na działce, gdzie miała powstać nowa szkoła specjalna. Dziś okazuje się, że o nowym budynku szkoły niepełnosprawne dzieci i ich rodzice mogą zapomnieć.

  - Tej wiosny miało nastąpić wbicie łopaty pod budowę. Gdy byliśmy z grupką rodziców u starosty bielskiego, usłyszeliśmy, że projekt nie pasuje do działki i budowa szkoły w tym miejscu nie jest możliwa - mówi Rafał Pająk, jeden z rodziców, szef Stowarzyszenia "Pomoc Raduje".

  Przypomina, że przed jesiennymi wyborami samorządowymi temat jawił się w świetla-nych barwach, a rodzice wraz z urzędnikami jeździli nawet po kraju, by oglądać tego typu placówki. Dziś słyszą pokątnie, że z budowy nici. Pająk dodaje, że od ostatniego spotkania ze starostą bielskim nie udało się spotkać z nim osobiście.

  - Mamy poczucie, że zostaliśmy poważnie oszukani - mówi.

  Barbara Śleziak-Dranka, dyrektorka czechowickiego Zespołu Szkół nr 4 nie ukrywa, że grono pedagogiczne było zaskoczone takim obrotem sprawy.

  - Byliśmy zawiedzeni. Jako nauczyciele wystosowaliśmy pismo do starosty - opowiada.

  W czechowickiej szkole uczy się 139 dzieci z różnymi dys-fukncjami intelektualnymi, autyzmem, niedowidzeniem. Szkoła mieści się w trzech budynkach - co już samo w sobie powoduje trudności organizacyjne - które nie spełniają współczesnych standardów. Dzieci na wózkach inwalidzkich są np. wnoszone przez nauczycieli po schodach.

  Stanisław Pięta, członek zarządu powiatu, który zajmuje się oświatą, a temat ZS nr 4 pilotuje od niedawna wyjaśnia, że powiat otrzymał działkę od gminy Czechowice-Dziedzice. Gdy projektanci zabrali się do prac, okazało się, że działka ma podstawową wadę prawną - nie posiada dostępu do drogi publicznej.

  - Bez tego nikt nie da pozwolenia na budowę - mówi Pięta.

  W Czechowicach-Dziedzicach są zdziwieni takim tłumaczeniem. Maciej Kołoczek, zastępca burmistrza miasta zapewnia, że działka ma dostęp do drogi publicznej, co jest wpisane w każdym dokumencie, nie tylko w akcie notarialnym.

  - Przekazaliśmy taką działkę, jaką wybrał sobie powiat. Projektant w każdej chwili mógł skontaktować się z naszym urzędem. Za każdym razem usłyszałby, że dostęp do drogi publicznej jest - mówi Kołoczek.

  Zapewnia, że gmina Czechowice-Dziedzice nie unika współpracy z powiatem i jeśli jest taka potrzeba, przekaże pod budowę szkoły inny teren.

  Kłopot w tym, że bielskie starostwo na tą chwilę... nie ma pieniędzy na budowę szkoły. Jest jednak szansa na unijną dotację do stworzenia warsztatów szkoły specjalnej.

  - Jesteśmy na etapie rozważania, czy szkołę specjalną możemy umieścić w tych budynkach szkolnych, jakimi dysponujemy. Stoimy przed pytaniem: jeśli nie budować, to co zrobić i gdzie? - dodaje Pięta.

  Bielskie starostwo w Czecho-wicach-Dziedzicach administruje Zespołem Szkół Technicznych i Licealnych (dawna tzw. resor-tówka), Zespołem Szkół Silesia i LO im. M. Skłodowskiej-Curie.

  - To byłoby dobre rozwiązanie pod warunkiem, że dzieci miałyby godziwe warunki - ocenia Śleziak-Dranka.

  Innego zdania jest Maciej Kołoczek. Uważa, że łączenie szkoły specjalnej z inną w jednym budynku nie jest dobrym pomysłem. Lepsze rozwiązanie to budowa nowej placówki.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z kasy na straż miejską 2 miliony na szkołę

   kokos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zamiast utrzymywać bandę darmozjadów działającą pod szyldem straży miejskiej będącą przechowalnią rodziny lokatego dać pieniądze na szkołę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powiat

   wiadomo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pieniadze to brac od cz-dz ale zeby cos zrobic to juz nie !! oszusci

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama