Rybnik: Teatr ścigać się z kinami nie chce, ale pokaże...

  Rybnik: Teatr ścigać się z kinami nie chce, ale pokaże koncerty

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kazimierz Gigiel pracuje jaki kinooperator od 1979 roku. - Stary sprzęt często szwankował. Obsługi nowego ciągle się jeszcze uczę. To najnowsza generacja
  1/2
  przejdź do galerii

  Kazimierz Gigiel pracuje jaki kinooperator od 1979 roku. - Stary sprzęt często szwankował. Obsługi nowego ciągle się jeszcze uczę. To najnowsza generacja - mówi nam pracownik teatru ©Barbara Kubica/Dziennik Zachodni

  Przez wielu złośliwców nazywany jest "salą bankietową". Inni twierdzą, że to kulturalna pustynia. Teatr Ziemi Rybnickiej zerwie z wizerunkiem miejsca, gdzie poza kilkoma imprezami rocznie, nic ważnego się nie dzieje. Placówka, w której jeszcze w latach 90. można było zobaczyć największe hity rodem z Hollywood, nie zamierza iść jednak na z góry przegraną walkę z multipleksami, ale chce pokazywać... koncerty.
  I to przeróżne - od symfonicznych, odbywających się w Filharmonii Wiedeńskiej, po występy gwiazd muzyki rozrywkowej, nagrywane w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

  Teraz w końcu to jest możliwe, bowiem do teatru trafił właśnie supernowoczesny projektor, warty blisko pół miliona złotych. -
  To pozwoli znacznie rozszerzyć naszą działalność. Mamy plany rozwojowe, które teraz uda się zrealizować. Już poczyniliśmy pierwsze przygotowania, weszliśmy między innymi w kontakt z ludźmi, którzy dystrybucją koncertów - czy to w postaci retransmisji, czy też transmisji na żywo - się zajmują - mówi nam Marek Krupa, zastępca dyrektora Teatru Ziemi Rybnickiej.

  Zainteresowanie tego typu rozrywką na pewno będzie ogromne. Rybnik uważany jest bowiem - i bynajmniej nie na wyrost - za zagłębie muzyczne na Śląsku. Festiwale jazzowe, bluesowe oraz gospel, które odbywają się co roku w mieście, przyciągają tłumy melomanów.

  Wszystko to jest możliwe dopiero teraz, bo też w teatrze, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu mieszkańcy Rybnika oglądali na szklanym ekranie premierę filmu "Cztery wesela i pogrzeb", zainstalowano nowoczesny projektor. Za jego pomocą - na także wymienionym, ale już w ubiegłym roku, ekranie najnowszej generacji - będzie można obejrzeć nie tylko hollywoodzkie hity, ale nawet filmy w technologii 3D. O konieczności wymiany sprzętu - szczególnie projektora - w Rybniku mówiło się od dawna.

  Postulat taki zgłaszali między innymi członkowie najstarszego w Polsce Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który w ub. roku świętował jubileusz 50-lecia istnienia. To wtedy okazało się, ze DKF-owi grozi likwidacja, bo sprzęt, na którym wyświetlane były filmy, bardzo często szwankował. Nieraz bywało tak, że seans z powodu awarii był przerywany na przykład siedem razy.

  Nowy projektor nie jest już dwumetrową skrzynią. - Ma wbudowany skaner, cztery dyski pamięci, na które zgrywane są filmy. To nawet lepszy sprzęt niż ten, który stosowany jest w sieciach kinowych - mówi Krupa.

  Sprzęt kosztował teatr 393 tysiące złotych. Kolejne 19 tysięcy wydano na nowy ekran. Efekt? - Pierwszy seans w ramach DKF-u na nowym sprzęcie wypadł znakomicie. Dźwięk i obraz to już jest całkiem inna bajka. Przed klubem otwierają się nowe możliwości, bo teraz możemy pokazywać nowe filmy zaraz po premierze. Nikt nie musi czekać 4 czy 5 miesięcy, aż film wyjdzie na płycie Blue Ray - mówi uradowana Mariola Rak, prezes DKF Ekran w Rybniku.


  *Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
  *Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
  *Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
  *Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo