Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży 2016 także na Śląsku. Papież Franciszek na Jasnej Górze. Marszałek mu pomoże

Agata Pustułka
W czasie Światowych Dni Młodzieży województwo śląskie odwiedzi 60 tys. młodych ludzi. Śląski Urząd Marszałkowski chce wesprzeć władze kościelne w organizacji wydarzenia. Główną częścią bęzie wizyta papieża Franciszka na Jasnej Górze.

Dziś w Katowicach odbędzie się spotkanie regionalnej grupy roboczej ds. organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.
To już kolejne takie spotkanie. W pierwszym uczestniczył marszałek śląski Wojciech Saługa wraz z biskupami diecezji leżących w granicach województwa śląskiego. Chociaż Światowe Dni odbędą się w Krakowie, to trzeba spodziewać się tłumów w naszym województwie nie tylko w związku z pewną wizytą papieża Franciszka w Częstochowie.

Niemal każda z licznych, międzynarodowych grup przy okazji pobytu w Krakowie planuje spędzenie dnia na Jasnej Górze - taki scenariusz jest przygotowywany m.in. dla 120 tysięcy młodych pielgrzymów z Włoch - oraz zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a także wycieczkę do miasta narodzin Jana Pawła II, czyli Wadowic. Wszystko to powoduje, że w gotowości muszą być służby porządkowe, ale też gastronomia, hotele oraz komunikacja.

Organizacja i logistyka są bardziej skomplikowane niż w przypadku trzydniowej pielgrzymki byłego papieża Benedykta XVI. - W dzisiejszym spotkaniu będą uczestniczyć diecezjalni koordynatorzy ds. ŚDM, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz policji - informuje ks. Marcin Wierzbicki, koordynator z diecezji katowickiej.

Każda diecezja ma swój program związany z przygotowaniem się do Światowych Dni Młodzieży. Przewiduje się, że od 26 do 31 lipca 2016 r. w granicach województwa śląskiego będzie przebywać co najmniej 60 tys. pielgrzymów z całego świata; sam Kraków natomiast przygotowuje się na przyjęcie 2,5 mln pielgrzymów!
Ruch w naszym regionie zdecydowanie się zwiększy, gdy przez Stolicę Apostolską zostanie potwierdzona ostateczna data pobytu papieża Franciszka na Jasnej Górze, bo wtedy zacznie się organizacja parafialnych grup pielgrzymko-wych. - Na razie nie mówimy nic o kosztach, bo nie wiemy, z jakim rozmachem będą planowane uroczystości. Z pewnością wszelkie sumy przeznaczone przez samorząd województwa znajdą się w przyszłorocznej uchwale budżetowej - wyjaśnia Witold Trólka z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Na razie padły deklaracje związane ze stworzeniem specjalnej Karty Pielgrzyma, która będzie uprawniała do przejazdów. - Chcemy włączyć do tej inicjatywy Koleje Śląskie - dodaje Trólka. Powstaną punkty informacyjne.

Do lipcowych wydarzeń szczególnie musi przygotować się Częstochowa. W diecezji pracuje już kilkuset wolontariuszy, a duchowni szukają... 5 tysięcy rodzin, które zechciałyby przyjąć młodych pielgrzymów. Władze miasta liczą przy okazji na promocję.

Stawianie pytań o finansowe koszty pielgrzymek papieży do niedawna było w Polsce uważane za wielki nietakt. Dziś nie towarzyszą tej kwestii emocje, bo wiadomo, że organizacja wizyty to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe, czego Kościół nie ukrywa. Ba, prosi wręcz o wsparcie i sponsoring. Przeważa opinia, że na Światowych Dniach Młodzieży możemy jako kraj zarobić - pielgrzymi muszą jeść, spać, będą zwiedzać, kupować - ale trzeba na nie wydać ok. 200 mln złotych. Trudno bowiem spodziewać się, by został pobity "rekord" - w Brazylii wydano bowiem - w przeliczeniu - ponad 350 mln zł na organizację Światowych Dni Młodzieży.

Czuwanie i msza na Polu Miłosierdzia oraz motto krakowskiego spotkania

Na tak zwanym Polu Miłosierdzia, znajdującym się na granicy Krakowa i Wieliczki, odbędzie się sobotnie czuwanie z Ojcem Świętym (30.07) i niedzielna (31.07) Msza Posłania. W tym dniu wierni dowiedzą się, gdzie odbędzie się kolejne spotkanie z młodymi.

Ojciec Święty Franciszek wybrał na motto krakowskiego spotkania piąte z ośmiu błogosławieństw, wypowiedzianych przez Jezusa w kazaniu na brzegu Jeziora Galilejskiego: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

W ramach akcji "Bilet dla brata", związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży, duchowni zachęcają także do finansowego wspierania pobytu w Polsce młodych katolików z Europy Wschodniej i Zakaukazia.

Beneficjentami projektu są grupy duszpasterskie z Europy (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukraina i Uzbekistan). W parafiach księża zachęcają do zorganizowania pobytu w swoich domach młodym pielgrzymom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!