Dziś pierwszy dzień wiosny, po nagłym ataku zimy

  Dziś pierwszy dzień wiosny, po nagłym ataku zimy

  K.Nylec, A.Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Angelika Pachucy już znalazła pierwsze oznaki wiosny

  Angelika Pachucy już znalazła pierwsze oznaki wiosny ©Małgorzata Genca

  Zima w tym roku nie odpuszcza do końca. Z piątku na sobotę województwo śląskie przykryła w piorunującym tempie kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu. Ok. 20 tys. mieszkańców, m.in. Katowic, Mikołowa i Cieszyna, przez wiele godzin było pozbawionych prądu. Energetycy na szczęście dość szybko naprawili usterki. Kilka awarii trzeba było też usunąć na kolei, gdy na trakcje zwaliły się gałęzie drzew, łamiące się od mokrego śniegu. Ruch w miastach utrudniały korki i zła widoczność. Meteorolodzy jednak uspokajają, że to naprawdę ostatni podryg zimy, bo od dziś, czyli pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, ma być już tylko cieplej i cieplej.
  Angelika Pachucy już znalazła pierwsze oznaki wiosny

  Angelika Pachucy już znalazła pierwsze oznaki wiosny ©Małgorzata Genca

  Jak się zaczyna wiosna? Trzeba spojrzeć w niebo. Dzisiaj w nocy słońce znalazło się w punkcie równonocy wiosennej. Na tę wiadomość zmarzluchy od wielu miesięcy czekały ze zniecierpliwieniem, wypatrując jej pierwszych oznak.

  Dzisiaj około godziny 13 termometry w Katowicach powinny wskazać 6 stopni powyżej zera. I taka pogoda utrzymywać ma się dziś w całej Polsce. Dopiero gdy zapadnie zmrok, słupek rtęci spadnie, ale nieznacznie, bo do około 3 stopni Celsjusza.
  W nocy spodziewane są delikatne przymrozki, ale pogoda będzie nas rozpieszczała, bo jutro w stolicy regionu spodziewana jest temperatura utrzymująca się w granicach 10-11 stopni Celsjusza. Na samą myśl o pierwszym dniu wiosny ręce zacierają uczniowie. Pierwszy dzień nowej pory roku to tradycyjny Dzień Wagarowicza. Sposobów na jego spędzenie jest tyle, ilu uczniów w regionie.

  - Jeśli pogoda dopisze, wybiorę się na spacer. Bo skoro to pierwszy dzień wiosny, to aż żal przesiadywać w szkolnych murach. Chyba, że będzie lało albo sypnie śniegiem - wtedy stawiam na seans filmowy w kinie. Oczywiście z dziewczyną - zdradza nam swoje plany Tomek z Gimnazjum nr 11 w Bytomiu.

  Ci młodsi, którzy randki mają jeszcze przed sobą, pod opieką dorosłych utopią marzannę. Z wielkim rozmachem tę uroczystość zaplanowano w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Tam przedszkolaki wypuszczą do wody marzannę wyjątkowo potężną, bo aż pięciometrową!

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama