Migasz, żeby ostrzec? Chwała Ci za to

  Migasz, żeby ostrzec? Chwała Ci za to

  Katarzyna Nylec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed dwoma laty dał się poznać jako obrońca uboższych kierowców, walcząc o progresywne mandaty. Ich wysokość miała zależeć od dochodów ukaranego. Dzisiaj wywołuje wokół siebie kolejny szum medialny. Poseł Henryk Siedlaczek z Raciborza jest autorem osobliwej interpelacji złożonej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
  Henryk Siedlaczek

  Henryk Siedlaczek ©Arkadiusz Gola

  Tym razem optuje za zniesieniem kar nakładanych za mruganie światłami, co jest niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Taryfikator mandatów przewiduje karę 200 złotych za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z prawem. Taki mandat drogówka może nam wlepić, jeżeli migamy innym kierowcom, ostrzegając ich przed kontrolą policyjną.

  W opinii posła, sygnalizowanie innym kierowcom, że w pobliżu spodziewać się mogą radiowozu, niesie za sobą same... korzyści.

  - Z relacji wielu osób wynika, że reagują na taki sygnał i zwalniają - tłumaczy poseł. Siedlaczek powołuje się na ankietę przeprowadzoną w Wielkiej Brytanii, gdzie 20 proc. kierowców błyska dla poprawy bezpieczeństwa, a nie, by uchronić kierowców przed otrzymaniem mandatu.

  Nie karzmy kierowców za mruganie światłami  Z posłem Henrykiem Siedlaczkiem rozmawia Katarzyna Nylec
  Skąd zrodził się pomysł, by zrezygnować z karania kierowców za mruganie światłami?

  Zastanawiam się, czy my - Polacy nie podchodzimy zbyt rygorystycznie do kwestii ostrzegania innych kierowców przy użyciu świateł. Trzeba spojrzeć na to pod innym kątem. Przecież w ten właśnie sposób przyczyniamy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Podobnie zachowują się kierowcy zagraniczni i w ich krajach nikt ich za to nie karze.

  Uważa pan, że w Polsce karanie za ostrzeżenie o obecności radiowozu to codzienność?
  Absolutnie nie. Jestem daleki od rozliczania policjantów za to, czy nakładają mandaty, czy nie. Mam na myśli reakcje kierowców. Chyba każdy, kto zauważy migający światłami z przeciwka samochód, automatycznie zdejmie nogę z gazu. Na podobnej zasadzie działają np. tablice informujące nas o kontroli radarowej. Takie zachowanie wpływa na zwiększenie efektywności działań prewencyjnych.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   miganie długimi

   Max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   to nie możliwe aby można bezkarnie ostrzegać przed patrolem, przecież Policjanci są na służbie dostali do wykonania zadanie czy li mają zebrać określoną kwotę z mandatów. stoją ma mrozie i deszczu...rozwiń całość

   to nie możliwe aby można bezkarnie ostrzegać przed patrolem, przecież Policjanci są na służbie dostali do wykonania zadanie czy li mają zebrać określoną kwotę z mandatów. stoją ma mrozie i deszczu ileś czasu i żadnej kasy nie będzie co na to przełożeni chłopcy trafią za biurko przecież są limity itp tak nie można trzeba przestrzegać prawa i jeździć zgodnie z przepisami a nie wtedy jak ktoś zamiga, że patrol, skandal !!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama