Ekspert podpowiada: Nieznajomość prawa szkodzi

  Ekspert podpowiada: Nieznajomość prawa szkodzi

  Sławomir Zaremba

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Coraz częściej opisujemy przypadki żerowania różnych firm na ludzkiej niewiedzy. Ostatnio głośno było o osobie, która pożyczyła "na chwilę" 500 złotych, a przez ostatnie lata zapłaciła już ponad 30 tys. zł haraczu nazywanego odsetkami. Co może pan poradzić osobom, które mimo to biorą pożyczki w podejrzanych firmach? - pyta Czytelnik z Katowic.
  Podstawowa zasada pos-tępowania jest jedna - zanim coś podpiszesz, skonsultuj treść umowy z kimś, kto zawodowo zajmuje się prawem. Przecież wtedy, gdy jesteśmy chorzy - bez wahania udajemy się do lekarza, gdy mamy awarię samochodu - za naturalne uważamy powierzenie naprawy wykwalifikowanemu warsztatowi. Jeśli zaś chodzi o prawne aspekty naszego życia - dostrzegam niekonsekwencję w postępowaniu znacznej części społeczeństwa. Stara - wywodząca się jeszcze z czasów rzymskich łacińska maksyma: "ignorantia iuris nocet" - co znaczy "nieznajomość prawa szkodzi" - ma także zastosowanie w dzisiejszym porządku prawnym.

  Aby uniknąć fatalnych konsekwencji nieznajomości prawa, warto powierzyć prowadzenie swojej sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi. Wielu problemów można byłoby uniknąć, prosząc o konsultację, zanim podpiszemy umowę. Pamiętajmy: podobnie jak w medycynie, również w kwestiach prawnych zapobieganie jest o wiele tańsze niż leczenie.
  Porada udzielona przez ad-wokata, która uchroni nas przed podpisaniem niekorzystnej umowy, będzie z pewnością tańsza niż powierzenie mu sprawy dotyczącej rozwiązania umowy bądź uchylenia się od negatywnych skutków oświadczenia woli złożonego poprzez podpisanie umowy. Zauważam np., że coraz częściej konieczna jest pomoc prawna w sprawach o zapłatę przeciwko dłużnikom, którzy nie zapłacili w terminie za towar lub za usługę. Nieregulowanie zobowiązań w terminie, np. abonamentowych, stało się - niestety - w o-statnich latach dosyć powsze-chnym zjawiskiem.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama