Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto studiować na Śląsku. Przybywa nam atutów, którymi bijemy nawet Wrocław i Kraków

Katarzyna Domagała-Szymonek
Tegoroczne maturzystki, Anna Gacek, Agnieszka Klimczyk, Monika Mleczko, Monika Hała na Dni Otwarte UE przyjechały z Oświęcimia. Ich zdaniem studia w Katowicach są lepszą opcją niż Kraków czy Warszawa
Tegoroczne maturzystki, Anna Gacek, Agnieszka Klimczyk, Monika Mleczko, Monika Hała na Dni Otwarte UE przyjechały z Oświęcimia. Ich zdaniem studia w Katowicach są lepszą opcją niż Kraków czy Warszawa Katarzyna Domagała-Szymonek
Maturzyści, którzy wczoraj odwiedzili Uniwersytet Ekonomiczny stwierdzili, że na Śląsku warto studiować. Jesienią chcą tu przyjechać.

Akademiki i mieszkania do wynajęcia w rozsądnej cenie. Dobra komunikacja. Ładny dworzec i galeria handlowa. Sporo imprez. To mocne strony stolicy województwa, które wymieniali tegoroczni maturzyści. Uczniowie przyjechali wczoraj z najdalej położonych miast regionu, a także z sąsiednich województw, żeby wziąć udział w Dniach Otwartych Uniwersytetu Ekonomicznego. Co ich zniechęca do studiowania na Śląsku? Okazuje się, że język śląski, który słychać na ulicach. Przyjezdni cieszą się, że jest go coraz mniej.

Zmiany na lepsze

Paulina Wojtyczka uczy się w VII LO im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie. Jej listę wymarzonych miast do studiowana rozpoczyna Wrocław. Dopiero drugie są Katowice. Trzecia Łódź.

- Wrocław kusi najbardziej, to duże i piękne miasto, ale koszt życia jest tam bardzo wysoki. Katowice nie są tak drogie, to chyba największy plus miasta - mówi Paulina.

Jej koleżanka ze szkoły, Anna Nizińska, zwraca uwagę na coś innego. - Dawno tu nie byłam, przez ten czas miasto ogromnie się zmieniło. Oczywiście na lepsze. Ciekawie wygląda dworzec PKP, czy galeria handlowa tuż obok. W Częstochowie możemy tylko pomarzyć o takiej architekturze - podkreśla maturzystka. - U nas niedawno zakończono remont placu Biegańskiego. I co z tego? Wygląda jak patelnia, na której stoi kilka ławek. A w Katowicach zachwycił mnie wygląd placu Kwiatowego - dodaje.

Dziewczyny cieszą się też z innej zmiany, którą ich zdaniem słychać na ulicach. - Kiedyś chodząc po mieście słychać było ludzi mówiących po śląsku, to strasznie przeszkadzało, na szczęście coraz rzadziej dociera do nas brzmienie tego języka - mówią maturzystki.

Dobra oferta uczelni

Cztery maturzystki z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Oświęcimiu poważnie myślą o kontynuowaniu nauki w stolicy woj. śląskiego. Przyciąga je do nas oferta uczelni oraz baza dydaktyczna. Wczoraj uczelniane budynki oglądały na własne oczy.
- Uniwersytet Ekonomiczny bije ofertą Akademię Górniczo Hutniczą czy krakowski Uniwersytet Ekonomiczny - podkreśla Anna Gacek. Zastanawiała się czy nie przenieść się na studia do stolicy Małopolski, jednak wygrał Śląsk. - Jest doskonale skomunikowany, dojazd na uczelnię zajmie nam niecałą godzinę - wylicza Anna.

Krzysztof Grzanka kilka lat temu przyjechał na studia do Gliwic z Bydlina, małej miejscowości pod Olkuszem (woj. małopolskie). Zdecydowanie bliżej miał do Krakowa (ok. godzinę busami, które odjeżdżają co 10 minut). Postawił na Politechnikę Śląską.

- Przyciągnął mnie oferowany przez uczelnię kierunek oraz najlepsza impreza, jaką organizuje się co roku w Polsce - podkreśla pan Grzegorz. I jak wyjaśnia, chodzi o IGRY czyli gliwickie juwenalia. - Przyjazd na Śląsk był dobrą decyzją, panuje tu doskonały klimat, uczelnia jest na wysokim poziomie, nie żałuję mojego wyboru - podsumowuje student.

Studenci z całej Polski

Z danych GUS, wynika, że w zeszłym roku na uczelniach w Śląskiem studiowało ponad 140 tys. studentów. Ilu z nich przyjechało do nas spoza regionu, nikt nie sprawdza. Jednak tylko na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, spośród blisko 25 tys. studentów 3 tys. pochodzi spoza woj. śląskiego.

- Najwięcej jest ich na kierunkach: architektura i urbanistyka, automatyka i robotyka, budownictwo, górnictwo i geologia, transport - wymienia Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki.

Uniwersytet Śląski chcąc rozreklamować się wśród sąsiadów z kraju, założył Latający UŚ.

- Z ciekawymi zajęciami odwiedzamy szkoły spoza województwa śląskiego - wyjaśnia Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ. - Podczas jednego z takich spotkań w województwie łódzkim, okazało się, że większość uczniów nawet nie kojarzyła Katowic jako silnego ośrodka akademickiego, gdzie można studiować wiele ciekawych kierunków na kilku uczelniach - dodaje.

Możliwe, że dzięki wizycie wykładowców w gimnazjach i liceach, przyszli maturzyści zdecydują się rozpocząć studia właśnie na Śląsku.
W Katowicach studenci mają w czym wybierać

Tylko w stolicy województwa śląskiego swoje siedziby ma 15 publicznych i niepublicznych uczelni. Oto ich lista:

- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.
- Akademia Sztuk Pięknych.
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki.
- Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego.
- Śląska Wyższa Szkoła Medyczna.
- Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka.
- Śląski Uniwersytet Medyczny.
- Uniwersytet Ekonomiczny.
- Uniwersytet Śląski .
- Wyższa Szkoła Bankowości i Finansów.
- Wyższa Szkoła Mechatroniki.
- Wyższa Szkoła Techniczna.
- Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych.
- Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych.
- Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy.

Katowicom wciąż ubywa stałych mieszkańców, czy studenci to nowa nadzieja? Piszcie


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!